zdrowie123q
Redakcja
01/10/2012

Zaniedbane mleczaki polskich dzieci

Rodzice w Polsce nie dbają o zęby mleczne swoich pociech. Ponad 47 proc. 3-latków ma próchnicę zębów mlecznych – wynika z najnowszych badań Zakładu Stomatologii Zachowawczej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

Jak podkreślają dentyści, próchnica mleczaków jest jedną z najpowszechniejszych chorób wśród dzieci. Coraz częściej notuje się przypadki próchnicy u dzieci pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia.  Jednak największą grupę wymagającą leczenia stanowią 4 i 5-latkowie. Tymczasem brak higieny, a także nieleczona próchnica może odbić się na stanie zdrowia zębów stałych dziecka, a także całego organizmu. – Po co leczyć, skoro i tak wypadną. To myślenie, które pokutuje od lat. Niestety nieleczona próchnica mleczaków, może mieć swoje konsekwencje w zdrowiu i rozwoju zębów stałych dziecka, powodując ich uszkodzenia, stany zapalne, a nawet infekcję – wyjaśnia lek. stom. Dariusz Wilisowski. Czerwona lampka powinna zapalić się w głowie jeśli zauważymy czarne plamki na ząbkach 2, 3 lub 5-latka. Nie czekajmy wówczas aż zęby same wypadną. Próchnica zębów mlecznych wbrew pozorom nie znika! Niestety rodzice wciąż zwlekają z pierwszymi wizytami dziecka u dentysty. Najczęściej maluch trafia do gabinetu z bólem zęba. Jak zauważa lek. stom. Dariusz Wilisowski, dziś średnia wieku, podczas pierwszej wizyty to 4-5 lat. Tymczasem pierwsza wizyta powinna odbyć się w momencie, kiedy pojawia się pierwszy ząb.

- Rozwój zębów mlecznych powinien odbywać pod okiem dentysty. Tylko w ten sposób rodzice mogą dowiedzieć się jak dbać o zęby niemowlaka, a późnej przedszkolaka. Także wszelkie zmiany próchnicowe jesteśmy w stanie natychmiast leczyć. Ze względu na specyficzną budowę zębów mlecznych czyli głębokie bruzdy i cienką warstwę tkanek zęba, mleczaki są szczególnie narażone na próchnicę. Należy pamiętać także, że proces próchnicowy zębów mlecznych przebiega o wiele szybciej, niż u dorosłych. Pierwszym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego są wszelkiego rodzaju przebarwienia, które mogą sygnalizować zaburzenia w rozwoju szkliwa, a tym samym osłabiać ząb, sprawiając, że staje się on bardziej podatny na próchnicę. Osłabienie szkliwa charakteryzuje się specyficznymi białymi plamami na powierzchni  zęba  od strony warg – tłumaczy lek. stom. Dariusz Wilisowski z LUXDENTICA.

zdrowie123q
zdrowie123q

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.