oko
Ela Prochowicz
25/05/2020

Oczy zwierciadłem zdrowia

Cukrzyca bardzo często powoduje różne zmiany w oczach – to efekt wpływu zwiększonego poziomu cukru.

Zwykle pierwsze objawy to pieczenie i szczypanie oczu – typowe dla zespołu suchego oka. Wysoki cukier we krwi sprzyja zakażeniom, dlatego z czasem coraz częściej dochodzi do przewlekłego bakteryjnego zapalenia spojówek, które prowadzi do rozwoju gradówek lub jęczmieni.

Ze statystyk wynika, że powikłania oczne pojawią się u 99 proc. pacjentów z cukrzycą typu 1 i u 60 proc. pacjentów z cukrzycą typu 2.

Popularny jęczmień to potoczna nazwa ostrego, miejscowego zakażenia powiek. Powstaje na skutek zaczopowania ujścia oraz zakażenia gruczołów łojowych w oku.

Jeśli dotyczy gruczołów przyrzęsowych Zeissa lub gruczołów rzęskowych (potowych) Molla mamy do czynienia z jęczmieniem zewnętrznym. Jeśli jęczmień rozwija się w gruczołach tarczkowych Meiboma, określa się go jako jęczmień wewnętrzny.

Jęczmień wewnętrzny, czyli ostre bakteryjne zapalenie gruczołów tarczkowych Meiboma najczęściej wywołane przez gronkowce.

- Typowy, ostry jęczmień to klasyczne wskazanie do miejscowego leczenia przeciwbakteryjnego. Jęczmień związany jest z infekcją bakteriami gram dodatnimi i takie też leki przeciwbakteryjne powinny być stosowane w leczeniu tego schorzenia – mówi dr Anna Ambroziak, okulistka, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO). – Jeśli to możliwe, unikajmy politerapii, gdyż tego powierzchnia naszego oka nie lubi, łatwo nie wybacza i szybko nie zapomina, a leczenie przeciwinfekcyjne stosujmy w oparciu o zasadę „krótko i mocno”, zgodnie z wiedzą naukową i doświadczeniem klinicznym – dodaje specjalistka.

Dysfunkcja gruczołów Meiboma to obecnie najczęstsza przyczyna suchego oka prowadząca do odparowywania zarówno naszych własnych, jak i sztucznych łez.

W jej leczeniu jako podstawę postępowania stosujemy higienę brzegów powiek, termoterapię i masaż. U wielu pacjentów skuteczne są także suche, ciepłe okłady stosowane przez kilka minut dwa, trzy razy dziennie. Można je wykonywać za pomocą rozgrzanych kompresów, małego słoiczka wypełnionego ciepłą wodą lub… gorącego, ugotowanego jajka.

- Nowoczesne leczenie to zabiegi rewitalizujące gruczoły, a tym samym powierzchnię oka i pobudzające produkcję emulsji zwanej łzami, szczególnie korzystnie wpływające na wydzielinę lipidową (która zapobiega odparowywaniu łez – głównej przyczynie suchego oka). Jeżeli spojrzymy na powierzchnię oka, na to, co się dzieje w przednim odcinku, to poza zmianami refrakcji, zespołem suchego oka, istnieje wiele dodatkowych czynników ryzyka związanych z wahaniami cukru i cukrzycą, np. skłonność do częstych infekcji – mówi okulistka.

Jęczmieniowi sprzyjać może również obniżona odporność skutek przebytych chorób czy długotrwały stres. Nawracające jęczmienie i gradówki mogą być również objawem nieskorygowanej wady wzroku, szczególnie u dzieci i młodzieży.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

oko
oko

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.