kobieta3ikonanowe123
Kalina Samek
26/03/2014

Chcesz wyprostować zęby? Na to nigdy nie jest za późno!

Nieprawdą jest, że wady zgryzu leczy się jedynie w przypadku dzieci. Obecnie ortodonci pomagają poprawić ułożenie zębów osobom w niemal każdym wieku. Wygląda to jednak zupełnie inaczej i wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów

Korekcja wad zgryzu u dzieci

W przypadku małych dzieci, którym dopiero od niedawna mają zęby stałe, często stosowaną metodą korekty zgryzu jest leczenie z zastosowaniem zdejmowanego aparatu. Niekiedy to wystarczy, aby zęby dziecka zostały naprowadzone na swoje miejsce. Dodatkową zaletą jest to, że taki aparat jest całkowicie refundowany przez NFZ (http://www.nfz-gdansk.pl/wykaz-dodatkowych-swiadczen-zdrowotnych-lekarza-dentysty-przyslugujacych-dzieciom-i-mlodziezy-do-ukonczenia-18-roku-zycia,294.html). Natomiast jeśli chodzi o aparat stały, bez względu na wiek pacjenta, jest on odpłatny.

Korekcja zgryzu u młodzieży i dorosłych

W tym przypadku leczenie ortodontyczne odbywa się z zastosowaniem aparatu stałego, założonego na jeden bądź oba łuki. Wiąże się to oczywiście z kosztami oscylującymi w okolicach 2 tys. zł za jeden łuk. O ile w przypadku osób młodych założenie aparatu jest czymś bardziej zrozumiałym, o tyle decyzja wyprostowania zębów u pacjenta np. pięćdziesięcioletniego może niektórych zastanawiać. Czy słusznie?

Korzyści wynikające z korekty uzębienia

Choć prostowanie zębów kojarzy się głównie z działaniem mającym poprawić estetykę uśmiechu, niesie ono ze sobą wiele innych zdrowotnych korzyści. Jak podkreśla dr Teresa Michałek z gabinetu stomatologicznego Temi-Med w Gdyni: „nieprawidłowe uzębienie zwiększa ryzyko powstawania próchnicy oraz sprzyja rozwojowi paradontozy”. Dzieje się tak dlatego, że krzywe, nachodzące na siebie zęby w znaczny sposób utrudniają lub wręcz uniemożliwiają czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. W konsekwencji przestrzenie te stają się idealnym siedliskiem dla rozwoju bakterii. Inną konsekwencją może być ścieranie się zębów w wyniku nieprawidłowego styku. Wówczas aparat korekcyjny może się okazać zaledwie pierwszym etapem w drodze do uzyskania pięknych, równych i zdrowych zębów.

Nigdy nie jest za późno

Choć leczenie ortodontyczne u osoby dorosłej wymaga więcej czasu, jeśli jest taka potrzeba, warto zastanowić się nad założeniem aparatu korekcyjnego. Wprawdzie jest to kosztowne, ale zalet estetycznych i zdrowotnych, które z czasem będą procentować, nie można przecenić.

kobieta3ikonanowe123
kobieta3ikonanowe123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.