ikona
Zdjęcia z kamery - kolor czerwony oznacza zbyt duży nacisk biustonosza na ciało / fot. materiały prasowe
Monika Mista
12/05/2011

Biustonosz idealny?

Corin – znany producent ekskluzywnej bielizny, zakończył właśnie pracę nad projektem
o ogólnopolskim, jeśli nie światowym, wymiarze. Badania nad biustonoszem idealnym mają bowiem przede wszystkim wymiar społeczny

Niejednokrotnie w prasie pojawiały się informacje o skutkach noszenia źle dobranego biustonosza. Zdarzało się, że informacje te były wręcz zatrważające, natomiast duży wpływ miały na nie moda i pewne tendencje, które pojawiły się w sieci. Przeszukując fora internetowe z łatwością natrafić można na instruktaże nakłaniające do noszenia staników o zbyt małym obwodzie tudzież zbyt luźnej miseczce.
Zdjęcie z kamery noktowizyjnejMimo, iż prof. Marek Zadrożny, onkolog, zaznacza, że nie ma żadnych badań wskazujących na zależność między noszeniem niewłaściwie dobranego stanika, a rozwojem choroby nowotworowej dodaje, że dobór jest niezwykle ważny- „Nie tylko zapobiega w przyszłości powikłaniom typu zaburzenia krążenia układu chłonnego, stany zapalne czy obrzęki, ale również zapewnia życie w lepszym komforcie” – komentuje.

Niewłaściwie dobrany biustonosz, bądź taki, który jest źle wykonany, może powodować poważne skutki zdrowotne. Ten idealny powinien być dopasowany: ani za luźny ani za ciasny. Stworzenie takiego wymaga nie tylko najlepszej technologii produkcyjnej i wzornictwa, ale i konstrukcji. Specjalnie w tym celu firma Corin przygotowała projekt, który jest w swojej innowacyjności rewolucyjny. Marka, która od dawna stara się edukować kobiety o konieczności doboru odpowiedniej bielizny postanowiła iść o krok dalej i wcześniejsze założenia potwierdzić badaniami. „ W naszych działaniach staramy się zawsze postawić na dobro i zdrowie kobiet – w końcu to dla nich przeznaczone są nasze produkty. Poprzez akcję chcemy, aby i one zaczęły zwracać większą uwagę na kwestię dopasowania stanika. Tyle się słyszy o raku piersi oraz coraz gorszych statystykach. Jeśli uda nam się przekonać choć kilka kobiet o konieczności doboru odpowiedniego biustonosza będzie to dla nas sukces” –mówi Mariusz Hanczka, właściciel firmy Corin.

Ambicją firmy było opracowanie takiego fasonu biustonosza, który nie tylko wizualnie zachwyciłby konsumentki, ale także był biustonoszem idealnym: komfortowym w użytkowaniu i bezpiecznym dla zdrowia.
Od lewej: Barbara Hanczka, Mariusz Hanczka, prof. Marek ZadrożnyJego nietypowy kształt opracowany został przez konstruktorów Corin oraz  inżynierów z Politechniki Łódzkiej, natomiast nad przebiegiem prac czuwał prof. Marek Zadrożny – kierownik Kliniki Chorób Piersi i Chirurgii Onkologicznej Centrum Zdrowia Matki Polki. Badania trwały ponad rok i składały się z wielu etapów. Wszystko zaczęło się od stworzenia przestrzennego modelu 3D torsu kobiety i wirtualnego zmierzenia punktów nacisku na powierzchni modelu ludzkiego ciała. W tym celu wykorzystano specjalistyczny program do symulacji komputerowych mający zastosowanie w wysoce zaawansowanych technologiach. Modele, które wykonano na tej podstawie pozwoliły na zbadanie projekcji misek biustonosza i wykonanie kolejnej symulacji przestrzennej. Dopiero na tak przygotowanej bazie zaczął powstawać biustonosz o nowym, ulepszonym kształcie.

„Na podstawie interakcji między powierzchnią biustonosza a ciałem kobiety zostały dokonane odpowiednie zmiany zarówno w kształcie jak i w wymiarach  biustonoszy. Następnie sprawdziliśmy, czy zmodyfikowane kształty i wymiary rzeczywiście są optymalne – mają w końcu służyć jako wytyczna dla producentów”- mówi Robert Pietrasik
z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej.

Bieliznę testowała grupa kobiet w różnym wieku, nosząca różne rozmiary biustonoszy. Zaproszono zarówno młode kobiety jak i matki kilkorga dzieci. „Termowizja okazała się  w tym przypadku przydatną metodą, obrazującą zmiany w ukrwieniu, a w rezultacie zmiany temperatury skóry gruczołu piersiowego. Badania jasno pokazały, że zbyt ciasne staniki powodują duże różnice temperatur w obrębie skóry piersi. Podobna sytuacja jest w przypadku zbyt luźnych biustonoszy, kiedy dochodzi do tarcia, którego rezultatem są miejsca cieplejsze i chłodniejsze świadczące o mniejszym lub większym ukrwieniu. Naturalnie, wszystko zależy to od rodzaju piersi, wielkości, kształtu i zawartości tkanki tłuszczowej u kobiet. Ważne jest także poznanie technologii wytwarzania odpowiednich staników – badania termograficzne udowadniają, że nie są to tylko subiektywne odczucia badanych kobiet, ale ewidentnie pokazują czy dany produkt zastał przygotowany prawidłowo, czy jest odpowiednio dobrany do danego typu piersi” – komentuje Zadrożny.
Widok z kamery: kolor czerwony oznacza zbyt duży nacisk biustonosza na ciało


Badania przeprowadzone przez firmę Corin potwierdziły sukces – w nowym modelu biustonosza, będącym owocem wielomiesięcznych badań,  miseczki oraz ich kształt równomiernie rozkładały nacisk na biust. Wyniki przeprowadzonych analiz zostały już wdrożone i zastosowane w tworzeniu biustonoszy. Akcja, która ma mieć w głównej mierze charakter społeczny – ma zwrócić uwagę nie tyle na dobór odpowiedniej bielizny, co skutki jakie może powodować ta źle dobrana. Nowe staniki wyprodukowane przez markę Corin mają być wygodniejsze i nie powodować zbędnych ucisków. Czas pokaże jak wprowadzenie innowacyjnych technologii sprawdza się na co dzień.

ikona
ikona

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Kolorowa 17/01/2020 20:14

    CytujSkomentuj

    To prawda.
    Biustonosz dobrze dobrany jest czyms bardzo waznym dla zdrowia kobiety.
    To jest wazne dla kręgosłupa i by utrzymac w dobrej formie skore.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.