praca15ikonanowe123
Kalina Samek
13/04/2015

Sprawa spadkowa – jak przeprowadzić rodzinę przez trudny okres?

Sprawy spadkowe, w których świadczą przeciw sobie najbliższe osoby, są poważnym sprawdzianem dla rodziny. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawnika i mediacji spadkowych

Podstawowym warunkiem załatwienia spraw spadkowych jest uzyskanie sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Dział spadku jest sprawą odrębną, chociaż zdarza się, że obie te sprawy są łączone w jednym postępowaniu. Sąd w przypadku wniesienia sprawy o dział spadku, kiedy postanowienie nie zostało jeszcze wydane, dokona również tego stwierdzenia. Angażowanie sądu jest obligatoryjne, jeżeli spadkobiercy nie potrafią sami dojść do porozumienia. Przeprowadzenie działu, jeżeli nie ma zgody, z reguły przeciąga się w czasie i wymaga mediacji.

Sądowe sprawy spadkowe

Sprawy spadkowe należą do jednych z najtrudniejszych, zważywszy na przymus precyzyjnego ustalenia, co w skład masy spadkowej wchodzi, jaką ma wartość oraz jak powinien wyglądać podział majątku. W przypadku, kiedy strony mają zupełnie inne zdanie odnośnie do wartości nieruchomości, a niekiedy nawet ruchomości (samochód, meble etc.), konieczne jest dopuszczenie dowodu z opinii biegłego. W sprawach spadkowych uczestniczą najczęściej osoby ze sobą spokrewnione, członkowie najbliższej rodziny, którzy na sali sądowej muszą stać naprzeciwko siebie. Wyroki w sprawach o podział spadku są zazwyczaj niesatysfakcjonujące dla przynajmniej jednej ze stron. Bardzo często zdarza się, że wszystkie strony czują się poszkodowane. Nawet jeżeli ktoś dostał to, co pierwotnie chciał, zdarza się, że po kilku latach prowadzenia sprawy przedmioty nie mają już takiej wartości jak kiedyś. Sprawy spadkowe mogą bardzo przeciągać się w czasie i powodować poważne spory w rodzinie [źródło: http://www.prawnik24.pl/Dokumenty/Broszury%20MS/przew07.pdf].

Mediacje spadkowe

Aby uniknąć przykrych sytuacji i kłótni w rodzinie, warto jeszcze przed wszczęciem postępowania zatrudnić prawnika, mediatora, który doprowadzi do zawarcia ugody. Mediacja ma charakter dobrowolny, co oznacza, że strony nie mogą być do niej przymuszone. Doświadczony mediator, do znalezienia np. na stronie plock-adwokat.pl, może poświęcić na wysłuchanie stron więcej czasu niż sąd, a tym samym lepiej zrozumieć źródło konfliktu i wydać bezstronną opinię. Co więcej samo postępowanie mediacyjne nie jest jawne. W przypadku gdyby mediacja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, zawsze istnieje możliwość wejścia na drogę sądową.


Praktyka mediacyjna w sądach przynosi bardzo dobre rezultaty i pozwala na utrzymanie dobrych stosunków między członkami rodziny.

praca15ikonanowe123
praca15ikonanowe123

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 02/07/2019 19:12

    CytujSkomentuj

    No bo to tak właśnie często jest, że przy tego typu sprawach, „z rodziną najlepiej na zdjęciu”. Kłótnie o majątek czy dom to bolesne sprawy i często takie więzi są zrywane po śmierci krewnego.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.