pracaikonanowe123
Ela Makos
04/02/2016

Zadbaj o swoje buty

Nic nie poradzimy na to, że przyzwyczajamy się do pewnych rzeczy, które mamy w swoim posiadaniu. Dotyczy to na przykład butów. Jak o nie zadbać, aby służyły nam jak najdłużej?

Wiele zależy oczywiście od materiału z jakiego wykonane są buty. Jednak równie ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Oto kilka sposobów na to jak efektywnie zatroszczyć się o swoje buty w zależności od tego z czego są zrobione.

Na początek satyna

Buty satynowe wymagają bardzo starannej pielęgnacji. Zgodnie z tradycyjnymi zaleceniami, takie buty należy przecierać szmatką delikatnie nawilżoną wodą z mydłem lub ewentualnie benzyną ekstrakcyjną. Problem w tym, że woda nie służy dobrze satynie. Dobrze jest w tym wypadku wykorzystać na przykład suchą szczotkę. Do pielęgnacji albo ożywienia koloru może się też przydać preparat w aerozolu lub pianka.

Skóra licowa

Buty wykonane z gładkiej skóry należy regularnie czyścić wilgotną, miękką szczoteczką, delikatną gąbką lub ściereczką. W wielu przypadkach do usunięcia zabrudzeń wystarczy czysta woda, ale można też wykorzystać delikatny detergent, może to być na przykład szampon do skór licowych. Gdy skóra wyschnie, powinno się ją wypastować. Najlepsza będzie taka pasta, która idealnie dostosuje się do koloru, rodzaju skóry a także zabezpieczy buty przed warunkami pogodowymi. Przy tym dobrze jest używać miękkiej bawełnianej ściereczki lub szczotki z naturalnym włosiem.

Skóra lakierowana

Buty lakierowane najlepiej wycierać z kurzu suchą szmatką, a następnie nabłyszczać gąbką zamoczoną w mleczku nawilżającym przeznaczonym specjalnie do skór lakierowanych. Pamiętaj, aby ich nie pastować, bo naturalny połysk jest ich domeną, więc upiększanie ich na siłę może tylko pogorszyć sytuację.

Zamsz, nubuk, welur

Do czyszczenia zamszu, nubuku i weluru warto użyć specjalnych szczotek do usuwania zabrudzeń na sucho. Preparatami odpowiednimi do pielęgnacji tego typu obuwia będą impregnaty w aerozolu lub w sztyfcie z aplikatorami z gąbki. W tym wypadku możemy skorzystać z dwóch rodzajów preparatów. Pierwsze chronią przed wilgocią i brudem, a drugie pozwalają zyskać dawny kolor.

Materiały łączone

Gdy buty wykonane są z różnych materiałów, czyszczenie nie jest już takie proste. W takich sytuacjach na uwadze trzeba mieć ten materiał, który jest najbardziej wymagający i stosować preparaty odpowiednie dla niego.

Utrzymanie butów w dobrej kondycji może jednak czasami wymagać bardziej skomplikowanych zabiegów. Od czasu do czasu należy zatem wymienić fleki i najlepiej zrobić to, zanim jeszcze będą one zupełnie zniszczone. Chodzenie w butach ze zużytymi flekami może trwale uszkodzić obcasy!

Źródło: www.prasoweinfo.pl

pracaikonanowe123
pracaikonanowe123

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 13/11/2018 19:31

    CytujSkomentuj

    Nie mam jakiegoś totalnego fioła na punkcie butów, ale staram się jakoś o nie dbać. Robię proste zabiegi czyli czyszczenie obuwia i nasmarowanie ich kremem ochronnym plus pastowanie. Uważam, że proste zabiegi, przy fajnych butach to minimum, które możemy dla nich zrobić za to, by dobrze i wygodnie niosły nasze stopy ;) albo – raz na jakiś czas oddajmy je do butowego spa ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.