kolagen_ikona
Redakcja
15/11/2012

Kolagen dla zdrowia i urody

Każda z nas marzy o pięknej i zdrowej skórze. W tym celu kupujemy drogie kosmetyki, szukamy nowości kosmetycznych, chodzimy do kosmetyczek, a nawet poddajemy się bolesnym zabiegom, takim jak lifting czy wstrzykiwanie botoksu. Czy jednak warto? Naukowcy odkryli, że przyczyną starzenia się naszej skóry, zmarszczek, cellulitu, rozstępów czy wielu innych problemów jest pewne białko – kolagen.

Dlaczego kolagen w skórze odgrywa tak ważną rolę i w jakiej formie należy go przyjmować, odpowie pani dr n. med. Krystyna Siemaszko-Przybylska.

Pani Doktor, co to jest kolagen?
Kolagen jest to najważniejsze białko strukturalne naszego organizmu. Spośród wszystkich białek w naszej skórze jest go aż 70% i to od jego ilości i jakości zależy zdrowie i wygląd naszej skóry. W organizmie kolagen występuje w postaci bardzo wytrzymałych włókien, które buduje podstawowa jednostka kolagenowa – tzw. tropokolagen – kolagen aktywny. Pod względem strukturalnym jest to potrójna helisa, która dzięki odpowiedniej budowie potrafi związać bardzo duże ilości wody, tworząc fundament, na którym opierają się wszystkie tkanki i narządy.

Jaką funkcję pełni kolagen w skórze?
Kolagen tworzy matrycę, na której opiera się nasza skóra. To właśnie jego brak jest przyczyną starzenia się skóry. Efektami niedoboru kolagenu są zmarszczki, problemy z cerą, trądzik, szorstkość skóry, brak jędrności, cellulit czy rozstępy. Kolagen to
podstawa, na której opierają się inne składniki aktywne – takie jak elastyna czy kwas hialuronowy. Dlatego też często spotykam się z tym, że mimo tego, że pacjentki stosują bardzo drogie kosmetyki, nie mogą poradzić sobie one z problemami skórnymi.

Dlaczego w naszym organizmie brakuje kolagenu?
Wraz z wiekiem włókna kolagenowe stają się coraz słabsze i – co gorsza – jest ich coraz mniej. Kolagen w naszym organizmie podlega ciągłej wymianie – stare i zużyte włókna, które są niszczone przez czynniki środowiskowe np. słońce, są zastępowane przez nowe. Jednak po zakończonym okresie dojrzewania procesy degradacji kolagenu przeważają nad procesami jego biosyntezy. U kobiet przyjmuje się, że następuje to w 25 roku życia – i właśnie wtedy możemy zauważyć pierwsze zmarszczki czy pogorszenie jędrności skóry. U kobiet sytuacja jest o tyle skomplikowana, że obrót kolagenowy zależy od gospodarki hormonalnej i często to my jesteśmy bardziej narażone na szybsze starzenie się skóry niż mężczyźni.

Czy stosując odpowiednie kremy można uzupełnić braki kolagenu?

Na rynku pojawia się wiele kremów z kolagenem. Zawierają one jednak hydrolizaty kolagenu – zniszczone elementy struktury kolagenowej. Nie działają one wcale albo jedynie w minimalnym zakresie. Nasza skóra potrzebuje pełnej cząsteczki kolagenu – uwodnionego tropokolagenu, który uzyskany jedynie poprzez metodę hydratacji może uzupełnić braki kolagenu w naszej skórze i poprawić jej kondycję.

Jak zatem uzupełnić braki kolagenu?
Jedyną w pełni przyswajalną formą kolagenu jest tropokolagen. Jego cząsteczki w naszym organizmie są produkowane przez odpowiednie komórki i dlatego są one rozpoznawalne i w pełni przyswajalne. Aby uzyskać taką cząsteczkę, należy zastosować metodę hydratacji, która nie niszczy aktywności kolagenu w przeciwieństwie do metody ekstrakcji. Oprócz tego bardzo ważny jest surowiec. Przez wiele lat stosowano skóry bydlęce, ale istniało duże zagrożenie zarażeniem prionami. Po wieloletnich badaniach okazało się, że najlepsze są odpowiednio wyselekcjonowane tkanki rybie, które są bezpieczne i nie powodują alergii. Na rynku jedynie firma Collagen Active Science, wykorzystując pełną hydratację, potrafi uzyskać aktywny kolagen. Taki kolagenowy preparat żelowy należy stosować przed jakąkolwiek aplikacją kremu czy balsamu -  żeby składniki zawarte w tych produktach zyskały matrycę, na której będą mogły działać.

Jak należy stosować preparat kolagenowy?

Preparat zawierający aktywny kolagen w postaci pozaustrojowego tropokolagenu działa przede wszystkim w środowisku wodnym dlatego też należy szczególnie pamiętać o odpowiednim nawilżeniu. W wilgotną skórę należy wmasowywać niewielką ilość preparatu kolagenowego. Bardzo ważnym elementem jest masaż i wklepywanie preparatu w skórę.

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych efektów?

Efekty odpowiedniego stosowania preparatu zawierającego aktywny kolagen możemy zauważyć już po pierwszej aplikacji. Nasza skóra  będzie nawilżona i jędrna. Jeśli chodzi o inne problemy takie jak zmarszczki czy cellulit – jest to sprawa bardzo indywidualna, która zależy również od diety i kondycji organizmu. Efekty zmniejszenia zmarszczek możemy zauważyć już po ok. 3 tygodniach sumiennej aplikacji preparatu.

Za co jeszcze odpowiada kolagen?

Kolagen w organizmie występuje praktycznie wszędzie, jako że jest głównym składnikiem tkanki łącznej, która wypełnia przestrzenie komórkowe. To właśnie kolagen odpowiada za nasze ścięgna, ściany naczyń krwionośnych czy włókna nerwowe – dlatego przyszłości tropokolagenu należy upatrywać przede wszystkim w medycynie.

Materiał promocyjny

kolagen_ikona
kolagen_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.