ikona1234kobieta33
Ela Makos
01/04/2016

Objawy menopauzy? Nie takie straszne!

Łatwo powiedzieć, a o wiele trudniej radzić sobie na co dzień z jej symptomami. Przeciętny wiek, w którym kobiety przechodzą menopauzę to 52 lata, ale można ją zacząć odczuwać już znacznie wcześniej. Pierwsze symptomy pojawiają się czasami już po 40. roku życia

Okres przekwitania wcale nie jest prosty dla kobiety i osób jej w otoczeniu. Czasami może on trwać nawet kilka lat. Dlatego też ważne jest poznanie sposobów na radzenie sobie z symptomami menopauzy.

W walce z menopauzą można sięgnąć między innymi po hormonalną terapię zastępczą. Jest to bardzo popularna metoda, która musi być wprowadzona w oparciu o konsultacje z lekarzem. Nie da się ukryć, że stanowi ona skuteczny sposób na starcie z klimakterium, ale ma także swoje skutki uboczne. Co ważne, nie dotyczą one każdej kobiety, jednak zdarzają się przypadki, że zwiększa ryzyko zapadalności między innymi na chorobę zakrzepowo-zatorową oraz nowotwory.

Kolejny sposób kryje się pod nazwą fitoestrogeny. Co to takiego? To substancje podobne w budowie do hormonów kobiecych. Zawarte są w roślinach. Ze względu na wiele cech wspólnych między naszymi hormonami i tymi u roślin, organizm kobiety można oszukać tak, by jego receptory estrogenowe wyłapywały cząsteczkę hormonu roślinnego. Jednak z racji tego, że fitoestrogeny mają w porównaniu z hormonalną terapią zastępczą znacznie mniejszą moc to sprawdzają się jedynie wtedy, kiedy kobieta nie uskarża się na zbyt mocne objawy menopauzy.

Nie można zapominać także o podstawach, a więc o odpowiedniej diecie i i aktywności fizycznej. Wiele pokarmów ma wpływ na łagodzenie skutków menopauzy. Powinniśmy jeść warzywa i owoce bogate w potas (pomidory, banany, morele), który reguluje ciśnienie tętnicze. A także te, które zawierają wapń, pomagający utrzymać właściwą mineralizację kości (szpinak, rukola). Aby zmniejszyć stężenie trójglicerydów i tzw. „złego cholesterolu”, czyli frakcji LDL, powinniśmy spożywać produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (olej lniany, tłuste ryby morskie jak tuńczyk, śledź, szprotka czy makrela) oraz w błonnik pokarmowy (rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe czy wybrane rośliny i warzywa).

Wiele zdziałać można także aktywnością fizyczną. Większość kobiet w czasie menopauzy boryka się z nadwagą. Stąd też tak wielkie znaczenie ruchu. Może to być cokolwiek: spacery, jazda na rowerze czy nordic walking. Aktywność wpływa pozytywnie nie tylko na układ krążenia czy mięśniowo-szkieletowy, ale przede wszystkim sprawia, że znacznie poprawia się nasza kondycja psychiczna.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

ikona1234kobieta33
ikona1234kobieta33

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.