spoleczenstwo3
Ela Prochowicz
16/04/2011

Świat studiuje w Polsce

British Council, instytucja zajmująca się m.in. egzaminowaniem kandydatów na studia ze znajomości języka angielskiego, informuje o nowym trendzie: raptownie wzrasta liczba zagranicznych studentów chcących studiować w języku angielskim w Polsce! Tendencja ta widoczna jest zwłaszcza na kierunkach medycznych i technicznych

Czekając na najnowsze statystyki, Polska może chwalić się liczbami z roku akademickiego 2008/2009 – wówczas w naszym kraju studiowało 16 tysięcy studentów zagranicznych. Pochodzili oni głównie z Ukrainy, Białorusi, Szwecji i Norwegii oraz Tajwanu, Chin i Indii. Najpopularniejszymi kierunkami studiów były medycyna i studia techniczne, ale także biznes, IT oraz turystyka.

Do you speak English in Poland?

Szybki rozwój tego sektora edukacji jest widoczny w liczbie osób przystępujących w British Council do testu IELTS, mającego ocenić poziom znajomości języka angielskiego osób starających się o przyjęcie na polskie uczelnie. ”To rzeczywiście zupełnie nowa dla nas sytuacja” – przyznaje Dorota Rankowska z British Council – “Do tej pory IELTS zdawały głównie osoby planujące wyjazd na studia do krajów anglojęzycznych. W ubiegłym roku natomiast kilkakrotnie już przeprowadzaliśmy test dla sporych grup obcokrajowców, chcących rozpocząć studia w Polsce. To znak, że polskie uczelnie naprawdę dobrze zaczynają sobie radzić na międzynarodowym rynku edukacyjnym i ciągle doskonalą swoją ofertę skierowaną nie tylko do polskich, ale i zagranicznych kandydatów”.

Jak pozyskać zagranicznego studenta?

Studenci-obcokrajowcy bardzo często podejmują decyzję o studiach w Polsce, mając na uwadze niższe niż w innych krajach koszty utrzymania, a przede wszystkim czesnego, zwłaszcza że polskie uczelnie znane są z wysokiego poziomu nauczania. Niektóre szkoły wyższe, zachęcone możliwością zdobycia „wypłacalnych klientów” a równocześnie zagrożone niżem demograficznym w Polsce, prowadzą już kilkanaście kierunków w języku angielskim. Swoją ofertę kierują głównie do kandydatów z Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Jednak pozyskanie zagranicznych studentów nie jest łatwe. Polskie uczelnie podejmują ciekawe inicjatywy, mające zwiększyć ich możliwości promocyjne i informacyjne. Zawiązują konsorcja międzyuczelniane, promują się w Internecie i na targach edukacyjnych, także poza kontynentem europejskim. W działaniach tych polskie szkoły wyższe wspiera także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, np. towarzysząc im na tego rodzaju imprezach.

Sposób na Alcybiadesa (po angielsku)

Pozyskanie zagranicznego kandydata to nie wszystko. Równie ważne jest zadbanie o odpowiednie standardy rekrutacji; takie, które dadzą pewność zainteresowanemu, jak i samej uczelni, że poradzi on sobie w toku studiów. Częścią tego procesu powinno być sprawdzenie znajomości angielskiego, co coraz częściej (ale niestety nie zawsze) ma miejsce.

spoleczenstwo3
spoleczenstwo3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.