kobieta32_ikona123_2014
Kalina Samek
13/04/2015

Jak na co dzień dbać o stopy?

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Niedługo nadejdzie lato – sezon na sandały i japonki. Wypielęgnowane stopy i paznokcie stanowić mogą naszą ozdobę. Dlatego już teraz pomyśl o tym, jak odpowiednio o nie zadbać

Codzienna pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji stóp jest codzienna, systematyczna dbałość o higienę. Biorąc prysznic, należy zwrócić uwagę, aby dokładnie umyć przestrzenie między palcami. Po kąpieli nogi powinny zostać wytarte do sucha. Dzięki tym prostym czynnościom, wykonanym starannie, możemy uniknąć grzybicy. Jeśli mamy problemy z nadmiernym wysuszeniem skóry, zalecane jest używanie kremów nawilżających. Zmiękczeniu i wygładzeniu naskórka służą kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kosmetycznej (można zastąpić ją także zwykłą solą kuchenną). Kolejnym obowiązkowym zabiegiem, który przeprowadzić możemy samodzielnie, jest pedicure. Pamiętajmy, żeby pumeksu oraz peelingu używać delikatnie, a paznokcie przycinać ostrożnie (nawet drobne skaleczenia i obtarcia mogą narazić nasze stopy na atak wirusów lub grzybów).

Najczęstsze problemy stóp

Czasem, mimo że dbamy o stopy, pojawiają się na nich nieproszeni goście. Najczęściej są to kurzajki oraz grzybica. Obie te choroby łatwo się rozprzestrzeniają, zarazić się nimi można na basenie, w saunie, a nawet w gabinecie kosmetycznym. Ich rozwojowi sprzyja osłabiona odporność, przyjmowanie niektórych leków oraz wiele różnych chorób ogólnoustrojowych. Na szczęście sposobów na kurzajki jest wiele. Domowe sposoby (jaskółcze ziele, mniszek lekarski, babka lancetowata, czosnek) nie zawsze okazują się skuteczne – warto sięgnąć po preparat na kurzajki, np. Undofen Terapia Kwasowa TCA, który zapewnia nam widoczne efekty już po 7 dniach kuracji. Możemy spróbować również samodzielnego wymrażania kurzajek za pomocą innych wyrobów medycznych do krioterapii. Rozwiązaniem problemu będzie też z pewnością wizyta u dermatologa, który zaproponować nam może takie zabiegi jak łyżeczkowanie, wymrażanie ciekłym azotem, usuwanie prądem lub laserem. Grzybica stóp i paznokci wymaga długotrwałego leczenia. Wysoką skuteczność wykazują substancje grzybobójcze, dostępne w aptekach. W cięższych przypadkach lekarz zalecić może stosowanie leków doustnych, które wspierają walkę z grzybicą „od środka”. Ważne, aby kuracji nie przerywać przedwcześnie, może to bowiem skończyć się nawrotami choroby.

Z wizytą u specjalisty

Rosnącą popularnością cieszą się specjaliści od chorób stóp. Zajmują się oni zarówno problemami skórnymi, jak i tymi wynikającymi z deformacji stawów lub kości. Wizyta u podologa może pomóc w leczeniu długo utrzymujących się kurzajek lub grzybicy. Lekarz zdiagnozuje również halluksy i inne deformacje w obrębie stopy. Oprócz zabiegów leczniczych może zalecić także działania profilaktyczne, które zapobiegną chorobie lub zatrzymają jej rozwój. Ponadto podolog wychwycić może występujące na stopach symptomy, wskazujące na istnienie poważniejszej, ogólnoustrojowej choroby.

Aby latem cieszyć się pięknymi i zdrowymi stopami, przez cały rok starannie pielęgnuj ich skórę i paznokcie. Dokładnie obserwuj zmiany, które wskazywać mogą na stany chorobowe. Im wcześniej zauważysz, że coś się dzieje, tym szybciej sobie z tym poradzisz.

kobieta32_ikona123_2014
kobieta32_ikona123_2014

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Kolorowa 09/01/2020 14:34

    CytujSkomentuj

    Uwielbiam latem nosic lekkie i kolorowe ;) japonki na stopach.
    Do tego delikatny lakier a czasem mocniejszy by podkreslic opalenizne stop.
    Ale nogi musza byc makxymalnie zadbane i nie straszyc ludzi zrogowaceniami czy odpukac grzybica.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.