cczaramale/uroda
W Polsce może być nawet 20 tys. nieświadomych nosicieli wirusa HIV / fot. Flickr
Kalina Samek
25/02/2011

20 tys. nosicieli HIV?

Ponad 20 tys. Polaków może nie wiedzieć, że jest zakażonych wirusem HIV. Zrobienie testu na jego obecność nic nie kosztuje, a niezależnie od wyniku daje szansę na normalne życie

Krajowe Centrum ds. AIDS prowadzi nową kampanię pt. „Wiedza ratuje życie”, której celem jest promowanie testów w kierunku HIV. Można je wykonywać bezpłatnie i anonimowo w punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju. Ich adresy znajdują się na internetowej stronie centrum (www.aids.gov.pl).

W 2010 roku minęło 25 lat, od kiedy w Polsce zdiagnozowano pierwsze zakażenia wirusem HIV. Wykryto je wtedy u sześciu chorych na hemofilię, czterech mężczyzn homo- lub biseksualnych oraz jednej prostytuującej się kobiety.

Od początku tej epidemii do końca czerwca 2010 r. w naszym kraju zarejestrowano 12 985 osób zakażonych HIV, 2372 zachorowań na AIDS (zespół nabytego niedoboru odporności), z czego 1018 chorych zmarło. W Polsce odnotowuje się rocznie 600-800 nowych zakażeń HIV (w 2009 r. 689 przypadków). Oznacza to, że każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się, że są zakażone.

Zdaniem ekspertów, sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest stabilna. Ma to związek z tym, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie terapia przeciwwirusowa (tzw. antyretrowirusowa) dla osób, które jej wymagają, jest bezpłatna. Dzięki temu na przykład ciężarne z HIV rodzą mniej zakażonych dzieci.

Spadku zakażeń HIV w Polsce nie można jednak przypisać zmianom postaw ludzi wobec ryzyka infekcji HIV. Zakażenia wirusem dotyczą głównie osób młodych i przynajmniej w 88 proc. są związane z kontaktami seksualnymi, z czego aż 29 proc. dotyczy osób heteroseksualnych bez narkomanii dożylnej (44 proc. to osoby homoseksualne, a 6,5 proc. biseksualne). Pozostałe 12 proc. stanowią osoby stosujące dożylnie narkotyki.

Większości z tych zakażeń można by uniknąć dzięki odpowiedniej profilaktyce. Stąd pomysł Krajowego Centrum ds. AIDS na nową kampanię, która oprócz bezpiecznych zachowań seksualnych ma promować wykonywanie testów na obecność wirusa, zarówno u siebie, jak i u partnera. Jest to szczególnie istotne, bo w Polsce nawet 20 tys. osób zarażonych HIV nie jest tego świadomych.

źródło: PAP Nauka w Polsce

cczaramale/uroda
cczaramale/uroda

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.