skin care
Redakcja
16/01/2018

Czy wiesz, co mówi skóra Twojej twarzy?

Na co niepokojącego w wyglądzie skóry twarzy warto zwrócić uwagę? W jaki sposób reagować, aby jak najszybciej niwelować i zapobiegać negatywnym skutkom wpływu zanieczyszczeń powietrza, klimatyzacji czy dymu papierosowego?

Kiedy na skórze naszej twarzy dostrzegamy niepokojące zmiany to znak, że coś złego dzieje się w naszym organizmie lub w powietrzu. Istotnymi czynnikami, przyczyniającymi się do złego stanu naszej cery są bowiem zanieczyszczenia zewnętrzne, takie jak na przykład smog, czyli pojawiająca się nad wieloma miastami „chmura”, zawierająca szkodliwe dla całego organizmu substancje, takie jak pył PM2,5 i PM10, tlenek siarki oraz azotu. Skora narażona na ich działanie wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jakiej dokładnie? Zwróć uwagę na zachodzące na niej zmiany, aby dowiedzieć się więcej na temat jej potrzeb.

Jeśli Twoje czoło…

Czoło to jedno z miejsc, które wspomaga formowanie wyrazów mimicznych. Z tego względu jest ono podatne na powstawanie zmarszczek bardziej niż inne części twarzy. Jednak jeśli zauważysz u siebie ich znaczne pogłębienie w przeciągu krótkiego czasu, może to oznaczać, że oprócz naturalnych zmian na skórze zachodzą również te spowodowane intensywnym oddziaływaniem negatywnych czynników zewnętrznych. Substancje zawarte w smogu czy dymie papierosowym przyspieszają bowiem procesy starzenia. Skóra narażona na ich działanie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Jeśli Twoje oczy…

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Co więcej, doskonale odzwierciedlają stan naszego zdrowia. Obserwując zachodzące w nich zmiany możesz przekonać się, czy oraz w jakim stopniu oddziałują na Twój organizm zanieczyszczenia powietrza. Pierwszym niepokojącym sygnałem powinno być ich nadmierne wysuszenie, pieczenie oraz zaczerwienienie, które może być objawem choroby nazywanej zespołem suchego oka. Wysokie stężenie związków organicznych, siarki, metali ciężkich oraz alergenów w powietrzu może również być przyczyną zapalenia spojówek. Jeśli okolice oczu są napuchnięte, wokół nich pojawiły się cienie i kurze łapki, a powieki zaczynają wiotczeć to również znak, że smog niekorzystnie oddziałuje na organizm i warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji produkty, które będą odpowiednio chronić skórę.

Jeśli Twoje policzki…

Alarmujący powinien być również stan policzków. Zdrowa skóra w tym obszarze jest zarumieniona i elastyczna. Niestety, działanie substancji chemicznych zawartych w smogu może ją diametralnie zmienić. Policzki narażone na wpływ zewnętrznych zanieczyszczeń mogą stać się szorstkie, niemiłe w dotyku, utracić elastyczność i nabrać ziemistej barwy. Jeśli właśnie tak wyglądają Twoje, zacznij natychmiast działać.

Jeśli Twoje usta…

Usta pokrywa bardzo cienki i delikatny naskórek, który wykazuje bardzo niską odporność na słońce, wiatr i szkodliwe działanie zanieczyszczeń powietrza. Wrażliwa i wymagająca odpowiedniej pielęgnacji jest także skóra wokół nich. Zwróć uwagę, czy na Twoich ustach nie pojawiły się pęknięcia oraz nie zwiększyła się ilość zmarszczek w ich okolicy. Takie zmiany mogą bowiem świadczyć o niedostatecznej ochronie przed wpływem czynników zewnętrznych.

skin care
skin care

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. Edit 16/05/2018 11:12

    CytujSkomentuj

    Ja nieustannie marszczę czoło. Robię to nieświadomie. No i mam ;) zmarszczkę w poprzek i kurze łapki od śmiechu.

  2. Dagmara 28/10/2019 19:54

    CytujSkomentuj

    Aż się przyjrzałam swojej twarzy i cóż, zmarszczki są i to dość widoczne. Ale tez wiek jest, jaki jest wiec i oznaki ubiegu czasu no po prostu są. Wiem tez że za mało wody pije i staram się tego pilnować. No i niestety trę okolice oczu.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.