kobieta-002[1]
Fot.: materiały prasowe
Kalina Samek
10/08/2011

Probiotyk wspomoże ochronę intymną

W życiu kobiety są sytuacje, kiedy dodatkowa ochrona intymna jest szczególnie wskazana. W okresie klimakterium, ciąży, stosowania antybiotyków i antykoncepcji mikroflora pochwy może być osłabiona, co powoduje zaburzenie równowagi mikrobiologicznej pochwy i obniżenie się odporności na działanie patogenów

Kobiety, które cierpią na nawracające infekcje lub przechodzą zmiany hormonalne, wciąż nie są świadome zalet działań profilaktycznych. Tymczasem przyjmowany doustnie probiotyk  pozwoli odbudować osłabioną mikroflorę zarówno pochwy, jak i układu pokarmowego, który bardzo często jest źródłem zakażeń. Dzięki takim mechanizmom probiotyki doustne długotrwale zabezpieczają nas przed szkodliwymi patogenami i działają nawet wtedy kiedy, ich już nie przyjmujemy.

Decydując się na konkretny preparat zwróćmy uwagę, aby zawarta w nim kompozycja bakterii była taka sama, jak w populacji kobiet w Polsce. Badania laboratoryjne wykazały, że najczęściej reprezentowanymi we florze pochwy polskich kobiet gatunkami są: L. acidophilus w tym L. gasseri, L. fermentum, L. plantarum, L. delbrueckii , L. rhamnosus.

Kobiety, a przede wszystkim ich mężczyźni, uwielbiają fikuśną bieliznę. Stringi i kuse figi najlepiej jednak zarezerwować na wyjątkowe okazje, a na co dzień wybrać nie uciskający ciała krój. Zbyt obcisła odzież i bielizna, zwłaszcza ta wykonana ze sztucznych materiałów, ogranicza dopływ powietrza do miejsc intymnych, co stanowi doskonałe warunki dla rozwoju bakterii i grzybów. Dlatego najbezpieczniejsza jest naturalna bawełna.

Jakikolwiek dyskomfort odczuwany w intymnej strefie, nieprzyjemne pieczenie, świąd lub upławy powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem ginekologiem. Objawy te, o ile nie są przyczyną podrażnienia środkiem myjącym lub bielizną, nie miną same. Dlatego im szybciej podejmiemy odpowiednie leczenie, tym prędzej będziemy mogły się cieszyć powrotem do zdrowia. Nie zapominajmy też o regularnych badaniach profilaktycznych.

kobieta-002[1]
kobieta-002[1]

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 12/10/2018 13:18

    CytujSkomentuj

    U mnie właśnie w chwili przemęczenia lub osłbanienia po chorobie wychodzą infekcje intymne. Profilaktycznie biorę kwas mlekowy i zaużywałam że od tego czasu infekcje pojawiają się o wiele, wiele rzadziej niż kiedyś. Na pewno też wpływ ma na to całościowe, zdrowe odżywianie i picie dużej ilości wody więc ciesze się bardzo że umiem jakoś też sama sobie pomóc :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.