rozkladowki_sukces_w_praktyce-8
Ela Prochowicz
08/06/2020

Monika Toczyńska: Profesjonalizm to moje motto!

W branży, w której pracuje, nie ma chwili bez rozwoju, co pozwala jej wraz z zespołem pracowników, maksymalnie zadbać o komfort i interesy Klientów.

Właścicielka kancelarii prawno-podatkowej AUDIX Polska. W branży, w której pracuje, nie ma chwili bez rozwoju, co pozwala jej wraz z zespołem pracowników, maksymalnie zadbać o komfort i interesy Klientów. Wspaniała mama i partnerka, przyjaciółka i pracodawca, pokazuje każdą swoją chwilą, jak cieszyć się życiem.

Jak udało się Pani stworzyć zespół tak zaufanych i pracowitych osób?

Monika Toczyńska, kancelaria AUDIX Polska: Moi współpracownicy to w większości osoby, które namówiły mnie na podjęcie decyzji o powołaniu firmy o takim właśnie profilu działalności. Na co dzień pracuję z ludźmi nie tylko z ogromną wiedzą, ale też chęcią do pracy, otwartością na zmiany, nastawionymi na ciągły rozwój, którzy nie poddają się niepowodzeniom, dla których porażka jest motorem do dalszego działania i poszukiwania rozwiązań. Mój stały zespól pracowników, z którymi jestem od 2006 roku, stanowiący fundament Kancelarii, przekazuje wiedzę nowym współpracownikom naszej firmy. Klucz w doborze nowych współpracowników to przede wszystkim szacunek. Wszyscy darzymy się ogromnym zaufaniem, staramy się każdy problem rozwiązywać już na początku, nie dopuszczamy do nawarstwiania się wzajemnych urazów dotyczących zarówno pracy, jak i prywatnych problemów. Jesteśmy tylko ludźmi – zarówno ja, jako organ zarządzający, jak i moi pracownicy, popełniamy błędy. Czasem powiemy o jedno słowo za dużo, ale w związku z tym, że ufamy sobie, jesteśmy w stanie wszelkie nieścisłości wyjaśniać i nie żywić urazy.

Dlaczego warto korzystać – stale lub okazjonalnie – z fachowej pomocy prawno-księgowej przy prowadzeniu własnej działalności?

Zakładając firmę w Polsce trzeba się nastawić nie tylko na walkę o klienta, czy też walkę z konkurencją… Dużo trudniejsza będzie z pewnością walka z Fiskusem, stosem faktur, dokumentów i rozliczeń, a więc w skrócie – obsługa rachunkowa. Niektórzy przedsiębiorcy, zwłaszcza prowadzący małe, jednoosobowe firmy, decydują się samodzielnie prowadzić swoją księgowość. Często okazuje się jednak, że więcej czasu spędza się nad szeroko pojętymi „papierami”, niż nad faktycznym robieniem interesów, obsługą klientów, realizacją zleceń, czy prowadzeniem działań marketingowych. Odpowiedzią na tego typu sytuację są firmy zewnętrzne, świadczące szeroko skrojoną obsługę rachunkową. Biura rachunkowe oferują między innymi obsługę kadr i płac, prowadzenie ksiąg handlowych, ksiąg przychodów i rozchodów, rejestry VAT, prowadzenie rozliczeń z Urzędem Skarbowym, ZUS, a także przejmują na siebie obowiązek kontaktów z tego typu placówkami w imieniu klienta. Wbrew pozorom, tego typu kompleksowa obsługa księgowa nie musi być droga i dla wielu firm jest dużo korzystniejszym rozwiązaniem, niż zatrudnianie księgowego na etat.

Mówi się, że nieznajomość prawa szkodzi i rzeczywiście trudno się z tą starą sentencją nie zgodzić. W wielu przypadkach jednak zawiłość składanych dokumentacji czy wytyczne zmienne do każdego nowego programu unijnego zniechęcają przedsiębiorców do składania wniosków


Jak się regeneruje tak aktywna zawodowo osoba, jak Pani?

Przede wszystkim, z racji moich wcześniejszych zainteresowań i bycia przez chwilę w sporcie zawodowo, nadal minimum dwa razy w tygodniu uczestniczę w zajęciach fitness. Jeżeli tylko na to pozwala pogoda i mój plan dnia, do pracy jeżdżę rowerem – to niby tylko 10 km w jedną stronę, ale moja głowa odpoczywa wtedy najlepiej. Zimą narty – obowiązkowo, aby podtrzymywać swoją formę i umiejętności. Oczywiście, w moim życiu nie brakuje książek papierowych, które kupuję i czytam namiętnie. Odpoczywam i uczę się, dyskutując z moją kochaną siedemnastolatką. Często są to rozmowy kontrowersyjne, ale też pozwalające spojrzeć na to, jak postrzegają świat teraz nastolatkowie, co jest dla nich ważne, czego oczekują i jakie mają problemy. Są to też wyjazdy z przyjaciółkami minimum 2 razy do roku, które są wspaniałe i po nich wracam fantastycznie zmęczona fizycznie i wypoczęta myślami. Szczegółów nie zdradzę, ale przy okazji serdecznie je pozdrawiam.

Ma Pani bardzo dobry kontakt z córką. Jak się buduje dobre więzi z dorastającym dzieckiem?

Mam nadzieję, że on jest bardzo dobry, ponieważ jak brzmi maksyma „małe dzieci – mały problem, duże dzieci – duży problem” i u nas zdarzają się sytuacje sporne, wynikające z (jak to kiedyś powiedziała, moja już 17-letnia córka Julia) naszych podobnych charakterów. Pomimo różnych sytuacji, jestem bardzo dumna z mojej córki. Pozwalam jej na popełnianie błędów i wspólne ich rozwiązywanie, kibicuję jej w pracy, polegającej na nauce angielskiego dzieci. Wspieram całym sercem jej pasje, pozwalam się rozwijać, uczę szacunku i pokory do życia. Przede wszystkim pozwalam jej być sobą i to też w niej cenię, że potrafi trzymać się swoich zasad. Mam nadzieję, że wejdzie dzięki temu w dorosłe życie odpowiedzialnie, z dużą wiedzą i chęcią rozwijania siebie i swoich pasji.

Czego, według Pani, potrzebują kobiety, by swobodnie rozwijać swoją niezależność finansową, sięgać po zawodowe sukcesy?

Przede wszystkim wiary w siebie i swoje umiejętności. Nadal mamy obawy przed tworzeniem związków opartych na partnerstwie, wsparciu nie tylko męskiej strony. Dlaczego to my zadajemy sobie pytanie, co powiemy rodzinie i jak zareaguje na nasze decyzje o założeniu własnej firmy. Biorąc pod uwagę wielozadaniowość kobiet, są one najlepszym materiałem, aby z sukcesem prowadzić biznes.

Uświadomienia sobie, że czasami podjęte ryzyko, nie zawsze wyjdzie nam na dobre, ale nie podejmowanie go, będzie stanowić zatrzymanie się na pewnym etapie. Niepowodzenie nie powinno być dla nas porażką podcinającą skrzydła, a kolejnym krokiem do otwarcia nowych drzwi. Kobiety powinny nauczyć się bycia asertywnymi. Z mojego doświadczenia, asertywność okazała się być drogą do osiągania większych przychodów. Budujemy coś, aby na tym korzystać i nigdy nie wstydziłam się mówiąc, że po to pracuję. A że jeszcze jest to moja pasja, to po prostu połączyłam te dwie sprawy. Uważam, że pieniądze są ważne w osiąganiu celów, rozwoju i stabilności w życiu codziennym. Moim zdaniem, w biznesie nie może być negatywnych emocji. Musimy pamiętać, aby powstrzymywać się od działania na litość, bo mamy problem, w pracy postawmy na profesjonalizm. Nie traktujmy emocjonalności jako przekleństwa, ale jako wstępu do nauki opanowania, asertywności i wielu innych niezbędnych cech do prowadzeniu biznesu.

Pytanie z cyklu trudnych: Co w sobie uważa Pani za najlepsze, co w sobie samej by Pani pochwaliła?

Na pewno za pokorę do tego, co robię i do życia, i za szacunek dla ludzi. Również za profesjonalizm i rzetelność, jeżeli czegoś się podejmuję, to z pełną wiarą i świadomością, zarówno sukcesów, jak i możliwych niepowodzeń.

Pani zawodowe plany na 2020 rok?

Dalszy rozwój Kancelarii, powiększanie zespołu specjalistów, z których wiedzy będą mogli korzystać nasi Klienci.


rozkladowki_sukces_w_praktyce-8
rozkladowki_sukces_w_praktyce-8

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.