maj2015-zdrowie22-ikona-123
Anna Chodacka
02/11/2015

Jak walczyć z cellulitem?

Według badań ponad 80 proc. kobiet, które ukończyły 25 rok życia cierpli z powodu nierówności, zgrubień, tzw. „skórki pomarańczowej”. Cellulit, bo o nim właśnie mowa, to utrapienie wielu współczesnych przedstawicielek płci pięknej

Jak wiadomo nie łatwo się go pozbyć, jednak nie jest to niemożliwe. Jak skutecznie walczyć z cellulitem, aby znów cieszyć się jędrnym, zdrowo wyglądającym ciałem?

Choć w dzisiejszych czasach występowanie cellulitu jest problemem powszechnym, nie każdy wie czym on jest i jak się przejawia.

Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które przejawia się charakterystyczną strukturą skóry, przypominającą skórkę pomarańczy. – Na szczęście jest to jedynie problem kosmetyczny, który nie wiąże się z dalszymi, poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi – twierdzi dr. Maria Rybak z Ars Estetica we Wrocławiu. Aby jednak wiedzieć, jak skutecznie walczyć z cellulitem, warto prześledzić proces jego powstawania.

Jak powstaje tzw. „skórka pomarańczowa”?

Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele i zazwyczaj ciężko określić, która jest tą główną. Najczęściej jednak „skórka pomarańczowa” spowodowana jest przez grupę różnych czynników. Zła dieta, brak ruchu, uwarunkowania genetyczne czy gospodarka hormonalna mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie oraz wygląd.

Do niedawna jeszcze uważano, że cellulit związany jest z okresem menopauzy oraz otyłością. Jednak według najnowszych badań przypadłość ta dotyka również młode, zdrowe, szczupłe kobiety, najczęściej na etapie dojrzewania. Jak się okazuje, wszystkiemu winne są między innymi geny. To właśnie one decydują, czy nasze komórki tłuszczowe mają większą, czy mniejszą zdolność do wiązania zbędnego tłuszczu. W połączeniu z działaniem pozostałych czynników, prowadzą do wytworzenia się nierówności, zgrubień oraz bruzd na powierzchni skóry. Problem ten jest niestety dziedziczny i może przechodzić z matki na córkę.

Kolejnym szkodliwym czynnikiem jest także palenie papierosów, ponieważ zawarta w nich nikotyna zwęża naczynia krwionośne. W związku z tym dopływ tlenu zostaje utrudniony, a proces spalania tłuszczu – zahamowany. Niekorzystne są również długie, gorące kąpiele oraz noszenie zbyt obcisłych ubrań.


Jak skutecznie walczyć z cellulitem?

Pierwszym krokiem, o którym należy pamiętać podczas walki ze znienawidzoną „skórką pomarańczową” jest stosowanie odpowiednich kremów antycellulitowych oraz szczotek do masażu podczas kąpieli. Możemy pomyśleć również o zażywaniu specjalnych tabletek, które wspomogą nasze działania. Nie zapominając o odpowiedniej, zdrowej diecie, a także o aktywności fizycznej, mamy szansę pozbyć się przykrego problemu. Niestety, w niektórych fazach rozwoju cellulitu, takie działania mogą okazać się niewystarczające.

Czasem, gdy walczymy o piękne, jędrne ciało, zdrowy tryb życia, rozumiany jako dobrze zbilansowana dieta oraz odpowiednia ilość ćwiczeń ruchowych, nie wystarcza. Ogromna liczba produktów kosmetycznych, dostępna na naszym rynku także nie daje rezultatów. Warto wówczas zastanowić się nad specjalistycznymi zabiegami, wykonywanymi w gabinetach kosmetycznych. Bowiem w ostatnich latach właśnie leczenie cellulitu stało się ich główną domeną. Takie działania kosmetyczne polegają na:

    działaniu lipolitycznym;
    działaniu przeciwobrzękowym;
    stymulowaniu przepływu krwi w tkance tłuszczowej;
    regulacji przepuszczalności naczyń włosowatych;
    hamowaniu aktywności aromatazy steroidowej.

Według specjalistów najskuteczniejszą terapią będzie połączenie działania kosmetyków oraz leków z zabiegami kosmetycznymi takimi jak drenaż limfatyczny, masaż aparatem podciśnieniowym, zabieg Guam, mezoterapia oraz ozonoterapia.

- Niezbędne jest również kontrolowanie masy ciała. Powinniśmy również pamiętać o ćwiczeniach ruchowych, jak pływanie, jazda na rowerze czy taniec. – podpowiada Maria Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laserowej Ars Estetica we Wrocławiu. W niektórych przypadkach doradza się także odsysanie zbędnej tkanki tłuszczowej.

Aby wszystkie podjęte działania nie poszły na marne, należy unikać długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej, noszenia obuwia na obcasie wyższym niż 5 cm oraz gorących kąpieli czy długiego opalania się.

Podczas walki z cellulitem pamiętajmy przede wszystkim o konsekwencji. To ona stanie się kluczem do sukcesu i pozwoli pożegnać się z uporczywym problemem.

maj2015-zdrowie22-ikona-123
maj2015-zdrowie22-ikona-123

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 29/10/2018 20:30

    CytujSkomentuj

    No właśnie własnie, ten nieszczęsny cellulit. Niby nic i podobno kazda kobieta go ma ale kazda zapewne wolałaby go nie mieć ;) na razie na zabieg odessania tłuszczu to nie te pieniądze i chyba bym się jednak bardzo bała bólu (ktoś robił??) ale inne zabiegi, w tym domowe metody to chętnie wypróbuję :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.