Dubrovnik-645
magda
22/01/2020

Rezerwować wakacje w styczniu? To może się opłacić

Znalezienie połączeń lotniczych w korzystnej cenie spędza sen z powiek aż co czwartemu podróżnemu z Polski. Ale kto kupując bilety, nie stanął przed dylematem „rezerwować czy zaczekać”?

Z pomocą przychodzą serwisy bookingowe – jak pokazują dane wyszukiwarek, decydując się na rezerwację letniego urlopu już na początku roku, można średnio zaoszczędzić niemal połowę ceny (49%). Jednak, jak w wielu przypadkach, diabeł tkwi w szczegółach. Każdy kierunek rządzi się bowiem swoimi prawami.

Według styczniowych wyszukiwań Polaków, tego lata najpopularniejsze będą Nowy Jork, Luqa i Dubrownik. W pierwszej piątce znalazły się też Barcelona i Lizbona. Jak pokazuje analiza, tylko w przypadku wakacji na Malcie warto poczekać z zakupem lotów do wiosny, co pozwoli zaoszczędzić ponad jedną czwartą ceny biletu.

W ubiegłym roku średnie ceny w styczniu i lutym wyniosły 618 zł i spadły do 488 zł (średnia z kwietnia i maja). Dla pozostałych miast z pierwszej piątki popularnych kierunków wskazana jest raczej wcześniejsza rezerwacja, gdyż ceny mają tendencję rosnąć wraz ze zbliżającymi się wakacjami. Największy wzrost odnotowano w przypadku Dubrownika – aż niemal o jedną piątą wartości lotów.

Dla zapobiegliwych podróżników, którzy letni urlop chcą mieć pewny już na początku roku, najlepszym kierunkiem będzie chorwacka Pula, do której ceny zmieniają się najbardziej w zależności od miesiąca, w którym dokonujemy rezerwacji – loty do tego miasta są średnio 60% tańsze w pierwszych miesiącach roku niż na wiosnę. Około jednej czwartej ceny można zaoszczędzić także z wyprzedzeniem rezerwując loty do Florencji, Lamezii Terme i Bari oraz portugalskiego Faro czy na hiszpańską Teneryfę. Polscy podróżni, którzy planują wakacje w jednym z tych miejsc i już teraz kupią bilety lotnicze, mogą sporo zaoszczędzić – mówi Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy jednego z największych serwisów turystyczno-bookingowych.

Coś dla spóźnialskich

Na szczęście dla osób, które z decyzją o zakupie lotów zwlekają do ostatniej chwili, są też kierunki, które lepiej rezerwować z mniejszym wyprzedzeniem. Wiosną średnie ceny lotów do chorwackiego Zadaru są średnio dwa razy niższe niż na początku roku.

Na liście kierunków tańszych w opcji „last minute” znalazły się też Sardynia czy Rimini we Włoszech. Nie muszą się też martwić fani zwiedzania, którzy mają tendencję odkładać organizację wyjazdu „na później” – atrakcyjne ceny lotów będą mogli wciąż znaleźć do Wenecji, Kutaisi, Londynu czy Lwowa, oszczędzając na lotach od 34% do nawet 80%.

Źródło: Newsrm.tv

Dubrovnik-645
Dubrovnik-645

Komentarze Dodaj komentarz (2)

 1. aleksandra 23/01/2020 17:09

  CytujSkomentuj

  Taki wyjazd to moje marzenie. Narazie się na wyjazd nie zanosi a zwłaszcza w takie rejony ale nasza Polska tez jest piękna. Może kiedyś.

 2. Kolorowa 27/01/2020 08:09

  CytujSkomentuj

  Nic odkrywczego nie powiem, ale czesto o wiele tansze loty sa własnie z Niemiec.
  Jesli ktos chce zaoszczedzic spore kwoty to polecam doleciec tu i dopiero docelowo.
  Dlaczego tak jest to nie wiem ale obserwuje to czesto.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.