karmienie-piersią-1
Redakcja
20/11/2017

Kolejna potwierdzona zaleta karmienia piersią

Dzieci, które były karmione piersią po narodzinach są w mniejszym stopniu narażone na atopowe zapalnie skóry w wieku kilkunastu lat – informuje brytyjsko-amerykańsko-kanadyjski zespół naukowców na łamach pisma „JAMA Pediatrics”

Naukowcy z King’s College London, University of Bristol, Harvard University oraz McGill University przeanalizowali dane pochodzące z badań PROBIT (PROmotion of Breastfeeding Intervention Trial), w których wzięło udział ponad 17 tys. matek i ich nowonarodzonych dzieci. Badania rozpoczęły się w 1996 roku.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca karmienie dziecka wyłącznie mlekiem matki przez okres od czterech do sześciu miesięcy, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju alergii i związanych z nią chorób.

Połowa placówek rejestrujących matki i dzieci zapewniała matkom wsparcie w celu zapewnienia odpowiednio długiego okresu karmienia piersią (zgodnie z zaleceniami WHO), a połowa placówek stosowała standardowe praktyki.

Gdy naukowcy porównali dane dotyczące dzieci po upływie szesnastu lat, okazało się, że karmienie piersią przekładało się na zmniejszenie ryzyka atopowego zapalenia skóry o 54 proc.

Mimo wyraźnego zmniejszenia ryzyka wyprysku atopowego, naukowcy nie zaobserwowali u dzieci karmionych piersią zmniejszenia ryzyka rozwoju astmy.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

karmienie-piersią-1
karmienie-piersią-1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.