fot. 123
Jacek Bilczynski
23/02/2017

Brain fog

Brain fog – coraz popularniejsze pojęcie opisujące stan problemów z pamięcią, koncentracją, formułowaniem złożonych wypowiedzi a nawet wykonywaniem złożonych celowych ruchów, uczucie „mam to na końcu języka, ale nie mogę sobie przypomnieć”. Skrótowo mówiąc – brak jasności myślenia.

Brain fog może być spowodowany zaburzeniami w metabolizmie energetycznym, wydzielaniu neurotransmiterów, a nawet procesami neurodegeneracyjnymi. Niestety prawdziwe źródło powyższych zmian może leżeć w wielu miejscach, od zaburzeń hormonalnych, zaburzeń rytmu dobowego wynikającego z niewłaściwego trybu życia, nasilonych reakcji o charakterze pro-zapalnym (m.in. wysokoprzetworzona żywność, zbyt duża ilość kwasów omega-6, nietolerancje pokarmowe), nadużywania stymulantów i niektórych środków nootropowych (!), pewnych zaburzeń genetycznych czy zakażeń bakteryjnych i wielu innych.

W wielu przypadkach znalezienie faktycznej przyczyny „zamglenia mózgu” może być trudne i może wymagać wykonania badań. Często jednak pomocne mogą okazać się zmiany w diecie, większa ilość snu, zmiana trybu życia oraz suplementacja (podkreślam, że takie postępowanie może okazać się leczeniem objawowym, niekoniecznie przyczynowym).

A teraz, po tym długim wstępie do sedna – suplementacji. Arsenał środków, które mogą pomóc jest dość pokaźny, Omega-3, witamina C i E, winopocetyna, racetamy (choć warto zaznaczyć, że ich nadużywanie może powodować wystąpienie brain fog), Alpha GPC, niektóre adaptogeny. Jest ich wiele, ale do tej grupy możemy również zaliczyć kreatynę!

Ten popularny suplement jest pomocny nie tylko w kształtowaniu sylwetki, ale wykazuje również działanie nootropowe i neuroprotekcyjne, może wpływać na poprawienie inteligencji płynnej, która związana jest ze zdolnościami do adaptowania się do nowej sytuacji, pamięci, usprawniać transport tlenu, a nawet chronić w pewnym stopniu neurony przed degradacją, która może pojawić się przy ich nadmiernej stymulacji, a nawet pomagać w leczeniu depresji. Dodajmy do tego, że cena kreatyny często jest wielokrotnie niższa niż wielu popularnych środków o podobnym spektrum działania.

fot. 123
fot. 123

Komentarze Dodaj komentarz (3)

 1. Dagmara 19/06/2018 19:59

  CytujSkomentuj

  Przy chorej tarczycy też jest to zagadnienie wymieniane, niestety. Mi bardzo pomogła suplementacja i witaminy w ich naturalnej, zielonej postaci. No i „super foody” ;) trzeba dbać o zdrowie, bo ma się je jedno…

 2. karola007 20/06/2018 06:57

  CytujSkomentuj

  Na każdym etapie jesteśmy tak przeładowani informacjami i przekazem, że brain fog w dzisiejszym świecie, to ma chyba każdy. Ja również miewam okresy kiedy nie mogę sobie np. przypomnieć aktora z filmu lub nazwiska reżysera. Dzieje się to wtedy kiedy naprawdę jestem przeładowana pracą i obowiązkami w domu, potem wraca do normy

 3. Dagmara 20/06/2018 07:27

  CytujSkomentuj

  Na pewno zmęczenie ma wpływ na pamięć. Ja tez tak miewam a potem zapomniane nazwisko przychodzi w środku nocy ;) jak mogłam zapomnieć hehe.
  Dużo bodźców, dużo spraw, pośpiech no i jest. Dlatego ja bez kalendarza i notesu się nie ruszam a co mam zrobić to tez sobie zapisuje.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.