ikona1234kobieta6
Ela Makos
04/11/2016

Profilaktyka przede wszystkim!

Październik na trwałe został już związany z różową wstążką. Ta z kolei niezmiennie przypomina kobietom o profilaktyce raka piersi, a także wszystkich istotnych kwestiach związanych z tą chorobą. Warto natomiast mówić o niej nieprzerwanie i bez względu na aktualny miesiąc. To prosta droga do tego, aby pokazać innym kobietom, że dobrze jest o siebie dbać

Nowotwór to jeszcze nie koniec świata. W przypadku raka piersi trzeba się jednak liczyć z mastektomią. To ta forma leczenia nowotworu jest często wykorzystywana. Nie oznacza jednak końca, to niejednokrotnie szansa na nowy początek.

Szacuje się, że rak piersi dotyka rocznie 1,5 miliona kobiet na całym świecie. To najczęstszy nowotwór wśród mieszkanek państw wysoko rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada czy państw Europy Zachodniej. W naszym kraju sytuacja wcale nie wygląda jednak najlepiej. Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Liczba zachorowań sięga tu nawet 16,5 tys. rocznie.

Z tą chorobą można jednak walczyć. Potrzeba jedynie odpowiedniej profilaktyki. Istotna jest w tym przypadku mammografia, a także samobadanie piersi. Czynności bardzo ważne z punktu widzenia naszego zdrowia, jednak wciąż stanowiące pewien rodzaj tabu. Dlatego tak ważne są akcje promujące walkę z rakiem piersi i rozszerzające nasza wiedzę w tym zakresie. Nowotwór w zależności od stopnia zaawansowania, można bowiem leczyć zarówno operacyjnie, jak i nieoperacyjnie.

Wykorzystanie mastektomii jako metody leczenia pozwala pomóc blisko 90% kobiet. Choć stan fizyczny pacjentek jest później dobry to często nie mogą one sobie poradzić z chorobą pod względem psychicznym. Dlatego też tak ważna jest pomoc w każdym aspekcie życia. Profesjonalna rehabilitacja, opieka psychologa i rodziny są tymi elementami, które mają znaczący wpływ na odzyskanie sprawności psychofizycznej u pacjentki.

Coraz częściej panie stawiają również na turnusy mające pomóc kobietom walczącym z nowotworem piersi. Holistyczne podejście do zdrowia oraz praca z ekspertami z wielu dziedzin gwarantuje pełny powrót do zdrowia. Ważne staje się również wsparcie psychiczne oraz sprzyjające otoczenie.

Źródło: Lightscape

ikona1234kobieta6
ikona1234kobieta6

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.