kobieta_ikona_123nowe
Redakcja
29/05/2014

Kwas hialuronowy: złoty standard w medycynie estetycznej

Można nim wypełnić zmarszczki, bruzdy, ubytki objętości w skórze, a nawet powiększyć usta. Dzięki temu, że naturalnie występuje w organizmie lista przeciwwskazań do jego używania jest bardzo krótka. Artykuł stanowi 2. część cyklu „Okiem specjalisty“, w którym eksperci z Instytutu Medycyny Estetycznej MEDESTETIS rozwiewają wątpliwości dotyczące różnych obszarów medycyny estetycznej

Podstawowe fakty
Kwas hialuronowy (hyaluronic acid – HA – ang.) wbrew swojej nazwie nie jest kwasem, ale polisacharydem, czyli wielocukrem. Znajdziemy go w organizmach istot żywych, w tym w organizmie człowieka. Kwas hialuronowy występuje głównie w skórze i  odpowiada przede wszystkim za jej prawidłowe napięcie i odpowiednie nawilżenie. Niestety, z wiekiem go ubywa. Jego braki można uzupełniać na kilka sposobów, np. z pomocą kremów czy kapsułek, ale ponieważ kwas hialuronowy znajduje się głównie w skórze, to najbardziej naturalną i efektywną metodą jego suplementacji jest podanie go bezpośrednio w jej obręb poprzez zabiegi mezoterapii, wypełniania zmarszczek lub wypełniania ubytków objętości. Podawany do skóry HA ma konsystencję przezroczystego żelu, który poprzez swoje silne właściwości higroskopijne wiąże wodę.

Mezoterapia
Zabiegi mezoterapii wykonuje się nieusieciowanym kwasem hialuronowym, czyli takim, który utrzymuje się w skórze maksymalnie do 3 tygodni. Jego działanie trwa jednak dłużej ponieważ kwas hialuronowy stymuluje komórki tkanki łącznej do odbudowy kolagenu i elastyny. Najczęściej takie zabiegi polegają na podaniu preparatu kwasu hialuronowego z ampułkostrzykawki lub  fiolki przy pomocy cieniutkiej igły. Większość zabiegów mezoterapii można również wykonywać za pomocą cienkich mikrokaniul. Mikrokaniule to pewnego rodzaju igły, ale bez ostrego zakończenia, których podstawową zaletą jest ograniczone do minimum ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych i stąd brak powstawania siniaków po zabiegu.

Wypełniacze
Już od około 25. roku życia zaczynamy tracić objętość w różnych obszarach twarzy. Jej utrata jest związana z ubytkiem tkanki tłuszczowej. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy się odchudzamy lub bardzo intensywnie uprawiamy sport. Gdy chudniemy – tracimy tkankę tłuszczową z twarzy: z obszaru skroni, okolicy oczu i z policzków, a u kobiet dodatkowo ubywa tkanka tłuszczowa z piersi. Jeśli tyjemy, to tkanka tłuszczowa odkłada się najczęściej na brzuchu, biodrach i w udach oraz tworzy się drugi podbródek. Niestety, gdy tyjemy,  tkanka tłuszczowa nie pojawia się ponownie tam, gdzie byśmy sobie tego życzyli. W tej sytuacji z pomocą przychodzą gabinety medycyny estetycznej, które mogą zaoferować zabiegi z użyciem tzw. wypełniaczy. Do zabiegów wypełniania najczęściej stosuje się preparaty z usieciowanym kwasem hialuronowym, czyli takim, który utrzymuje się w skórze od 6 nawet do 18 miesięcy. Wypełnianie może dotyczyć zmarszczek i bruzd, tj. bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki, zmarszczki palacza, kurze łapki czy zmarszczki na czole. Zabieg wypełnienia może również mieć na celu poprawę ogólną rysów twarzy, czyli jej niechirurgiczny lifting. Lekarz nie skupia się wówczas na pojedynczych zmarszczkach, a twarzy jako całości. Tego rodzaju zabiegi najczęściej są wykonywane przy użyciu mikrokaniul, co pozwala na szybki powrót pacjenta do codziennego funkcjonowania.

Powiększanie ust
Kwasu hialuronowego używa się również do powiększania ust. Zastosowanie kwasu pozwala również na poprawę ich kształtu, jędrności oraz pozytywnie wpływa na ich nawilżenie. Ponieważ te zabiegi również można wykonywać mikrokaniulami pacjent niemalże od razu po zabiegu może powrócić do swoich normalnych aktywności.

Przeciwwskazania do zabiegów z kwasem hialuronowym
Ponieważ kwas hialuronowy jest bardzo bezpieczny, co wynika z jego naturalnej obecności w organizmie, stąd mało jest przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu z jego użyciem. Do przeciwwskazań należą oczywiście aktywne infekcje, aktywne choroby autoimmunologiczne, ciąża i laktacja.

Działania uboczne po zabiegach
Po zabiegach mezoterapii u pacjenta mogą występować małe siniaczki lub krwiaki w miejscach wkłuć, które będą wymagały (w razie takiej potrzeby) korekty makijażem kamuflującym. Po wypełnianiu zmarszczek, bruzd i ubytków objętości, a zwłaszcza po zabiegu powiększania ust, mogą się pojawić lekkie obrzęki, które najczęściej utrzymują się do dwóch dni. Obszar poddany zabiegowi może być lekko obolały przez kilka dni. Przez dwa tygodnie po zabiegu nie należy się opalać oraz chodzić do sauny. Zaleca się picie dużych ilości wody, aby kwas hialuronowy mógł się uwodnić i prawidłowo ułożyć w tkance.

Kto może przeprowadzać zabiegi?
Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego podawanego w postaci iniekcji mogą przeprowadzać tylko i wyłącznie lekarze. Trzeba uważać, ponieważ istnieją gabinety, w których tego rodzaju zabiegi wykonują kosmetyczki, które nie posiadają ani odpowiednich uprawnień ani wiedzy, aby tego rodzaju procedury przeprowadzać. Zanim udamy się do gabinetu medycyny estetycznej – sprawdźmy, czy osoba, która zabieg medycyny estetycznej będzie wykonywać jest lekarzem i czy ma odpowiednie doświadczenie.

Autorem tekstu jest dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda

Instytut Medycyny Estetycznej MEDESTETIS
ul. Odrowąża 18/1 (przecznica ul. Wrocławskiej)
30-009 Kraków

www.medestetis.pl

kobieta_ikona_123nowe
kobieta_ikona_123nowe

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. Dagmara 24/10/2018 11:22

    CytujSkomentuj

    No właśnie tak ostatnio myślę czy nie skorzystać. Dolną wargę mam troszkę nierówną, bardzo tego nie widać, ale JA to wiem ;) małym ruchem szminki to w sekundę znika, ale tak myślę czy sobie życia nie ułatwić takim zabiegiem. Wiem, że to musi być gabinet z lekarzem, zresztą bym nie poszła do kosmetyczki i nie wiem, co w głowach mają ci, którzy chcą zaoszczedzić na tym. A potem płacz że nierówno i coś źle poszło. Jeśli robić to z głową :)

  2. harley 17/09/2019 13:54

    CytujSkomentuj

    Ostatnio skorzystałam z oferty https://beautymarine.pl/ i powiększyłam sobie usta. Wcale nie bolało tak bardzo jak myślałam. Efekty są super. Polecam każdej, która się jeszcze nad tym zastanawia.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.