fot. 123
karolina
29/05/2011

Uzależnieni od leków

Coraz więcej ludzi umiera z powodu przedawkowania lub niewłaściwego stosowania leków, zarówno tych na receptę, jak i tych zdobytych nielegalnie – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „Addiction”

Obecnie przypadki przedawkowania odnotowuje się ponad dziesięć razy częściej niż w latach 60. Zgodnie z danymi Drug Enforcement Administration, najczęściej w Stanach Zjednoczonych nadużywane są środki przeciwbólowe. W tej grupie z kolei na pierwsze miejsce wysuwa się Vicodin (tak, tak, dokładnie ten, który zażywał dr House) zawierający paracetamol i hydrokodon.

Wśród uzależnionych większość stanowią biali mieszkańcy USA pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Znaczący wzrost zgonów w wyniku przedawkowania zaobserwowano jednak we wszystkich grupach wiekowych.

Ludzie przyjmują cudze leki lub używają ich z przyczyn innych niż zdrowotne. Wszystko to może mieć niebezpieczne konsekwencje”. Choć głośno było o przypadkach takich gwiazd jak Michael Jackson czy Heath Ledger, społeczeństwo nie zastanowiło się nad ryzykiem związanym z lekkomyślnym przyjmowaniem leków.


źródło: PAP Nauka w Polsce

fot. 123
fot. 123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.