123nowepraca6
Dagna Starowieyska
01/08/2012

Social media w edukacji

Do nauki języków obcych coraz częściej są wykorzystywane nowe technologie, dzięki którym można m.in.: prowadzić rozmowy on-line z obcokrajowcami czy poznawać nowe słówka za pośrednictwem Facebooka

Jakie metody edukacji wykorzystują Polacy, aby wakacyjna nauka języka była efektywna i sprawiała radość?

Nauka języka obcego może być równie ciekawa jak podróżowanie po świecie. Metoda wkuwania słówek z podręczników przechodzi do lamusa i jest zastępowana mobilnymi metodami edukacji, takimi jak: prowadzenie rozmów przez Internet z obcokrajowcami, korzystanie z multimedialnych aplikacji, słuchanie audiobooków czy zagranicznych stacji radiowych on-line.

Fenomen takiej nauki polega na połączeniu edukacji z rutynowymi czynnościami, które nie są czasochłonne i nie wymagają dużego wysiłku. Aby mieć dostęp do mobilnych narzędzi nauczania, wystarczy kilka minut – już po zalogowaniu się na specjalnej stronie zrzeszającej ludzi z całego świata, można porozmawiać w wybranym języku. Równie szybko można przejrzeć multimedialne fiszki ze słówkami oraz frazy umieszczone przez szkoły językowe na Facebooku.

Językowe podróże internautów

Do ostatnich hitów wspomagających proces nauczania języków należą platformy internetowe przeznaczone dla osób, które chciałyby porozmawiać z obcokrajowcami z różnych części świata. Nowych znajomych można poznać m.in. na czacie za pośrednictwem amerykańskiej platformy edukacyjnej Livemocha.com. Bezpłatny dostęp umożliwia prowadzenie rozmów na dowolny temat, taki jak m.in.: szkoła, praca, rezerwacja hotelu.

W ten sposób można poprawić swoją znajomość języka podczas rozmowy zarówno z native speakerami, jak i osobami z innych krajów, np.: Shadi z Syrii uczy angielskiego, Czeszka Lenka S. pisze w języku francuskim a Matt L. z USA udziela korepetycji on-line z amerykańskiego w zamian za lekcje polskiego. Internauci, którym zależy na podszkoleniu się w mowie, mogą skorzystać z serwisu MyHappyPlanet.com, gdzie ludzie z różnych części świata rozmawiają za pośrednictwem Skype. Aby otrzymać dostęp do listy użytkowników, wystarczy podać informacje dotyczące miejsca pochodzenia oraz język, który chcemy poznać.

Nauka w kilka minut

Za najbardziej skuteczną metodę nauki uważa się częste powtarzanie niewielkiego materiału. Dlatego egzamin zdają multimedialne aplikacje na Facebooku, które codziennie na profilu użytkownika publikują kilka słówek w danym języku. W Polsce jednym z najpopularniejszych profilów jest fan page Nie mam czasu na naukę , który generuje treść dla ponad 37 tys. użytkowników. Na podobnej zasadzie działa serwis Fiszkoteka.pl , gdzie za pomocą tekstu, dźwięku i grafiki internauci przyswajają sobie słownictwo podzielone tematycznie.

Inną metodą mobilnej nauki języka jest słuchanie tzw. audiobooka w formacie AUDIO lub mp3, w którym lektor tłumaczy zarówno obcojęzyczne zwroty, jak i gramatykę: – Audiobooki są przeznaczone dla osób aktywnych, które przebywają często w podróży, uprawiają sport czy zajmują się małymi dziećmi. Oprócz wygodnej formy, nagrania pozwalają na szybsze rozumienie tzw. „żywego języka” oraz nabycie odpowiedniego akcentu – mówi Magdalena Szajbe z ESKK, szkoły specjalizującej się w nauczaniu języków obcych na odległość.

Warto również słuchać muzyki w danym języku za pośrednictwem zagranicznych stacji radiowych. Audycji warto szukać w katalogach internetowych, jak np. Mikesradioworld.com , gdzie znajdują się stacje z niemal całego świata. W ten sposób internauci mają okazję podszkolić się m.in. w języku tureckim, holenderskim czy norweskim. Z kolei osoby, które zamiast dźwięków wolą obraz, mogą w prosty i przyjemny sposób nabrać płynności językowej poprzez oglądanie kreskówek bądź obcojęzycznych filmów z polskimi napisami.

123nowepraca6
123nowepraca6

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.