glowne_20200327003131_download
Edyta Nowicka
30/05/2024

Co zrobić z nadmiernym wypadaniem włosów?

Bujne, piękne i odpowiednio nawilżone włosy są nie tylko symbolem urody, ale i zdrowia.

Dlatego też warto o nie dbać, stosując odpowiednie, dobrej jakości kosmetyki.
Co jednak zrobić w sytuacji nadmiernego wypadania włosów? Z pomocą przychodzi medycyna.

 1. Dlaczego włosy wypadają?

 2. Sposoby i tabletki na wypadanie włosów

Dlaczego włosy wypadają?

Każdego dnia tracimy włosy. Jest to zjawisko jak najbardziej naturalne. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn może dojść jednak do nadmiernego wypadania włosów. Zazwyczaj problem ten pojawia się po 40. roku życia, ale nierzadko zdarza się u osób dużo młodszych. Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów? Powodów tego rodzaju dolegliwości jest wiele. Nierzadko przyczyną jest dziedziczona skłonność do wypadania, powodowana produkcją przez organizm nadmiernych ilości hormonów płciowych. Zjawisko to może być również spowodowane zmianami hormonalnymi występującymi przy problemach z tarczycą, w tym zwłaszcza niedoczynności albo nadczynności tarczycy czy też po okresie menopauzy. Do powodów wypadania włosów zaliczyć można również różnego rodzaju choroby, takie jak grzybica skóry głowy, łojotokowe zapalenie skóry czy też choroba immunologiczna w postaci łysienia plackowatego.

Na nadmierne łysienie wpływa również codzienny tryb życia i nieodpowiednie odżywianie. Osoby, które nie dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych, mogą mieć kłopoty z łamliwością paznokci, problemy ze skórą czy też właśnie z wypadaniem włosów. Nieodpowiednie jest spożywanie pokarmów ubogich w witaminy, składniki mineralne, zwłaszcza takich jak jedzenie typu fast food czy słodycze. Duże znaczenie ma również stresujący styl życia, a także zbyt częste farbowanie włosów silnymi środkami chemicznymi, rozjaśnianie ich albo noszenie wysoko upiętych, zbyt ciasno związanych włosów. Znaczenie odgrywać może również nadmierna ekspozycja włosów na działanie promieniowania UV.

Sposoby i tabletki na wypadanie włosów

W przypadku zauważenia u siebie albo bliskich osób problemu nadmiernego wypadania włosów, przede wszystkim należy określić przyczynę dolegliwości. Odpowiednie badania zlecone przez lekarza specjalistę powinny wyjaśnić, czy powodem schorzenia jest np. choroba tarczycy, niewłaściwy poziom hormonów czy też brak niezbędnych substancji w organizmie.

Bez względu jednak na to, czy przyczyną jest poważna choroba, czy też nie, zawsze należy dbać o zachowanie odpowiedniego poziomu koniecznych składników w organizmie. Można przeciwdziałać nadmiernemu wypadaniu włosów, stosując specjalne suplementy i tabletki na wypadanie włosów dostępne w aptekach. Ich zadaniem jest wzmocnienie istniejących oraz pobudzenie do wzrostu nowych włosów. Tabletki te dostarczają do mieszków włosowych substancje, które są niezbędne do wytwarzania, a następnie utrzymania zdrowych, mocnych włosów. Szczególnie istotne jest dostarczanie organizmowi witamin z grupy B oraz żelaza. Istotne są również keratyna, czyli białko pomagające odbudowywać ubytki, a także kolagen nawilżający włosy.

Wartościowe są również witaminy E oraz A, które zabezpieczają łuskę włosa przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Ponadto można stosować dobrej jakości preparaty zewnętrzne, takie jak płukanki, odżywki czy szampony dedykowane włosom osłabionym i ze skłonnością do wypadania. W przypadku wspomnianych problemów, warto zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty. Specjalista z pewnością pomoże w dobraniu odpowiednich środków niwelujących wspomniany problem. W skrajnych przypadkach, tzn. w sytuacjach rozległego łysienia, rozwiązaniem może być specjalistyczny zabieg np. przeszczepu włosów, wykonywany w profesjonalnej klinice.


glowne_20200327003131_download
glowne_20200327003131_download

Komentarze Dodaj komentarz (2)

 1. Marta 07/04/2020 16:07

  CytujSkomentuj

  Ej, muszę powiedzieć, że weszłam sobie na artykuł, bo mam problem wypadania włosów, klikam w link i okazuje się, że używam właśnie tego, o czym piszecie. Jak działa, to się dopiero okaże, bo dopiero zaczęłam. Oby!

 2. Kasia_Zet 07/04/2020 16:28

  CytujSkomentuj

  Zdrowa dieta, dużo wody, witaminy, skrzyp i naturalne kosmetyki do włosów. Ale przede wszystkim właśnie zdrowy styl życia, regularne, pełnowartościowe posiłki i dbanie o siebie. U mnie na włosach bardzo szybko odbija się tryb życia. Miesiąc dwa zasiedzenia i złego odżywiania i włosy stają się słabsze, wypadają, są łamliwe, matowe. Wraca się do dobrego stanu o wiele dłuzej niestety niż się go psuje, dlatego warto dbać [rzede wsyztskim o wartościowe jedzenie. Jesteś tym, co jesz i to jest stety niestety bardzo prawdziwe powiedzenie!

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.