wybielanie-zębów
Redakcja
19/07/2018

W pełni bezpieczne wybielanie zębów?

Niezależnie, czy oddajemy się w ręce dentysty, czy robimy to na własną rękę, wybielanie zębów może być dla nich szkodliwe. Chińscy naukowcy zapewniają jednak, że znaleźli bezpieczniejszą metodę, o czym czytamy na łamach „ACS Biomaterials Science & Engineering”.

Herbata, kawa, czerwone wino – każdy z tych napojów ma swoje prozdrowotne właściwości, a jednak wszystkie z nich brudzą nam zęby. Brudzą dosłownie, tj. zostawiają osad na powierzchni zębów, które przez to tracą naturalny, jasny kolor i wydają się coraz żółtsze. Oczywiście długoterminowym rozwiązaniem pozostaje dyscyplina w dbaniu o zdrowie zębów, ale coraz częściej próbujemy iść drogą na skróty i wybielamy.

Aktualnie najczęściej stosowanym środkiem wybielającym jest nadtlenek wodoru, który podkrada elektrony molekułom odpowiedzialnym za barwę. Efekt jest wzmocniony niebieskim światłem. Niestety, duże stężenie nadtlenku wodoru niszczy szkliwo, powodując nadwrażliwość lub obumarcie komórek.

Zespół chińskich badaczy pod kierunkiem Xiaolei Wang i Lan Liao postanowił sprawdzić, czy inny środek aktywowany niebieskim światłem wykaże się lepszym efektem końcowym, zwłaszcza pod kątem zdrowia zębów.

Połączyli więc dwutlenek tytanu z polidopaminą nano-TiO2@PDA, którą następnie pokryto zęby podczas eksperymentu. Po kilku godzinach ekspozycji na niebieskie światło zęby były białe podobnie jak przy zastosowaniu nadtlenku wodoru, jednak szkliwo nie miało żadnych znaczących uszkodzeń.

Czy to krok naprzód? Od wprowadzenia do powszechnego użytku droga jest daleka, trzeba wielu kolejnych analiz. Badacze przyznali, że badanie prowadzone było ze środków Narodowej Fundacji Nauk Naturalnych Chin.

Źródło: ACS Biomaterials Science & Engineering

wybielanie-zębów
wybielanie-zębów

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. Dagmara 19/07/2018 14:36

    CytujSkomentuj

    Chętnie wypróbuje coś w miarę delikatnego. Nie pale i nie pije dużo czerwonego wina wiec powinno być ok z efektem. Ale rozumiem ze kolor plomby zostaje taki sam? Czyli plomby tez powinnam zmienić na trochę jaśniejsze? Podpowie ktoś?

  2. aleksandra 01/02/2020 15:12

    CytujSkomentuj

    U mnie niestety jest słaba czyli bardzo podatna na odbarwienia płytka zębowa. I po kawie bo czarną kawkę piję , mam gorsze zeby. Na profesjonalne wybielanie narazie pieniążków brak ale się tak do tego będę zbirerać.Białe i czyste zabki są zdrowe i miłe dla oka.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.