ikona1234jedzenie3
Ela Makos
21/12/2016

Pokaż w Wigilię dobre maniery

Przed nami magiczny czas spędzany w rodzinnym gronie. To nie tylko moment na to, aby porozmawiać z bliskimi, ale i nauczyć się dobrych manier. Co może zawierać taka świąteczna lekcja savoir-vivre’u?

Wigilia w znacznie większym niż zwykle gronie osób to dobry sprawdzian dla nas samych. Czy każdy będzie umiał się zachować podczas takiej rodzinnej uroczystości? Dobrze jest zwrócić uwagę nawet na to, w jaki sposób zasiadamy do rodzinnego stołu. Przede wszystkim nie przeciskajmy się chcąc zająć najlepsze miejsce. A jeśli nie wiemy, gdzie powinnismy usiąść to zapytajmy o to wcześniej gospodarzy. Siadając do stołu, powinniśmy dosunąć krzesło dość blisko, jednak tak, aby nie opierać się klatka piersiową o krawędź stołu. Jeśli na stole znajdują się serwety, bierzemy tę, która została położona przy naszym nakryciu i rozkładamy ją na kolanach. Serweta ta powinna pozostać rozłożona aż do momentu wstania od stołu.

Posiłek rozpoczynamy dopiero gdy wszyscy zasiądą już przy wigilijnym stole, także i pani domu, która niejednokrotnie przygotowuje każde z dań i zajmuje się ich podawaniem. Rozpoczynamy wigilijną kolację w momencie, gdy na stole jest zestaw dań, a przy stole komplet domowników.

Zaczynamy posiłek.Choć to pozornie prosta czynność to wielu nadal popełnia błędy polegające związane z nieodpowiednim nakładaniem jedzenia na talerz. Ważne jest nie tylko to, aby nakładać sobie na talerz tyle jedzenia, ile będziemy w stanie zjeść, ale i nakładać pierwsze kawałki z półmiska. Wszystko po to, aby nie naruszyć kolejnych porcji. Zdecydowanie nie wolno nakładać posiłku z półmiska swoimi sztućcami. Dobrze jest zatem przy każdej potrawie pozostawić dodatkowe sztućce.

Gdy rozpoczęliśmy już konsumpcję, a chcemy nalać sobie napój lub nałożyć dokładkę potrawy, powinniśmy skrzyżować nóż i widelec na talerzu. To znak, że zamierzamy jeść dalej. W trakcie jedzenia, lewą rękę trzymamy z brzegu stołu, natomiast prawą podnosimy do ust nie opierając łokcia o stół i nie pochylając się nad potrawą. Osoby leworęczne nie są zwolnione ze stosowania tej reguły. Powinny jej przestrzegać, jednak w odwrotnej konfiguracji.

Niezbyt dobrze wyglądać będzie również nasze wstawanie od stołu. Gdy chcemy wziąć coś, co stoi daleko od nas, prosimy osobę siedzącą obok o podanie. Nie sięgamy także przed sąsiadem ręką, ani nic przed nim nie podajemy. Powinno się przekazywać przedmiot za plecami osoby siedzącej przy stole, bądź prosząc ją o podanie go dalej.

Źródło: Synertime

ikona1234jedzenie3
ikona1234jedzenie3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.