ikona1234kobieta6
Edyta Nowicka
01/07/2016

Powspominajmy dla zdrowia

Mimowolne wspomnienia autobiograficzne towarzyszą każdemu. Nie są one całkiem bezużyteczne. Mogą pomóc nam wyzbyć się traumatycznych wspomnień z przeszłości

Takie wspomnienia przychodzą najczęściej kiedy wykonujemy mało angażujące zadania. Powstają w sposób jak najbardziej spontaniczny i dotyczą zazwyczaj pozytywnych kwestii. Chyba, że mówimy o osobie zmagającej się z depresją, wtedy wspomnienia te nie są już tak pozytywne.

- Mogą pełnić bardzo ważną funkcję w podtrzymywaniu dobrego samopoczucia, poczucia tożsamości, pomagają nam planować przyszłość oraz korzystać z naszego doświadczenia. Szacunki wskazują, że pojawiają się one od kilku do kilkudziesięciu razy dziennie, ale dane te są zazwyczaj zaniżone - powiedział dr Krystian Barzykowski z Laboratorium Aplikacyjnych Badań nad Pamięcią,

Zazwyczaj badane są wspomnienia mimowolne związane z syndromem stresu pourazowego. Lia Kvavilashvili z brytyjskiego University of Hertfordshire wyróżnia trzy rodzaje wspomnień mimowolnych: wspomnienia nieintruzywne, wspomnienia intruzywne oraz wspomnienia flashbackowe.

- Te pierwsze są powszechne wśród osób zdrowych i są to właśnie mimowolne wspomnienia autobiograficzne, których większość z nas codziennie doświadcza. Dotyczyć one mogą treści określanych przez nas zarówno jako pozytywne, negatywne, jak i neutralne. Pojawiają się nagle i rzadko kiedy doświadczamy ich wielokrotnie. Zaś wspomnienia flashbackowe i intruzywne opisywane są jako nawracające i niechciane, a więc takie, których wolelibyśmy unikać – powiedział dr Barzykowski.

W szczególności wspomnienia flashbackowe występują u osób po przebytej traumie. Dotyczą wówczas zdarzenia, które było jej źródłem. To one dostarczają nam bólu, cierpienia i niejednokrotnie prowadzą do gorszego funkcjonowania na co dzień. Emocje z nimi związane są równie intensywne, co kiedyś i odnoszą się do czegoś negatywnego. Są jeszcze wspomnienia intruzywene, a więc powracające, niechciane myśli, które mogą odnosić się do pozytywnych i negatywnych treści. Nie są jednak tak intensywne jak flashbackowe.

Wspomniany badacz, w swoich badaniach finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu PRELUDIUM sprawdzał, w jaki sposób przeszłość przypomina się osobom zdrowym, które nie doświadczyły traumy.

Badanie wspomnień mimowolnych okazuje się jednak dość trudne. Nie można ich sprowokować, bo wtedy nie będą to już wspomnienia mimowolne. Dlatego najczęściej naukowcom pozostaje po prostu czekać, aż badanym coś się przypomni i zapiszą to, na przykład w specjalnym dzienniczku. Innym sposobem jest prowadzenie badań w warunkach laboratoryjno-eksperymentalnych. Osoby angażowane są wówczas w wykonanie różnorodnych monotonnych czynności, które sprzyjają lub przeszkadzają powstawaniu wspomnień tego typu. Kiedy powstają – zostają odnotowane Te doświadczenia mimowolne nasilają się wraz z wiekiem. Szczególnie osoby starsze coraz chętniej wracają do przeszłości.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ikona1234kobieta6
ikona1234kobieta6

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.