ikona1234facet_kwiaty
Karol Pisarski
12/09/2016

Sprawiedliwy podział obowiązków

Wiele par ciągle ma problemy z odpowiednim podziałem swoich obowiązków. To potęguje jedynie kolejne kłótnie dotyczące tego, kto akurat ma posprzątać lub wynieść śmieci. Warto jednak znaleźć sposób na satysfakcjonujący obie strony podział zanim po związku pozostaną tylko wspomnienia

Równy podział obowiązków to nie tylko kwestia ambicji, to także sposób na zaoszczędzenie sporej ilości cennego czasu. Raz utraconego czasu nie sposób już bowiem odzyskać. Dlatego też np. kobiety dysponujące większą ilością czasu wolnego mogłyby go wykorzystać choćby na samorozwój. Zamiast tego angażują się w wykonywanie obowiązków domowych. Niezależnie od tego, jak kształtuje się ten rozkład sił warto pomyśleć o tym, aby przede wszystkim był on równy. Szczególnie jeśli obie strony równie mocno angażują się w wykonywanie obowiązków zawodowych.

Różnica ta nie musi wynikać ze złej woli, ale czasem z braku świadomości mężczyzn bądź problemów z komunikacją. Według badania CBOS 97 proc. mężczyzn wierzy w równouprawnienie, tzn. wierzy, że należy się równo dzielić obowiązkami. Jednocześnie – jak pokazują badania – kobiety wykonują dwa razy więcej prac domowych, a 90 proc. kobiet oczekuje większego wkładu pracy ze strony partnera. W rezultacie kobiety robią dużo więcej, a mężczyźni myślą, że wszystko jest w porządku. Warto jednak przeanalizować, czy na pewno nasz dotychczasowy podział zadowala obie strony. Jeśli jest on dla kogoś uciążliwy to prędzej czy później może prowadzić do zmniejszanie się satysfakcji z tworzenia takiego związku, a co za tym idzie, do rozstania.

To wyzwanie można realizować znacznie prościej niż nam się wydaje. Pomocne są w tym również nowoczesne technologie. Do takich wniosków doszedł też Instytut Spraw Publicznych, który prowadził kampanię w podobnej sprawie. Trafnie została ona nazwana „Partnerstwo – równe szanse dla kobiet i mężczyzn. Dzielcie się obowiązkami, żeby nie dzielić się majątkiem”.W jaki sposób mogą się do tego przyczynić nowoczesne technologie? Choćby poprzez tworzenie aplikacji ułatwiających podział obowiązków. Do takich należy m.in. aplikację Micasa. Gracze najpierw strony związku tworzą listę obowiązków domowych, następnie przypisują im punkty. W zależności od trudności i osobistych preferencji każde zadanie może mieć inną wagę. Potem wystarczy jedynie podzielić się zadaniami i rozpocząć wielkie zbieranie punktów.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ikona1234facet_kwiaty
ikona1234facet_kwiaty

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.