jedzenieikonanew123.5
Kinga
07/07/2023

Nie należy pić wody podczas posiłku?

To MIT! Zarówno wodę, jak i inne napoje, można pić w czasie posiłków. Wbrew powszechnej opinii popijanie jedzenia nie zaburza procesów trawiennych.

Eksperci do spraw żywienia podkreślają, że woda z przewodu pokarmowego jest wchłaniana bardzo szybko, dzięki czemu jej „rozcieńczający” wpływ na soki czy enzymy trawienne jest bardzo krótkotrwały. Dlatego, nawet gdy popijamy jedzenie, to i tak zostanie ono skutecznie strawione.

Picie wody w trakcie posiłków ma jednak również swoje inne zalety. Na przykład, wypijanie jej przed posiłkiem często powoduje, że podczas posiłku zjadamy mniejszą ilość jedzenia, co może mieć znaczenie np. w trakcie odchudzania. Inna korzyść jest taka, że wielu osobom popijanie posiłku umożliwia skuteczne rozdrabnianie i przełykanie pokarmu.

Oczywiście, również w popijaniu jedzenia należy jednak zachować zdrowy rozsądek. Pijmy więc z umiarem, najlepiej wtedy kiedy czujemy taką potrzebę.  

Vik (zdrowie.pap.pl)

Źródło: Raport „Fakty i mity o wodzie: badanie eksploracyjne opinii polskich internautów z komentarzami ekspertów”, opracowany we współpracy z naukowcami z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu Żywności i Żywienia, Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci.

jedzenieikonanew123.5
jedzenieikonanew123.5

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 05/07/2018 08:29

    CytujSkomentuj

    No właśnie właśnie. Czyli warto zaufać własnemu samopoczuciu czy intuicji ;) tyle się trąbiło, że się nie łączy pokarmów z wodą bo to rozcieńcza soki trawienne a ja zawsze dokładnie podczas posiłków, przy ktorych nie popijałam wodą, źle się czułam. No to robiłam po swojemu ;) teraz będę podsuwać ten artykuł jak ktoś mi będzie mówił o tym słynnym ;) niełączeniu. Że można a nawet wskazane :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.