kobieta_123ikonanowe_2015
Redakcja
16/01/2015

MEDESTETIS: Epilacja laserowa

Zabiegi epilacji laserowej w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużą popularnością. Powoli rezygnujemy z doraźnych środków usuwających zbędne owłosienie i pragniemy na stałe pozbyć się uciążliwych włosów

Artykuł stanowi 5. część cyklu „Okiem specjalisty“, w którym eksperci z Instytutu Medycyny Estetycznej MEDESTETIS rozwiewają wątpliwości dotyczące różnych obszarów medycyny estetycznej

Odchodzimy od tradycyjnych metod golenia i depilacji – używania maszynek jednorazowych, depilatorów mechanicznych, kremów chemicznych, wosku czy pasty cukrowej. Popularne metody, choć wydają się skuteczne mają wady, a jedną z nich jest brak stałego efektu. Epilacja tym właśnie różni się od depilacji – efekt depilacji jest czasowy a epilacji trwały.

NAJWAŻNIEJSZE, ŻEBY EFEKT ZABIEGU BYŁ TRWAŁY
Czy zabieg będzie trwale skuteczny? To najczęstsze pytanie, które słyszę od moich pacjentek (czasami również pacjentów) podczas pierwszej konsultacji przed wykonaniem zabiegu. Nie trudno wskazać przyczynę zainteresowania pacjentów zabiegami, które oferują efektywny i trwały efekt – przecież wszyscy cierpimy na deficyt wolnego czasu, a jednocześnie pragniemy zawsze czuć się pięknie i dobrze we własnej skórze. Tradycyjne metody polegające na doraźnym usuwaniu zbędnego owłosienia nie oferują nam takiego efektu – wymagają regularności, skrupulatności, ale przede wszystkim angażują nasz czas. To jednak nie wszystkie przyczyny dla których epilacja laserowa stanowi wartościową alternatywę dla pozostałych metod usuwania owłosienia. Skóra po tradycyjnym wyrywaniu włosów bardzo często jest podrażniona, tkliwa, zaczerwieniona, a im dłużej stosujemy daną metodę, tym bardziej możemy sobie zaszkodzić. Przykładów może być kilka, ale do najczęstszych zaliczyłabym tzw. wrastanie włosów. Najczęściej wynika ono z silnego osłabienia włosa, co uniemożliwia mu przebicie się przez skórę lub jego złamanie tuż u nasady, co w konsekwencji powoduje uwięzienie włosa, zamknięcie ujścia mieszka włosowego, a co najgroźniejsze pojawienie się stanu zapalnego i przebarwień.

HIRSUTYZM I ZABURZENIA HORMONALNE
Zabiegi epilacji laserowej szczególnie polecam pacjentkom dotkniętym hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem typu męskiego. Jest to damska dolegliwość polegająca na występowaniu owłosienia w miejscach „zarezerwowanych dla Panów” tj. na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu a nawet plecach. Ważne, aby w takim przypadku usunąć włos na tyle skutecznie, aby nie miał możliwości odrastania tj. pozbyć się całego mieszka włosowego. Taka terapia może przynieść bardzo satysfakcjonujące efekty, choć często wymaga wykonania większej ilości zabiegów. Epilacja laserowa rekomendowana jest także kobietom po urodzeniu dziecka, kiedy często dochodzi do przestrojenia hormonalnego czego efektem jest pojawienie się większej ilości włosków, niż miało to miejsce przed ciążą.

NAJLEPSZY MOMENT NA EPILACJĘ
Nie bez przyczyny o depilacji laserowej piszę w zimowym wydaniu EKSmagazynu, ponieważ najlepszym momentem na rozpoczęcie zabiegów  jest okres kiedy nasza skóra nie jest już opalona, a co więcej – kiedy pora roku cechuje się małą ilością słońca. Powyższa zależność pozwala na uzyskanie większego kontrastu pomiędzy kolorem skóry, a włosem. Im jaśniejsza jest skóra, a ciemniejszy włos tym szybciej pozbędziemy się niechcianych włosków. Poza tym epilacja w tym okresie cechuje się większym bezpieczeństwem.

KOMFORT PRZEDE WSZYSTKIM
Rynek medycyny estetycznej oferuje bardzo szeroki wybór urządzeń epilujących. Różnią się one pomiędzy sobą przede wszystkim trwałością efektu, poziomem bezpieczeństwa i poziomem komfortu w trakcie zabiegu. Wszystkie te cechy powinny być brane pod uwagę przy wyborze gabinetu, w którym przeprowadzimy zabieg. Dla pacjentów niezwykle ważny jest komfort w trakcie zabiegu, czyli nie tylko poszanowanie ich intymności, ale również zmniejszenie bolesności do minimum. Obecnie nie musi być tak, że skuteczności epilacji laserowej towarzyszy ból i silne zaczerwienienie skóry. Wśród laserów diodowych, dedykowanych epilacji, najbardziej wskazane są te urządzenia, które mierzą poziom melaniny w skórze i pozwalają na dobranie odpowiednich parametrów zabiegowych do indywidualnych cech skóry. W efekcie poprzez indywidualizację parametrów zabiegowych możemy liczyć na maksymalne bezpieczeństwo zabiegu, ale również na ograniczenie odczuwania bólu do minimum. Istotny dla naszego komfortu jest również system chłodzenia skóry w trakcie zabiegu. Urządzenia oferujące takie rozwiązania stanowią najlepszą opcję.

CO PRZED ZABIEGIEM?
Przed zabiegiem epilacji – w przypadku osoby zdrowej – wymagana jest jedynie konsultacja z kosmetologiem. Zwraca on szczególną uwagę na przebarwienia i znamiona barwnikowe oraz ilość, średnicę i kolor włosów oraz bierze pod uwagę indywidualną wrażliwość, szczególnie w miejscu planowanej epilacji. Kosmetolog wyjaśnia istotę zabiegu i urealnia oczekiwania. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pacjent jest pod stałą opieką lekarza, przyjmuje leki, a jego ogólny stan zdrowia jest niepokojący, wówczas do zabiegu kwalifikuje lekarz. Do samej konsultacji nie jest wymagane specjalne przygotowanie, natomiast w dniu zabiegu włosy powinny być ogolone, aby energia lasera nie została dostarczona do włosa wystającego ponad skórę i nie spowodowała oparzenia. Efekt zabiegu najczęściej zostaje zauważony po około 14-20 dniach od zabiegu i dopiero po tym czasie ostatecznie zaczną wypadać włosy. Po każdym zabiegu na stałe zostaje usunięte około 20% włosów, a wynika to z różnych faz wzrostu, w których znajdują się włosy. Obecnie posiadamy wytyczne, co do odstępów między zabiegami, które warto stosować, aby korzystać z lasera skutecznie i wychwycić włos w określonej fazie wzrostu. Przykładowo do epilacji łydek i ud potrzebnych jest od 5 do 8 zabiegów wykonywanych w odstępach co około 8 – 10 tygodni. W przypadku miejsc intymnych i pach zalecany odstęp miedzy zabiegami powinien wynosić około 4 – 6 tygodni, a wykonać trzeba najczęściej około 6 – 8 zabiegów. Natomiast zabiegi epilacji twarzy wykonuje się co 4 tygodnie i należy wykonać około 7 zabiegów. Aby podtrzymać trwałe efekty epilacji zaleca się po zakończonej serii zabiegów wykonanie przypominającej epilacji raz w roku lub raz na dwa lata, w zależności od potrzeby.

Wykonując zabiegi przypominające możemy cieszyć się gładką i zdrową skórą wiele lat. Efekty epilacji laserowej moje pacjentki doceniają zwłaszcza latem na urlopie gdy nie muszą już spędzać tyle czasu w łazience, aby przygotować skórę przed każdym wyjściem np. na basen czy plażę tylko spontanicznie wystawiają ciało na słońce, odpoczywają, relaksują się w bikini, nie myśląc o kłopotliwym i krępującym owłosieniu!


Autorką artykułu  jest dyplomowana kosmetyczka Magdalena Kaczkowska, kosmetolog Instytutu Medycyny Estetycznej MEDESTETIS.

Instytut Medycyny Estetycznej MEDESTETIS
ul. Odrowąża 18/1 (przecznica ul. Wrocławskiej)
30-009 Kraków

www.medestetis.pl

kobieta_123ikonanowe_2015
kobieta_123ikonanowe_2015

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. aleksandra 01/02/2020 15:20

    CytujSkomentuj

    Pani Magdaleno, przeprszam najmocniej że tu ale jak to wygląd cenowo.? Dużo pieniążków trzeba wydać aby efekt był długo trwały? Bo myśle ale te finanse kurczę :( proszę o odpowiedź.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.