zdrowie30_ikona123_2014
Kalina Samek
17/09/2014

Uważaj na sztuczne dodatki w mięsie!

Jeśli myślisz, że surowe mięso jest zdrowe i tylko wędliny z hipermarketów są nafaszerowane chemią – mylisz się. Niestety coraz więcej producentów sławi się w nielegalnym procederze dodawania niezdrowych substancji jeszcze na poziomie hodowli – w paszy, a później podczas obróbki surowego mięsa

Hodowla zwierząt

Zwierzęta hodowlane często poddawane są kuracji antybiotykowej w celach leczniczych, ale ich ubój i sprzedaż mięsa dozwolone jest tylko w przypadku, kiedy upłynie odpowiedni czas karencji i jest to bezpieczne dla ostatecznych konsumentów (http://www.jedzdobrze.pl/slownik/3/antybiotyki_i_hormony/). Niestety, w wielu przypadkach producenci wykorzystują tego rodzaju środki chemiczne, by pobudzić czynnik ich wzrostu. Przy podawaniu antybiotyków czy hormonów, zwierzęta szybciej nabierają tkanki mięśniowej, a tym samym możliwe jest ich szybsze ubicie i przeznaczenie mięsa na sprzedaż.

Z tej właśnie przyczyny należy unikać mięsa pochodzącego z hodowli przemysłowej, takiej gdzie zwierzynę tuczy się paszą z niekorzystnymi dla ludzkiego zdrowia składnikami. Najlepiej, jeśli mięso pochodzi z hodowli wolnej, w której zwierzęta żywią się tzw. „darami ziemi”.

Obróbka mięsa po ubiciu zwierzęcia

Tuczenie antybiotykami i hormonami zwierząt to nie jedyny proceder, jakiego dopuszczają się nieuczciwi producenci. Już po uboju bardzo często mięso poddawane jest dodatkowej obróbce, której celem jest przede wszystkim jego konserwacja. Wiele z tych chemikaliów jest rakotwórczych – do tej grupy należą na przykład azotany, głównie nitronatryt, którego zadaniem jest niwelowanie powstawania niebezpiecznego jadu kiełbasianego.

Co więcej, oprócz samej konserwacji mięsa, zostaje ono poddawane sztucznemu ubarwieniu – naturalne mięso po kilku dniach traci swój kolor i staje się szaro-purpurowe. By temu zapobiec, producenci wstrzykują bądź opryskują mięso sztucznymi barwnikami.

Gdzie kupować zdrowe mięso?

Tak naprawdę na rynku jest niewiele zakładów, które mogą poszczycić się swoją nieskazitelnością. Przede wszystkim postaw na renomę i historię firmy. Jeśli zakład produkcyjny czy sklep ma stałą i liczną rzesze klientów, a sam istnieje nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat, oznacza to, iż jakość mięsa, jaką oferuje jest naprawdę dobra.

Nieocenioną wartością jest także wiedza obsługi sklepowej – przykładowo w sklepie przyzakładowym Kiszeczka zgodnie z zapewnieniem producenta, które znajdziemy na stronie www.kiszeczka.pl pracownicy chętnie udzielają wszelkich informacji na temat danego rodzaju mięsa. Ponadto wybraną sztukę można obejrzeć i powąchać, a to niezwykle istotne, bowiem w grę wchodzi nasze zdrowie. Wybieraj też sklepy z wyrobami tradycyjnymi, które powstają w sposób niezmienny od lat, a mięso, z jakich są wytwarzane, pochodzi ze sprawdzonych hodowli, w jakich nie stosuje się antybiotyków i hormonów.

zdrowie30_ikona123_2014
zdrowie30_ikona123_2014

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.