ikona1234kobieta20
Ela Makos
29/07/2016

Rozwód to nie formalność

Choć wydaje się, że uczucie, które łączy nas z kimś jest wieczne to czas często weryfikuje te wyobrażenia. Co wtedy zrobić? Wiele par kończy swoje związki poprzez rozwód. Nie jest to jednak zwykła formalność

Decyzje związane z rozwodem nie należą do najprostszych. Trudno jest się pogodzić z tym, że po wielu latach wspólnego życia musimy sobie poradzić bez tej drugiej osoby. Nie bez znaczenia jest również przyzwyczajenie, które sprawia, że nie wyobrażamy sobie poranków czy kolacji bez tej konkretnej osoby. Z rozrzewnieniem wspominamy wspólnie przeżyte chwile, ale i czujemy, że pewien etap życia się zakończył. Nie wiemy nawet dokładnie, kiedy to się stało. Często, przyczyną oddalenia się od siebie małżonków jest po prostu brak rozmowy. Nie mówimy drugiej stronie o swoich potrzebach i oczekiwaniach myśląc, że sama w jakiś „czarodziejski” sposób się domyśli. Niestety takie zachowanie potęguje tylko problemy i buduje mur między parą. Jeżeli brakuje nam siły, aby wspólnie go zburzyć, dochodzi zazwyczaj do rozwodu.

Ten moment jest trudny nie tylko ze względu na emocje, jakie kłębią się po obu stronach, ale i kwestie formalne z tym związane. Przy okazji rozwodów dochodzi również do podziału majątku czy też rozdzielenia praw rodzicielskich. Wtedy to „czysta formalność”, jaką miał być rozwód nabiera zupełnie innego znaczenia. Dlatego istotne jest to, aby w takich momentach mieć obok siebie osobę, która pomoże nam w profesjonalny sposób, ale i nie będzie emocjonalnie zaangażowana w sprawę.

Profesjonalizmu wymaga również cały proces sądowy. Dotyczy to obu stron. Po pierwsze małżeństwa, które powinno odpowiedzialnie podchodzić do podjętych decyzji, a jeżeli posiada dzieci, to też mieć na względzie ich dobro i dążyć do jak najszybszego zakończenia sprawy. Po drugie – prawnika, który powinien maksymalnie skracać, wydłużające się często, formalności. Istotne jest jak najlepsze przygotowanie się do procesu. W przypadku rozwodów z orzekaniem o winie ważne jest np. zgromadzenie potrzebnych dowodów.

Do istotnych kwestii należą również podział władzy rodzicielskiej i przyznanie alimentów. Wysokość świadczeń na dzieci sąd ustala zawsze indywidualnie, biorąc pod uwagę zarobki obojga rodziców oraz usprawiedliwione potrzeby dziecka. Warto jednak, aby jedna ze stron, ubiegająca się o przyznanie alimentów, sporządziła listę wydatków, czyli określiła, ile kosztuje utrzymanie podopiecznych. Sędzia zawsze bierze pod uwagę kilka czynników. Są nimi: koszty utrzymania dziecka wynikające z mieszkania u jednego z rodziców, wydatki na leczenie i edukację oraz inne związane z rozwojem intelektualnym czy fizycznym.

Jakie mogą być korzyści z rozwodu? Nie chodzi tutaj jedynie o kwestie materialne, ale przede wszystkim te związane z zamknięciem pewnego etapu w naszym życiu. Decyzja o tym, aby pójść własną drogą powinna zostać poparta konkretnymi działaniami, dzięki którym łatwiej nam będzie rozpocząć nowy rozdział i pozbyć się problemów z tym związanych. Tuż po rozwodzie może się również pojawić ulga lub poczucie zagubienia, wszystko zależne jest od osobowości i rozwoju zdarzeń. Jeśli ktoś nie potrafi się odnaleźć w tej nowej rzeczywistości to niejednokrotnie ulega nałogom. Dlatego tak ważne jest wsparcie bliskich, powinni w tym czasie troszczyć się o daną osobę bardziej niż zwykle.

Źródło: POiNTB

ikona1234kobieta20
ikona1234kobieta20

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.