Raz_Dwa_Trzy_Soundeditpress_small2
fot. Sławomir Przerwa/materiały prasowe
Ela Makos
09/09/2016

Raz, Dwa, Trzy: Od początku skazani na sukces

Podążają własną drogą, trzymają się swoich pomysłów i osiągają artystyczne sukcesy. Uniwersalni, ponadczasowi i nieustannie spotykający się z życzliwością odbiorców. Mowa oczywiście o zespole Raz, Dwa, Trzy

Wszystko zaczęło się w 1990 r. Wtedy to za sprawą kilku studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze: Adama Nowaka, Grzegorza Szwałka, Jacka Olejarza i Jacka Ograbka została założona grupa, która od samego początku odnosiła spore sukcesy. Już trzy miesiące po utworzeniu formacji wygrali oni 26. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. W kolejnym roku wydali natomiast płytę – „Jestem Polakiem”.

Formacja Raz, Dwa, Trzy została zaproszona do udziału w opolskim festiwalu, w koncercie „Debiuty”, gdzie otrzymała wyróżnienie. W kolejnych latach brała udział w następujących po sobie edycjach festiwali w Krakowie i w Opolu. Na początku lat dziewięćdziesiątych została zaproszona również na festiwal w Jarocinie. Zespół ma na koncie siedem albumów studyjnych, w tym wydaną w 1994 r. płytę „Cztery” nominowaną do Fryderyka w kategorii „Najlepszy album piosenki poetyckiej” czy krążek „Trudno nie wierzyć w nic” z 2003 r. nominowany w aż siedmiu kategoriach Fryderyków.

Ostatni dotychczasowy krążek grupy – „Skądokąd” miał swoją premierę 1 marca 2010 r., a już 16 czerwca płyta uzyskała w Polsce status platynowej sprzedając się w nakładzie 30 000 egzemplarzy. Piosenki „Już” i „Dalej niż sięga myśl” zostały nominowane do Fryderyków 2010 w kategorii „Piosenki roku”, sam album dostał nominacje w kategorii „Album roku piosenka poetycka”, Adam Nowak w kategorii „Autor roku”, a formacja w kategorii „Zespół roku”.

Ten skład wyróżnia przede wszystkim bogactwo instrumentów, świetne aranżacje i pasja tworzenia oraz grania. Teksty Adama Nowaka są kunsztownie skonstruowanymi opowieściami z głębokim przesłaniem. Grupa jest znana również z doskonałych interpretacji tekstów Agnieszki Osieckiej czy Wojciecha Młynarskiego.

Już 8 listopada zespół zagra koncert z okazji 25-lecia działalności w sali wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Narodowego Forum Muzyki pod dyrekcją Huberta Kowalskiego, a także Muniek Staszczyk, Skubas, Marika, Ania Rusowicz, Grzegorz Turnau, Lech Janerka, Adam Strug czy kwartet Henryka Miśkiewicza.

Wcześniej Raz, Dwa, Trzy będzie można również oglądać 29 października w Łodzi podczas 8. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Zagra z nimi orkiestra ICON oraz kwartet Henryka Miśkiewicza. Na scenie wystąpi także Brodka oraz Dawid Podsiadło.

Źródło:  Soundedit

Raz_Dwa_Trzy_Soundeditpress_small2
Raz_Dwa_Trzy_Soundeditpress_small2

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.