facet_123ikonanowe_2015_00
Ela Makos
12/10/2016

Na tropie morderstwa

Sam moment śmierci trudno sobie wyobrazić. Są jednak tacy, którzy doskonale go znają. Wiedzą, co go cechuje i jak wygląda w poszczególnych przypadkach. Potrafią też określić dokładny czas jej wystąpienia. Mowa o entomologach, których praca jest nieustannie związana ze śmiercią

Wiele zgonów jest związanych z tajemniczymi sytuacjami, których nie sposób wyjaśnić w jednej chwili. Potrzeba do tego specjalistycznych badań i analiz. Tak jest m.in. w przypadku morderstw. Odnalezienie ciał zabitych osób to jedynie kropla w morzu informacji, które trzeba jeszcze uzyskać. Wtedy do akcji wkracza entomolog. Jego interesuje przede wszystkim to, ile czasu minęło od zgonu aż do momentu kiedy odkryto zwłoki.

Nie kieruje się tutaj jednak przeczuciami, a dokładną analizą ciała oraz… owadów, które zebrały się przy zwłokach. W przypadku zwłok starych, które mają więcej niż 30 dni, naukowcy wykorzystują metody „sukcesji stawonogów na ciele”. Polega to na tym, że rozkładające się ciało człowieka wydziela w pewnej kolejności związki chemiczne, które przyciągają charakterystyczne grupy bezkręgowców. Wyróżnia się osiem takich stadiów sukcesji.

W pierwszej kolejności na ludzkich zwłokach pojawiają się niektóre gatunki muchówek. Zwłoki wyschnięte zwabią z kolei przede wszystkim chrząszcze – skórniki. Po co nam te analizy? Informacje dotyczące konkretnej daty, a nawet godziny zgonu są bardzo ważne przede wszystkim ze względu na rozpoznanie sprawcy. Znając czas popełnienia zbrodni możemy się także dowiedzieć czy potencjalny sprawca ma alibi, a także ograniczyć grupę tych, którzy mogli się dopuścić popełnienia zbrodni.

Do rozpoznania winnych nie zawsze potrzebne jest ciało. Czasami zwłoki mogą zostać przeniesione. Co wtedy może wskazywać na popełnioną zbrodnię? W tym wypadku również pomocne są larwy. Widząc je np. w domu, w którym dokonano morderstwa można sprawdzić czy zawierają one w sobie DNA osoby zabitej.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

facet_123ikonanowe_2015_00
facet_123ikonanowe_2015_00

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.