zdrowie3ikonanowe123
Ela Prochowicz
30/08/2013

Bezglutenowo dla zdrowia

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów i zważywszy, że uczulenia na gluten pojawiają się coraz częściej i to nie tylko wśród dzieci ale również u osób dorosłych, Konspol stworzył linię produktów bezglutenowych. Wszystkie są przebadane na zawartość glutenu przez Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”

Produkty są produkowane przy zastosowaniu unikalnej receptury w 100 proc. z mięsa kurczaka i na wszystkich znajduje się znak „Przekreślonego kłosa” – produkt bezglutenowy.

Konspol-Holding jest zakładem przetwórstwa kurczaków, który powstał w 1982 roku w Nowym Sączu i obecnie jest jednym z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa kurczaków w Polsce, spełniającym rygorystyczne europejskie normy weterynaryjne i sanitarne. Firma oferuje szeroki asortyment produktów: wędliny z kurczaka, dania gotowe pod marką „Obiad w mig!”, produkty LIGHT (posiadające znak profilaktyki Cholesterolowej), produkty bez konserwantów Konspol Natura, wędliny wieprzowe pod marką Smaczna Kraina.

Mając na uwadze wsparcie dzieci i osób pozostających na diecie bezglutenowej – chorych między innymi na celiakię Konspol Holding opracował specjalną linię produktów nie zawierających glutenu. Produkty te są smaczne i lekkie, wyprodukowane z wysokiej jakości mięsa kurczaka, przy zastosowaniu unikalnej receptury.

W skład serii wchodzi obecnie ponad 30 produktów, a wśród nich polędwice, szynki, kabanosy, kiełbasy, parówki, pasztety. Większość produktów z linii Konspol Natura to produkty bezglutenowe.

– Misją firmy jest dbałość o klienta poprzez zapewnienie najwyższej jakości produktu. Nasze starania zostały docenione – posiadamy znak Zdrowej Żywności Atestowanej, Certyfikat Profilaktyki Cholesterolowej oraz międzynarodowe certyfikaty jakości BRC i IFS – mówią przedstawiciele firmy Konsol.

Produkty bezglutenowe dostępne są m.in., w sieci sklepów BIEDRONKA, REAL, MAKRO , ALMA, LECLERC.

EksMagazyn: Czym charakteryzuje się celiakia?
Anna Marczewska: Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej: Celiakia (choroba trzewna) to trwająca całe życie immunologiczna choroba o podłożu genetycznym, charakteryzująca się nietolerancją glutenu – białka zapasowego zawartego w zbożach  (pszenicy, życie, jęczmieniu). Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, maleńkich wypustek błony śluzowej, które zwiększają powierzchnię jelita i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W efekcie toksycznego działania glutenu wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia  różnorodnych objawów klinicznych. Jedyną metodą leczenia celiakii jest stosowanie przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej. Najczęstsze objawy celiakii to: wzdęty brzuch, biegunka, zaburzenia wzrostu, spadek masy ciała, anemia, nudności, brak apetytu, osteoporoza, niedobory witamin i składników mineralnych, ciągłe zmęczenie, nerwowość, depresja, U dzieci zwykle dominują objawy ze strony układu pokarmowego, a u dorosłych – objawy pozajelitowe.

W jakich produktach spotyka się gluten?
Na chorych na celiakię toksycznie działa gluten – białko, które występuje w pszenicy, życie i jęczmieniu. Dieta bezglutenowa polega na eliminacji tych zbóż. Czyli bezwzględnie zabronione jest spożywanie produktów zawierających pszenicę, żyto, jęczmień i owies (z wyjątkiem specjalnego owsa bezglutenowego) oraz wszelkich wyrobów z ich dodatkiem. Można spożywać produkty naturalnie bezglutenowe oraz te produkty przetworzone, w których zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm (miligramów na kilogram) i które oznaczane są słownie lub graficznie jako produkty bezglutenowe.

Produkty, których nie wolno spożywać:

•    pszenica (i jej dawne odmiany orkisz, kamut), pszenżyto, jęczmień, żyto, owies; kuskus
•    wszystkie mąki, płatki, kasze, pieczywo i ciasta z w/w zbóż
•    panierki do mięs i ryb oraz potrawy panierowane
•    napoje z dodatkiem słodu jęczmiennego,
•    produkty mleczne z ziarnami zbóż
•    ciasta i ciastka upieczone z mąk zawierających gluten;
•    słód jęczmienny
•    kawa zbożowa, kakao owsiane, piwo
•    zwykły sos sojowy
•    zwykły proszek do pieczenia;
•    komunikanty z mąki pszennej


Gluten mogą zawierać:
•    zwykłe płatki kukurydziane,
•    produkty sojowe
•    wędliny i dania gotowe
•    produkty nabiałowe
•    sosy, dressingi, majonezy, chrzan, musztardy, produkty wysoko przetworzone, aromaty
•    słodycze, lody, chipsy
•    cukier waniliowy, mieszanki przypraw
•    leki, suplementy diety

Czym grozi zjedzenie produktów z glutenem pacjentowi z celiakią?
Osoby z celiakią mają bardzo różną wrażliwość na gluten. Są osoby bardzo wrażliwe, u których jednorazowy błąd, nieświadome spożycie glutenu może powodować bóle brzucha, wymioty, kilkudniową biegunkę, ból głowy, objawy grypopodobne, problemy z koncentracją. Są też osoby mniej wrażliwe u których nie ma natychmiastowych objawów zewnętrznych ale takie spożycie glutenu powoduje zawsze stan zapalny w organizmie. Tu mowa jest o drobnych błędach i niewielkich ilościach glutenu. Natomiast nie przestrzeganie w ogóle diety bezglutenowej przez osobę z celiakią ma bardzo poważne konsekwencje.

Co się dzieje, gdy osoba z celiakią zjada gluten?
U takich ludzi istnieje ryzyko poważnych, a nawet zagrażających życiu powikłań. Należą do nich:

- powikłania związane z zaburzeniami wchłaniania:

•    zmiany kostne (osteoporoza prowadząca do zwiększonej łamliwości kości)
•    zaburzenia płodności (u kobiet: problemy z zajściem w ciążę, częstsze ryzyko poronień samoistnych, niekorzystny wpływ na rozwój płodu – niska masa urodzeniowa noworodków, skrócenie okresu płodnego – wczesna menopauza) (u mężczyzn: obniżenie potencji i jakości nasienia)
•    u małych dzieci: niedobór masy ciała, u starszych dzieci: niedobór wzrostu
•    często występuje niedokrwistość z niedoboru żelaza (zwykle oporna na leczenie doustnymi preparatami żelaza). Niedokrwistości często towarzyszy niedobór Wit. B12

- zaburzenia psychiatryczne: u części nieleczonych chorych obserwuje się zespoły depresyjne, często występuje zmiany typu drażliwość, apatia, niecierpliwość, obniżone poczucie własnej wartości

- zaburzenia neurologiczne: ataksja (objawiająca się zwykle zaburzeniami koordynacji w obrębie kończyn górnych, a w mniejszym stopniu dolnych, obniżeniem napięcia mięśniowego, drżeniami mięśniowymi i zaburzeniami mowy) i padaczka

- zwiększone ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych: cukrzyca typu 1, choroby tarczycy, autoimmunologiczne choroby wątroby

- zwiększona dwu-trzykrotnie w stosunku do ogólnej populacji zachorowalność na choroby nowotworowe: rak gardła, przełyku, jelita cienkiego, chłoniak, rak wątroby, dróg żółciowych i trzustki.

Czyli podsumowując – nieleczona celiakia prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, z osteoporozą, zaburzeniami psychicznymi,  bezpłodnością i nowotworami układu pokarmowego włącznie, dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnostyka i ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej.

W jakich produktach nie ma glutenu?
Bezpieczne produkty:
•    ryż, kukurydza, soja, gryka, proso, teff, amarantus, quinoa
•    mąki,  kasze i płatki ze zbóż naturalnie bezglutenowych (np. kasza jaglana, gryczana)
•    mąki, pieczywo, ciasta i makarony oznakowane jako bezglutenowe
•    świeże mięso, ryby, jaja
•    mleko, kefir, maślanka, jogurt naturalny, ser biały nieprzetworzony
•    masło, smalec, margaryna, olej roślinny, oliwa z oliwek
•    wszystkie owoce,  warzywa i rośliny strączkowe, ziarna słonecznika, dyni, siemię lniane, orzechy itp.
•    cukier, dżem, miód, 
•    herbata, kawa naturalna, soki owocowe, wody mineralne, kompoty, napary z ziół
•    alkohol wysokoprocentowy (wódki czyste), wino
•    sól, pieprz, zioła, jednorodne przyprawy, ocet winny, ocet jabłkowy
•    proszek do pieczenia bezglutenowy; soda spożywcza, specjalne komunikanty bezglutenowe

Coraz częściej producenci reklamują się ze swoimi produktami bezglutenowymi. Jakie normy powinien spełnić taki produkt zanim wejdzie do sprzedaży?

Powinien być albo  naturalnie bezglutenowy albo z zawartością  glutenu poniżej 20 ppm (miligramów na kilogram).

Na co osoba, która szuka takich produktów w sklepie powinna zwrócić uwagę? Czy są specjalne oznaczenia produktów bezglutenowych, które potwierdzają wiarygodność takich produktów i są gwarantem, że one faktycznie tego glutenu nie zawierają?
Zwyczajowo produkty bezglutenowe oprócz słownego opisu oznacza się znakiem przekreślonego kłosa. My polecamy produkty z licencjonowanym przez nas znakiem przekreślonego kłosa.
Znak „przekreślonego kłosa” został wymyślony około 40 lat temu przez angielskie stowarzyszenie Coeliac UK. Przyjął się na całym świecie jako rozpoznawalny symbol żywności nie zawierającej glutenu. System licencjonowania symbolu „przekreślonego kłosa” funkcjonuje sprawnie od lat na Zachodzie. Jadąc na przykład do Włoch, wszędzie możemy kupić bezpieczne produkty, opatrzone właściwym znakiem „przekreślonego kłosa” i możemy być pewni, że producenci przestrzegają tam zasad i są poddawani regularnym audytom przez włoskie stowarzyszenie osób z celiakią.
Prawa do znaku, zastrzeżonego przez stowarzyszenie angielskie, zostały przekazane Europejskiemu Zrzeszeniu Stowarzyszeń Osób z Celiakią (AOECS). Dzięki temu, że nasze Stowarzyszenie, jako największa ogólnopolska organizacja osób z celiakią, należy od 2007 roku do AOECS, my także otrzymaliśmy upoważnienie do udzielania licencji na używanie „przekreślonego kłosa” na terenie naszego kraju.

Dlaczego akurat ten znak, skoro są inne?
Krótko mówiąc, abyśmy jako konsumenci mieli faktyczną kontrolę nad tym, co spożywamy z powodów zdrowotnych i co jest w gruncie rzeczy naszym lekiem. I żeby mieć pewność, że te produkty są dla nas w pełni bezpieczne. Na rynku jest co prawda coraz więcej produktów z różnymi wariacjami na temat znaku „przekreślonego kłosa”, co nie jest oczywiście zabronione, gdyż każdy może sobie sam wymyślić dowolny znak. Jednak tylko pozornie jest to dla nas korzystne.

W Polsce nie ma prawnej konieczności regularnego badania produktów oznakowanych jako bezglutenowe pod kątem ich faktycznego bezpieczeństwa.
Przypomnijmy, że pani dr Hanna Gregorek z Centrum Zdrowia Dziecka, która od lat bada produkty pod kątem zawartości glutenu, niejednokrotnie wspominała (także w wywiadzie, który opublikowaliśmy w pierwszym numerze „Bez Glutenu”),  że często zdarzało się i niestety nadal zdarza nieodpowiedzialne podejście producentów. Wielokrotnie bywało tak, że badane produkty przekraczały dozwolone normy zawartości glutenu. Często firmy raz badają dany produkt i umieszczają sobie na stałe na opakowaniu jakiś znak lub napis, świadczący o tym, że produkt ten jest bezglutenowy. Czy mamy pewność, że ten sam produkt po roku także będzie bezglutenowy? Niestety nie! Nie wiemy, czy firma ma wypracowane procedury zapewniające brak możliwości zanieczyszczenia produktu glutenem na każdym etapie produkcji. Nie wiemy też, czy ma pełną świadomość, jak ważne jest to dla nas, osób, którym szkodzi często nawet niewielka ilość glutenu w produkcie uznawanym za bezpieczny.
Nie zakładamy absolutnie złej woli producentów, bo większość z nich podchodzi bardzo poważnie do tego tematu. Jednak nie mamy pewności, jak jest we wszystkich przypadkach. Dlatego właśnie podjęliśmy się jako Stowarzyszenie próby ujednolicenia naszego bezglutenowego rynku. Oferując producentowi licencję na znak „przekreślonego kłosa” i wiele dodatkowych korzyści, jakie się z tym wiążą, wymagamy od niego w zamian pewnych działań.
Znaku mogą używać wyłącznie firmy, które wprowadzą oddzielne linie produkcyjne dla produktów bezglutenowych i odpowiednie procedury zapewniające bezpieczną produkcję od surowców po dystrybucję; przeszkolą pracowników i co najważniejsze – będą REGULARNIE badać bezglutenowe produkty, a my będziemy otrzymywać certyfikaty takich badań. Z udzieleniem licencji na używanie znaku wiążą się więc obowiązki producenta wobec nas, konsumentów. I takich producentów oraz ich bezpieczne produkty my promujemy.

Więcej informacji i wykaz producentów: www.przekreslonyklos.pl.

zdrowie3ikonanowe123
zdrowie3ikonanowe123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.