fryzura
Michal Karas
02/05/2017

O pielęgnacji włosów nisko- i wysokoporowatych

Kosmetyki nie działają? Być może pielęgnujesz włosy nieodpowiednimi sposobami. Warto sprawdzić porowatość swoich włosów i dobrać odpowiednie kosmetyki

Która z nas nie spróbowała produktu do włosów z powodu jego świetnego działania u znajomej lub kogoś z rodziny? Jednak efekt w naszym przypadku mógł być znacznie gorszy. Jeśli tak, być może produkt nie jest odpowiednio dostosowany do naszego rodzaju włosów. Warto sprawdzić porowatość włosów, by odpowiednio dobrać do nich kosmetyki.

Porowatość włosów to jedna z cech, na podstawie których powinniśmy dobierać produkty do ich pielęgnacji. To właśnie ona odpowiada za niesforne kosmyki kręcące się pod wpływem wilgotnego powietrza, a także za te, które zawsze pozostają proste i są oporne na wszelkiego rodzaju zabiegi fryzjerskie.

Włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate uznawane są za zdrowe. Nie puszą się i nie elektryzują, są bardzo gładkie, posiadają naturalny blask i witalność. Takie kosmyki są zazwyczaj oporne na stylizację, trudno je upiąć, ułożyć z nich wymyślną fryzurę lub nadać im trwały skręt. Nie chłoną także zbyt dobrze wody, a gdy już uda się je zmoczyć, bardzo długo schną.

Włosy tego typu są odporne na uszkodzenia oraz wszelkiego rodzaju zabiegi fryzjerskie, nie wymagają również zbyt bogatej pielęgnacji, gdyż łatwo je obciążyć. Źle dobrane produkty, zamiast wnikać w ich włókna, osiadają na nich tworząc dodatkową powłokę, która negatywnie wpływa na sprężystość włosów. Sprzymierzeńcami niskoporowatych kosmyków nie są także proteiny – po ich zastosowaniu fryzura może wyglądać na przyklapniętą lub nawet przetłuszczoną. Do stylizacji tego rodzaju włosów warto używać najtrwalszych produktów.

Włosy wysokoporowate

Nieodpowiednia pielęgnacja, częste suszenie gorącym powietrzem, prostowanie i rozjaśnianie mogą być powodem wysokiej porowatości. Włosy tego typu bez problemu chłoną wodę i bardzo szybko wysychają, a ich kondycja jest niezwykle słaba. Kosmyki są suche, matowe, puszą się i elektryzują, a wszelkie próby stylizacji znoszą bardzo źle.

Zbyt intensywny szampon, wysoka temperatura, suche i wilgotne powietrze – to wszystko ma znaczący wpływ na ich kondycję. Aby odzyskały zdrowie należy myć je delikatnymi szamponami z niską zawartością detergentów, spłukiwać je letnią wodą, a po umyciu osuszać delikatnym materiałem lub ręcznikiem papierowym i nie zawijać ich w turban. Ważne jest także zastosowanie odpowiednich odżywek lub masek dociążających. Doskonale sprawdzi się również olejek, na przykład arganowy, który nada włosom połysku i sprawi, że staną się jedwabiste.

Jak widać, porowatość włosów to niezwykle istotna cecha. Gdy już ją określimy, będziemy mogli wreszcie dobrać idealne kosmetyki. Pamiętajmy, że tylko świadoma pielęgnacja pozwoli wydobyć z naszych kosmyków naturalne piękno.

Źródło: 38 PR

fryzura
fryzura

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.