gładkie-nogi-1
Kalina Samek
30/07/2018

Gładka skóra po depilacji?

Piękne, gładkie ciało, to marzenie każdej kobiety i coraz częściej mężczyzn – bo nic nie psuje humoru, a przede wszystkim wyglądu jak np. włosy na nogach, pod pachami, czy na rękach. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Część osób sięga po znane domowe sposoby lub zabiegi w salonie kosmetycznym, żeby pozbyć się tych włosów w niechcianych miejscach. Jednak na efekt końcowy wpływa nie tylko gładka skóra, ale też jej kondycja. Niestety wiele osób boryka się z widocznymi podrażnieniami oraz wrastającymi włoskami po depilacji czy goleniu.

Czy widziałaś kiedyś u siebie małe grudki czy krostki w obszarze bikini, na twarzy czy szyi (u mężczyzn) lub w innym miejscu, gdzie skóra jest golona? Czy ciemne przebarwienia, zaczerwienienia albo zakręcone włoski na nogach, rękach, które wrastają w skórę, również Cię zastanawiały? No właśnie, jest to niestety konsekwencja mechanicznych, regularnych metod depilacji takich jak maszynka do golenia, depilator elektryczny, wosk czy cukrowanie. Często już bezpośrednio po zabiegu pojawiają się te problemy.

Czym jest zapalenie mieszków włosowych?

Mieszki włosowe to kanały, z których wyrastają włosy. Znajdują się na powierzchni skóry i chronią ją przed uszkodzeniami. Po depilacji często następuje uszkodzenie takiego mieszka, w wyniku którego drobnoustroje przedostają się do niego i tam rozmnażają. Organizm wtedy zaczyna się bronić przed bakteriami i powstaje stan zapalny. Do zakażenia dochodzi przez obecność bakterii gram-ujemnych lub gronkowca. A typowymi objawami są właśnie grudki oraz krostki występujące na skórze w miejscu depilowanym.

Dlaczego włoski wrastają?

W momencie, kiedy pozbywamy się owłosienia (np. nogi, pachy, bikini, broda) poprzez ich wyrywanie (wosk, cukrowanie, elektryczne depilatory) osłabiamy włosy na tyle, że nie mają one siły przebić się przez skórę w kolejnej fazie wzrostu, dlatego zaczynają wrastać w skórę. Dzieje się tak, kiedy zabieg przeprowadzamy zbyt szybko, niedokładnie i za często.

– Wrośniętym włoskom najczęściej towarzyszy zapalenie mieszków włosowych wywołane obecnością bakterii. Jeżeli zapalenie jest powierzchniowe, na skórze pojawiają się drobne pęcherzyki. Przy zapaleniu całego mieszka włosowego występują krostki podchodzące ropą – nie należy ich wyciskać. W przypadku takiego zapalenia musimy dać skórze odpocząć – powiedziała Dominika Martyniak, założycielka sieci salonów depilacji.

Jak zapobiec wrastającym włoskom i podrażnieniom?

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór takiej metody usuwania owłosienia, która nie powoduje takich następstw. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mają problem z wrastającymi włoskami, jest depilacja laserem diodowym. Depilacja laserowa pozwala na pozbycie się włosów wrastających po depilacji mechanicznej. Metoda ta nie pozostawia ranek oraz żadnych śladów na skórze – likwiduje przyczynę problemu czyli włosy wrastające w złym kierunku, dzięki czemu poprawie ulega stan skóry już po pierwszym zabiegu.

Jak złagodzić objawy wrastających włosków?

Osoby, które usuwają innymi metodami włoski i mają problem z wrastaniem ich, mogą jedynie próbować domowymi sposobami złagodzić objawy. W przypadku poważnych stanów zapalnych warto zaopatrzyć się w produkty z apteki, dostępne bez recepty, np. maść cynkową, krem antyseptyczny na odparzeni lub maść z bacytracyną i neomycyną.

Proste, domowe sposoby na problemy po depilacji mechanicznej:

 • nawilżanie skóry poprzez stosowanie łagodnych kosmetyków, najlepiej tych dla alergików
 • złuszczanie skóry (peeling) przed i po zabiegu
 • masaż depilowanych miejsc podczas kąpieli za pomocą szorstkich myjek, gąbek czy rękawic
 • stosowanie naturalnej maści z aloesem
 • wykorzystanie domowej roboty pasty z gliceryny i kwasu acetylosalicylowego
 • używanie okładów z miodem

Źródło: Fast Cut

gładkie-nogi-1
gładkie-nogi-1

Komentarze Dodaj komentarz (1)

 1. Dagmara 26/08/2018 14:27

  CytujSkomentuj

  Bardzo dziękuję za powyższe sposoby :) chętnie skorzystam. Normalnie używam depilatora, czasem zwykła maszynka (znaczy wielorazowa, z wymiennymi ostrzami) i czasem jednak skóra jest podrażniona. A te okłady z miodem to w jaki sposób? Na gąbkę…? I potem zmyć wodą?

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.