Zadbaj_o_dlonie_fot._Microsoft[1]
O skórę trzeba dbać codziennie
Kalina Samek
13/07/2011

Tajemnice ludzkiej skóry

Skóra jest zewnętrzną powłoką ciała, naszym niedocenianym ochroniarzem, który łagodzi skutki ucisków i uderzeń, chroni przed promieniowaniem, chłodem, gorącem, substancjami chemicznymi, a nawet drobnoustrojami

Imponujący zakres obowiązków. Właśnie dlatego o skórę i jej kondycję należy dbać codziennie, aby utrzymać ją w formie.

Usuń się w cień

Jednym z czynników mających najbardziej szkodliwy wpływ na stan skóry jest słońce. Jego niedobór źle wpływa na psychikę, natomiast nadmiar – powoduje przebarwienia, zmarszczki i znacznie przyspiesza procesy starzenia. Skóra poddana długotrwałemu działaniu ciepła narażona jest także na przesuszenia spowodowane zaburzeniem gospodarki wodno-lipidowej. – Podstawowym elementem pielęgnacji ciała, jest zapewnienie dobrej kondycji skórze. Należy dbać o jej odpowiednie nawilżenie, zarówno poprzez picie odpowiednich ilości wody, jak i stosowanie zbilansowanej, pełnej elementów odżywczych diety. Z kolei dla skóry bardzo przesuszonej korzystne są zabiegi intensywnie nawilżające, na przykład z wykorzystaniem parafiny – mówi Władysław Fedejko, specjalista marki HoMedics w Polsce. Najlepszą metodą regeneracji zniszczonego naskórka jest systematyczne i głębokie nawilżanie kremami i odżywkami. O dłonie możemy również zadbać stosując tak zwane domowe SPA, czyli wanienkę parafinową, która głęboko nawilża i wygładza skórę. Takie domowe sposoby pielęgnacji są najlepsze, aby utrzymać naszą skórę w dobrej kondycji.

Złość piękności szkodzi

Tak samo jak dłonie zdradzają nasz wiek, tak skóra zdradza kondycję całego organizmu. – Skóra nie tylko reaguje na przejściowe zmiany, takie jak zimno, stres, strach lub zawstydzenie, ale także zmienia się pod wpływem naszych emocji oraz stylu życia – dodaje lekarz. Szarzeje i przesusza się, gdy nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych, a problemy emocjonalne, takie jak stany depresyjne, apatia czy przygnębienie mogą, zaostrzać lub nawet wywoływać zmiany dermatologiczne – trądzik, łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry.

Czy wiesz, dlaczego?

- skóra marszczy się pod wpływem wody?
Skóra na dłoniach i stopach jest bardziej podatna na rogowacenie i tym samym grubsza. W tych miejscach zawiera ona także wyższe stężenie soli, która po pewnym czasie kąpieli wciąga wodę. Skóra absorbuje wodę i jak gąbka „puchnie” i zajmuje więcej miejsca – właśnie dlatego marszczy się i fałduje. Natomiast w wodzie bardzo słonej, skóra zachowuje swoją formę i pozostaje gładka.  

- mamy gęsią skórkę?
Gęsia skórka to atawizm o dwojakim znaczeniu – z jednej strony reakcja stresowa na niebezpieczeństwo, kiedy stroszenie „sierści” ma pomagać w stworzeniu wyobrażenia większej siły i potężniejszej sylwetki. Z drugiej, gęsia skórka pojawiająca się w reakcji na zimno to odruch jeżenia się, by zachować ciepłotę ciała.

Zadbaj_o_dlonie_fot._Microsoft[1]
Zadbaj_o_dlonie_fot._Microsoft[1]

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.