wlosyuroda123
karolina
10/05/2011

Bezpieczne prostowanie włosów

Prostowanie włosów to jeden z częściej stosowanych zabiegów fryzjerskich zarówno w domu, jak i w salonach. Wiele kobiet, których włosy układają się lub kręcą marzą tylko o jednym – mieć idealnie proste włosy

Co jeszcze kilkanaście lat temu  było niemal niemożliwe, obecnie staje się realne. Najnowsze metody prostowania włosów pozwalają uzyskać idealnie proste włosy i to na długie miesiące.

Kosmetyki prostujące włosy

Od kilku lat można kupić  rożnego typu kosmetyki prostujące włosy. Najczęściej producenci polecają, by używać szamponu i odżywki prostującej włosy, by następnie wyprostować włosy za pomocą szczotki i suszaki, suszarki prostującej lub prostownicy. Przykładem takich produktów jest Schwarzkopf Got2b, Nivea straight and easy – odżywka prostująca  , BABYLISS PRO LISS’UP-2 Faz. Spray do prostowania czy Gliss Kur Asia Straight – odżywka prostująca, Gliss Kur – krem prostujący, Garnier Fructis – maseczka wygładzająca. To oczywiście kilka preparatów z  kilkudziesięciu dostępnych  na rynku.

Prostowanie włosów „na szczotce”

Metoda prostowania włosów na szczotce znana jest już kilkadziesiąt lat. Do wyprostowania włosów potrzebna jest dość gruba, okrągła szczotka i suszarka, która daje dość gorący i silny strumień powietrza. Po umyciu włosów szamponem  prostującym włosy należy na nie nałożyć odżywkę prostującą bez spłukiwania lub piankę do stylizacji. Następnie poszczególne pasma włosów nawija się na szczotkę – doi prostowania najlepsze są bardzo grube szczotki. Należy włosy suszyć gorącym strumieniem powietrza i zdecydowanym ruchem rozwijać je pociągając dość mocno, tak by gorące powietrze utrwalało wyprostowane pasmo. Zawsze zaczynamy prostowanie od spodnich warstw włosów.

Do takiego prostowania włosów trzeba  mieć sporo wprawy oraz włosy o długości do ramion. Długie włosy można prostować szczotką, która przypomina prostownicę. Należy mieć świadomość, że suszenie na szczotkę nie jest najlepsze dla włosów – konieczność  naciągania włosów sprawia, że część z nich jest wyrywana lub nadrywana, a dodatkowo na włosy i na skórę głowy działa wysoka temperatura.

Obecnie można kupić suszarki z końcówką prostującą włosy – są one prostsze w użyciu niż tradycyjne używanie szczotki i suszarki. Metoda jest skuteczna, włosy można idealnie wyprostować, ale wilgoć powoduje, że włosy zaczynają się  skręcać. Oczywiście można je polakierować, żeby fryzura była nieco trwalsza.

Prostownice

Nowoczesne prostownice to duże ułatwienie dla osób stale prostujących włosy. Te najnowsze są  zaopatrzone w super gładkie z płytką  teflonową, lub nano- tytonową lub z powłoką turmalinowo-ceramiczną oraz jonizację, która zapobiega elektryzowaniu się włosów. Jednak taka ochrona to zbyt mało i dodatkowo trzeba włosy chronić specjalnymi preparatami, które chronią włos przed działaniem ciepła. Oczywiście do mycia należy także używać kosmetyków prostujących włos.

Przed użyciem  prostownicy należy włosy dokładnie wysuszyć – tylko nieliczne prostownice służą do używania na wilgotne czy mokre włosy. Włosy  muszą być czyste i nie mogą zawierać resztek kosmetyków po innych zabiegach. Warto zainwestować w nowoczesne urządzenie prostujące, które chroni włosy, dzięki któremu  można nastawić odpowiednią temperaturę. Jednak nawet bardzo dokładne wygładzenie włosów prostownicą nie zapewnia trwałości uzyskanej fryzury, którą należy utrwalić dodatkowo lakierem – zawsze jednak duża wilgotność, zmoczenie włosów powoduje ich ponowne skręcenie.

Wiele pań, które na co dzień prostują włosy powinny nawilżać ich końcówki płynnym jedwabiem.

Chemiczne prostowanie

W salonie można wykonać chemiczne prostowanie włosów, które jest zabiegiem podobnym do trwałej ondulacji, w którym główne składniki stanowią amoniak i nadtlenmek wodowru (woda utleniona). Środki chemiczne do prostowania włosów mają za zadanie przerwać mostki dwusiarczkowe, których układ i powiązania powodują skręt włosów. Taka trwała ondulacja prostująca starcza  najczęściej na około 8-10 tygodni. Potem włosy  powoli zaczynają się skręcać. Problem stanowią włosy odrastające od skóry, które są kręcone i nie zawsze wygląda to dobrze.

Prostowanie włosów metodą japońską

Metoda japońska to także prostowanie chemiczne, które zmienia strukturę dlatego na tej części włosów zabieg należy co jakiś czas powtarzać.  włosa na stałe i  nie pojawia się  na nim już skręt – oczywiście odrastające włosy są kręcone. W ogromnym uproszczeniu zabieg przebiega w ten sposób, że na włosy bardzo dokładnie nakłada się mieszankę prostującą, a właściwie rozluźniającą skręt, która jest spłukiwana i następnie następuje prostowanie włosa przy użyciu  prostownicy. Kolejna część zabiegu to nałożenie preparatu utrwalającego  prostowanie, po którym następuje suszenie włosów. Przez trzy doby po zabiegu nie wolno  moczyć włosów, a o koloryzacji można pomyśleć po dwóch miesiącach po zabiegu. Zabieg nie jest wskazany do włosów rozjaśnianych. Do tej metody najczęściej stosowane są dwa preparaty Yuko i Liscio – preparaty konkurujących ze sobą firm.

Metoda brazylijska

Metoda często nazywana Brazilian Blow Dry (BBD), ponieważ właśnie w Brazylii kilka lat temu udało się  wprowadzić w głąb włosa dodatkową keratynę, co sprawiło, że włosy na dość długo stały się proste. Zabieg w wersji oryginalnej nie daje się do włosów europejskich |(w tym słowiańskich), ponieważ zawiera formaldehydów, które delikatne włosy Europejek niszczą. Do warunków europejskich  metodę przystosował angielski stylista Jez Barnett – to on sprawił, że preparat jest wolny od  formaldehydów.

Obecnie dość często znajdziemy ten zabieg pod nazwą Global Keratin (chociaż określenie metoda brazylijska nadal jest często spotykane).Zabieg polega na wbiciu lub wprasowaniu w puste miejsca we włosie keratyny. Zazwyczaj zabieg wykonuje dwóch fryzjerów i zajmuje to im dość dużo czasu – 2- 6 godzin. Dziki wbudowanej keratynie włosy stają się grubsze  i sprężyste. Jest to zabieg, który nie tylko daje od 3 do 6 miesięcy proste włosy, ale świetnie je odżywia. Po zabiegu trzeba bardzo ostrożnie obchodzić się z włosami – nie należy ich nawilżać, czy  moczyć przez trzy doby, przez  pierwsze trzy dni nie spina się włosów, nie używa opasek  i żadnych  kosmetyków – to można robić dopiero po pierwszym umyciu włosów. Najlepiej do mycia włosów używać szamponu Global Kreatin, który nie zawiera chlorku sodu i przedłuża efekty kuracji.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

wlosyuroda123
wlosyuroda123

Komentarze Dodaj komentarz (2)

 1. Renata 09/01/2012 20:28

  CytujSkomentuj

  Dobra wiadomosc dla wszytkich czytelniczek :)
  Wyzej wspomniane w artykule produkty do Brazyliskiego Prostowania wlosow, Do warunków europejskich metodę przystosował angielski stylista Jez Barnett – to on sprawił, że preparat jest wolny od formaldehydów.
  Produkt ten nazywa sie KeraStraight i wiecej informacji mozecie znalesc na :
  http://www.kerastraight.pl lub http://www.facebook.com/kerastraightpolska

  Pozdrawiam

 2. fitnessclub 25/06/2013 12:13

  CytujSkomentuj

  ————–ZAPRASZAM DO ZAKUPU PROSTOWNICY ULTRADŹWIĘKOWEJ DO PROSTOWANIA NA ZIMNO! NIE NISZCZY WŁOSÓW, dzięki niej włosy są odżywione- PROSZĘ PISAĆ NA fitnessclub@wp.pl————–

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.