Tatry-645
Redakcja
15/01/2020

Zimą w góry, ale… nie na narty?

Sezon zimowy w pełni, a Polacy ani myślą siedzieć w domu. 88% do końca lutego planuje przynajmniej jeden wyjazd. Zimą zwykle zostajemy w kraju – za granicę wybiera się tylko co trzecia osoba.

Zimowym wyjazdom Polaków przyjrzał się portal Triverna.pl. W swoim nowym raporcie prezentuje wyniki badania, w którym wzięło udział 1015 osób z całego kraju. Jak wynika z raportu, niemal 9 na 10 Polaków w okresie od grudnia do lutego wyjeżdża przynajmniej raz – zwykle nie dłużej niż na tydzień.

W sezonie zimowym 58% osób z reguły wybiera wypoczynek w kraju. Niemal co druga z nich wyjeżdża w góry. Wśród swoich ulubionych miejsc na krajowy wyjazd badani najczęściej wymieniają Tatry (przede wszystkim Zakopane), a w dalszej kolejności Sudety i Beskidy. Co szósta osoba wyjeżdża do któregoś z polskich miast, a 4% decyduje się spędzić wolne zimowe dni nad Bałtykiem.

3 na 10 Polaków zwykle wyjeżdża zimą za granicę. 40% z nich wybiera duże miasta, co trzecia osoba planuje wyjazd w góry, a co czwarta ucieka przed niskimi temperaturami nad morze. Wśród swoich ulubionych celów na zagraniczny wyjazd w sezonie zimowym Polacy najczęściej wymieniają przede wszystkim Hiszpanię i Włochy. W pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków znalazły się też Austria, Słowacja i Czechy.

Co druga badana osoba przyznaje, że chciałaby częściej wyjeżdżać zimą za granicę. Na przeszkodzie stoją jednak wyższe koszty takich podróży.

Choć zimą uwielbiamy wyjeżdżać w góry, nie znaczy to wcale, że jesteśmy amatorami białego szaleństwa. Tylko 15% badanych deklaruje, że zakłada na nogi narty lub snowboard za każdym razem, gdy wyjeżdża gdzieś zimą. 20% jeździ od czasu do czasu lub rzadko, a aż 40% – nigdy.

Portal sprawdził również jak spędzamy czas na zimowych wyjazdach. Ponad połowa Polaków wybiera przede wszystkim spacery i wycieczki. 4 na 10 osób zwiedza nowe miejsca, a blisko co trzecia woli odpoczywać. Relaks ułatwiają udogodnienia dostępne w hotelach, takie jak spa czy basen, z których korzysta co siódmy badany.

Co ciekawe, nie jesteśmy fanami bożonarodzeniowych jarmarków. Na wyjazdach zawsze lub często odwiedza je tylko co siódmy badany. 16% daje się porwać ich urokowi tylko od czasu do czasu, 25% robi to rzadko, a 33% deklaruje, że jest na niego zupełnie odporne.

Źródło: Elephate

Tatry-645
Tatry-645

Komentarze Dodaj komentarz (2)

 1. Kolorowa 17/01/2020 06:40

  CytujSkomentuj

  Ja co prawda na nartach juz nie jezdze ale ogolnie polecam wszystkim zerknac na ceny zimowisk poza granicami PL.
  O wiele taniej a jakosc uslug lepsza a i sniegu chyba wiecej.

 2. Dagmara 20/01/2020 23:39

  CytujSkomentuj

  Ah jak mi się marzą takie proste i dziecinne sanki. Szło się na górkę, wracało przemoczonym i ze zgubionym szalikiem ale ze szczęściem w oczach. To były czasy. W góry mam niestety z Warszawy daleko ale śnieg by trochę mógł popadać, no co to za zima, no.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.