praca_ikona_123_2014
Karina Maciorowska
12/06/2015

Staż konieczny

Jeśli chodzi o początki kariery, tylko 28 proc. młodych Polaków szuka zajęcia przed obroną dyplomu. Dla porównania: w Niemczech i we Francji to ponad 30 proc., w Finlandii i Wielkiej Brytanii – 43 proc., a w Szwajcarii i Norwegii – prawie 60 proc.


Mniej zaradni od Polaków są Estończycy, Litwini, Czesi i Włosi.
- W Polsce jest wiele uczelni ze świetną kadrą, tradycjami i bardzo pogłębioną wiedzą teoretyczną, ale dobry start na rynku pracy zapewniają tylko te, które mają studentom do zaoferowania także wiedzę praktyczną. Przykłady z życia, analiza realnych sytuacji są bezcenne w ich karierze zawodowej.
Nie ma nic gorszego, niż nauczać np. o zarządzaniu, kiedy tak naprawdę samemu się tego nie robiło – podkreśla Wioletta Podstawka z Adecco Poland. – Dlatego coraz więcej uczelni zawiązuje z biznesem współpracę. Powstają ośrodki akademickie, które specjalizują się w konkretnych branżach i rozwiązaniach. Na przykład Poznań jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które myślą o karierze w branży biotechnologicznej czy farmaceutycznej – wylicza.
Dlatego też resort szkolnictwa wyższego zdecydował, że od tego roku wszystkie uczelnie będą obowiązkowo monitorować kariery absolwentów. Ma to pomóc dopasować kształcenie do wymogów rynku pracy.
W Niemczech monitoringiem objętych jest 80 proc. absolwentów. Organizacja, która to robi, jest finansowana przez ministerstwo, zajmuje się tym od lat 90. Absolwenci odpowiadają na jednakowe pytania. W Finlandii rankingi opracowywane na podstawie badania zawodowych losów studentów wpływają na wysokość rządowej dotacji dla uczelni. We Włoszech monitoring nie tylko opisuje sytuację absolwentów na rynku pracy, lecz także stanowi bazę potencjalnych pracowników.
praca_ikona_123_2014
praca_ikona_123_2014

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.