masaz_stop_fot._HoMedics
Dagna Starowieyska
28/03/2011

Alternatywne formy leczenia

Bóle pleców i stawów, napięcia mięśniowe, migreny. Często ignorujemy je lub próbujemy leczyć się sami, łykając środki przeciwbólowe. Wizyta u lekarza to ostateczność. Istnieją alternatywne metody walki z tymi dolegliwościami, do których przekonuje się coraz więcej Polaków. Warto poznać niestandardowe formy leczenia by wiedzieć jak sobie pomóc

Według badania Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) z 2010 r. 75 proc. Polaków jest niezadowolonych z tego, jak funkcjonuje w naszym kraju opieka zdrowotna. Ufamy lekarzom, ale nie podoba nam się system ochrony zdrowia, a przede wszystkim wielomiesięczne kolejki do lekarzy specjalistów, jakość obsługi w placówkach publicznych. Nie mamy także pewności co do równego traktowania przez personel. To wszystko sprawia, że wolimy leczyć się sami. Taki trend potwierdza raport grupy badawczej Ipsos „Polski konsument OTC”, z którego wynika, że aż 80 prc. ankietowanych Polaków potwierdziło, że w ciągu ostatniego roku leczyło swoje dolegliwości samodzielnie, stosując leki bez recepty, głównie przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz witaminy i minerały. Czy to bezpieczne? Niekoniecznie. Czy to jedyna droga, by pomóc sobie w uciążliwych dolegliwościach? Na szczęście, dla nas i naszej wątroby, nie. Istnieje szereg alternatywnych metod, które warto poznać.

Czym jest medycyna naturalna?

Zamiast samemu łykać garść tabletek, czekając przynajmniej pół roku na wizytę u specjalisty, warto przekonać się do alternatywnych form leczenia czyli do tzw. medycyny naturalnej. Opiera się ona na naturalnych zasobach ziemi i stymulującym działaniu organizmu do samoleczenia i regeneracji. To temat wciąż odkrywany przez Polaków, jednak coraz więcej osób przekonuje się do niego. Ludzie zaczynają doceniać naturalne sposoby wspomagania zdrowia oraz profilaktykę. Ta druga jest bowiem najlepszym lekarstwem. Do alternatywnych form leczenia należą mi.in.: chiropraktyka czyli terapia manualna, refleksologia czyli masaż stóp, a także magnetoterapia czyli terapia polem magnetycznym.

Chiropraktyka

to coś więcej niż masaż. Nazwa wywodzi się z języka greckiego chier, czyli ręka, i practicos, czyli czynione. Hipokrates uznał ją za skuteczną formę leczenia. Polskie Stowarzyszenie Chiropraktyków opisuje ją jako formę opieki zdrowotnej, która wykorzystuje wrodzone i naturalne możliwości organizmu do regeneracji, czyli powrotu do zdrowia. Chiropraktyka ma za zadanie utrzymać strukturalną spójność organizmu, dzięki umożliwieniu swobodnego przepływu impulsów nerwowych po organizmie. – Polega ona na delikatnych mobilizacjach: głowy, kręgosłupa, miednicy oraz kończyn górnych i dolnych. Dzięki temu usprawnia się działanie układów: nerwowego i hormonalnego, kontrolujących naturalne możliwości regeneracji organizmu – informuje Piotr Sikorski, dyplomowany masażysta-chiropraktyk. Zabieg manualny polecany jest wszystkim, którzy odczuwają bóle krzyża, stawu biodrowego, głowy, klatki piersiowej, etc. Pomaga osobom ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, czy innymi problemami związanymi z zablokowaniem układu ruchowego. Terapię manualną należy odbyć w gabinecie dyplomowanego masażysty-chiropraktyka. To ważne by sprawdzić przed zabiegiem licencję, ponieważ by umieć odpowiednio wykonać zabieg manualny, osoba taka musi przejść specjalistyczny kurs.

Refleksologia

to tradycyjna metoda leczenia, wywodząca się z chińskiej medycyny naturalnej. Na jej podstawie stosuje się refleksoterapię czyli leczniczy masaż punktów/stref odruchowych znajdujących się na różnych częściach ciała. Najpopularniejszym miejscem do tego typu masażu są stopy, bowiem na nich znajdują się receptory czyli wyspecjalizowane komórki nerwowe stanowiące zakończenie włókien nerwowych organów wewnętrznych. Refleksologia może być stosowana w każdym wieku. Wiele korzyści przynosi ludziom starszym, zwłaszcza cierpiącym na artretyzm lub bóle reumatyczne. Polecana jest także dla osób młodych, którzy przez niezdrowy styl życia cierpią na dolegliwości związane ze stresem i depresje. – Masaż stóp oferują gabinety odnowy biologicznej. Możemy wykonać go także samemu, za pomocą masażerów do stóp – informuje Władysław Fedejko, zarządzający marką HoMedics w Polsce. Wiodące marki na rynku oferują różnego typy masażu: od wibrującego, przez dalekowschodni masaż shiatsu oraz z podgrzewaniem, po kompleksowy masaż uciskowy stóp i łydek. Polecane są do użytku domowego, ponieważ są łatwe w użyciu i skutecznie relaksują.

Terapia magnetyczna

Terapia magnetyczna stosowana jest głównie w zwalczaniu bólu. To technika znana od starożytności, ceniła ją m.in. Kleopatra, która nosiła magnes jako amulet dla podtrzymania zdrowia i urody. Warto podkreślić, że same magnesy nie leczą. Stymulują jednak organizm do przywrócenia równowagi oraz wzmacniają układ immunologiczny, co wzmacnia organizm. Magnes wpływa na cząsteczki żelaza we krwi, przyśpiesza transport tlenu i oczyszcza komórki. Terapia magnetyczna stosowana jest w profilaktyce i leczeniu takich schorzeń, jak: zaburzenia układu nerwowego, stres, problemy związane z krążeniem, infekcje i stany zapalne oraz różnego rodzaju bóle. To doskonałe uzupełnienie tradycyjnych technik leczenia. Istnieją dwie formy zastosowania magnesów. Pierwsza to leczenie zmiennym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości, które stosują m.in. gabinety rehabilitacyjne. Taki rodzaj terapii usuwa głęboki ból, skurcze mięśni oraz artretyzm, dzięki czemu stosuje się nią m.in. w ortopedii i reumatologii. Druga forma to oddziaływanie stałym polem magnetycznym. Tak działają opaski magnetyczne, zaprojektowane odpowiednio do stawu, np. łokciowego, kolanowego czy okolic krzyża. – Terapia ta może wspomagać procesy leczenia medycznego i być doskonałym jego uzupełnieniem. Polecana jest także w profilaktyce. Jest sprawdzona i bardzo przydatna w trakcie rehabilitacji i rekonwalescencji pourazowej – mówi Andrzej Jabłoński, ekspert HoMedics.

Istnieje wiele niekonwencjonalnych form wspomagania leczenia, które uzupełniają działania tradycyjnej medycyny. Ich zaletą jest przede wszystkim bazowanie na naturalnych właściwościach regeneracyjnych organizmu. Dzięki takim zabiegom jedynie uwalniamy wewnętrzną energię i  pomagamy zwalczyć dolegliwości bólowe.

masaz_stop_fot._HoMedics
masaz_stop_fot._HoMedics

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.