123nowekobieta9
Kalina Samek
21/06/2012

Kobieta z wizytą u urologa

Wśród kobiet, które cierpią z powodu np. nietrzymania moczu (NTM), żadna nie wymienia urologa jako osoby, z którą chciałaby o tym problemie porozmawiać. Kobiety często postrzegają urologa jako eksperta od tzw. „męskich spraw”. Czy słusznie?

- Takie myślenie jest niewłaściwe, ponieważ misją lekarza tej specjalności jest pomoc każdej osobie cierpiącej na dolegliwości związane z funkcjonowaniem układu moczowego – wyjaśnia doc. Piotr Radziszewski z Katedry i Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

Objawy świadczące o zaburzeniu pracy pęcherza czyli popuszczanie moczu, zaleganie moczu, parcia naglące, wstawanie w nocy – kwalifikują się do konsultacji z urologiem. Odwlekanie decyzji o rozmowie może przyczynić się do rozwinięcia infekcji, a co za tym idzie do powstania stanu zapalnego. Częste oddawanie moczu, uczucie bólu lub pieczenia przy oddawaniu moczu, zmiana koloru czy nietrzymanie moczu to tylko niektóre z objawów, które powinny skłonić kobietę do wizyty u urologa.

Na początku każdej wizyty lekarz musi przeprowadzić szczegółowy wywiad. Pytania, choć wstydliwe, pozwolą specjaliście na postawienie prawidłowej diagnozy. – Lekarz zapyta m.in. o to, jak często chodzisz do toalety, czy odczuwasz ból podczas oddawania moczu, czy zdarzyło ci się popuścić mocz, a jeśli tak, to kiedy i w jakich okolicznościach – mówią eksperci kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”

W Polsce na nietrzymanie moczu cierpi ok. 3 mln kobiet. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych z napinaniem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, taniec, ćwiczenia fizyczne). Jedną z jego przyczyn może być osłabienie mięśni dna miednicy. Problem ten w znacznym stopniu dotyka kobiety w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży. Naglące nietrzymanie moczu to objaw pęcherza nadreaktywnego. Pojawia się, gdy występuje parcie naglące na mocz. Może być spowodowane nadwrażliwością pęcherza lub zaburzeniami w unerwieniu pęcherza.

Więcej informacji: www.corewellness.pl, www.TENA.pl

123nowekobieta9
123nowekobieta9

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.