Okres przekwitania wcale nie jest prosty dla kobiety i osób jej w otoczeniu. Czasami może on trwać nawet kilka lat. Dlatego też ważne jest poznanie sposobów na radzenie sobie z symptomami menopauzy.
W walce z menopauzą można sięgnąć między innymi po hormonalną terapię zastępczą. Jest to bardzo popularna metoda, która musi być wprowadzona w oparciu o konsultacje z lekarzem. Nie da się ukryć, że stanowi ona skuteczny sposób na starcie z klimakterium, ale ma także swoje skutki uboczne. Co ważne, nie dotyczą one każdej kobiety, jednak zdarzają się przypadki, że zwiększa ryzyko zapadalności między innymi na chorobę zakrzepowo-zatorową oraz nowotwory.
Kolejny sposób kryje się pod nazwą fitoestrogeny. Co to takiego? To substancje podobne w budowie do hormonów kobiecych. Zawarte są w roślinach. Ze względu na wiele cech wspólnych między naszymi hormonami i tymi u roślin, organizm kobiety można oszukać tak, by jego receptory estrogenowe wyłapywały cząsteczkę hormonu roślinnego. Jednak z racji tego, że fitoestrogeny mają w porównaniu z hormonalną terapią zastępczą znacznie mniejszą moc to sprawdzają się jedynie wtedy, kiedy kobieta nie uskarża się na zbyt mocne objawy menopauzy.
Nie można zapominać także o podstawach, a więc o odpowiedniej diecie i i aktywności fizycznej. Wiele pokarmów ma wpływ na łagodzenie skutków menopauzy. Powinniśmy jeść warzywa i owoce bogate w potas (pomidory, banany, morele), który reguluje ciśnienie tętnicze. A także te, które zawierają wapń, pomagający utrzymać właściwą mineralizację kości (szpinak, rukola). Aby zmniejszyć stężenie trójglicerydów i tzw. „złego cholesterolu”, czyli frakcji LDL, powinniśmy spożywać produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (olej lniany, tłuste ryby morskie jak tuńczyk, śledź, szprotka czy makrela) oraz w błonnik pokarmowy (rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe czy wybrane rośliny i warzywa).
Wiele zdziałać można także aktywnością fizyczną. Większość kobiet w czasie menopauzy boryka się z nadwagą. Stąd też tak wielkie znaczenie ruchu. Może to być cokolwiek: spacery, jazda na rowerze czy nordic walking. Aktywność wpływa pozytywnie nie tylko na układ krążenia czy mięśniowo-szkieletowy, ale przede wszystkim sprawia, że znacznie poprawia się nasza kondycja psychiczna.
Źródło: www.prasoweinfo.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.