ikona1234kobieta-kopia
Edyta Nowicka
13/02/2017

Ciążowe problemy z jamą ustną

Podczas ciąży kobiety przeżywają prawdziwą burzę hormonów. Skutkuje to huśtawkami nastrojów, mdłościami oraz kłopotami żołądkowymi. Wiele kobiet spodziewających się dziecka ma także problem z dziąsłami. Szalejące hormony powodują, że puchną, krwawią i są wrażliwe na dotyk. Co to oznacza dla przyszłych mam?

Na nasze dziąsła ma wpływ wiele różnych czynników. Na część z nich nie mamy jednak wpływu. Często występują one np. w trakcie ciąży. Średnio co druga kobieta spodziewająca się dziecka cierpi na dokuczliwe dolegliwości związane z dziąsłami, zwane ciążowym zapaleniem dziąseł. Objawy typowe dla tego schorzenia pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 2. a 8. miesiącem ciąży. Jakich symptomów należy się wtedy spodziewać? Typowe są obrzęki, przerost, zaczerwienienie, nadwrażliwość na zimne lub gorące potrawy czy dotyk. Czasami może się również zmienić ich kształt.

Skąd te objawy? Większa skłonność kobiet w ciąży do infekcji dziąseł spowodowana jest zmianami hormonalnymi w tym okresie, w szczególności wpływem progesteronu. Po pierwsze, zwiększony poziom tego hormonu wpływa na większe ukrwienie tkanek dziąseł, przez co stają się one przerośnięte i rozpulchnione. Po drugie, zaostrza on reakcję dziąseł na obecność bakterii gromadzących się w płytce nazębnej. Z kolei skok estrogenu we krwi sprawia, że błony śluzowe są bardziej skłonne do podrażnień i urazów mechanicznych. Szczególnie tkanki dziąseł mają wiele receptorów estrogenowych, które są podatna na wahania hormonalne.

W tym okresie u niektórych kobiet może także wystąpić tzw. guzek ciążowy. Nie należy się go jednak obawiać. To łagodna zmiana, która ma charakter zapalny i występuje najczęściej w tkankach dziąseł lub obszarach międzyzębowych czy błonach śluzowych warg albo języka. Ten guzek zazwyczaj samoistnie znika po ciąży.

Po ciąży znika też wiele innych niepożądanych objawów, ale stan jamy ustnej nie jest najlepszy. Warto jednak na bieżąco monitorować, co dzieje się z zębami i dziąsłami kobiet w tym okresie. Nieleczone choroby dziąseł w zaawansowanym stadium mogą doprowadzić nie tylko do paradontozy i utraty zębów, ale również do przedwczesnego porodu oraz niskiej masy urodzeniowej noworodka. W tym przypadku groźne może być nawet coś tak z pozoru niewinnego jak płytka nazębna.

Jak dbać o dziąsła w trakcie ciąży?

- codziennie min. 2 razy dziennie (a najlepiej po każdym posiłku) szczotkuj zęby pastą z fluorem, rób to delikatnie i używając w tym celu szczoteczki o miękkim włosiu;

- nie zapominaj o nitkowaniu oraz oczyszczaniu języka specjalną skrobaczką;

- używaj płynów do płukania jamy ustnej. Organizacja American Academy of Pediatric Dentistry (AAPD) zaleca ciężarnym używanie płynów fluoryzowanych oraz bez dodatku alkoholu, które  wzmocnią szkliwo i pomogą zapobiec rozwojowi próchnicy. Jest to szczególnie istotne u kobiet, którym podczas ciąży często dokuczają wymioty. Wówczas do ust przenikają kwasy żołądkowe, które obniżając pH w jamie ustnej mogą uszkodzić zęby oraz doprowadzić do erozji szkliwa;

- w zaawansowanych przypadkach chorób dziąseł stomatolog może ci przepisać płukankę zawierającą chlorheksydynę o właściwościach przeciwbakteryjnych;

- poinformuj stomatologa o ciąży (niezależnie od jej etapu) oraz regularnie kontroluj stan zębów i dziąseł podczas wizyt kontrolnych. W przypadku obecności kamienia nazębnego, który jest jednym z czynników stanów zapalnych dziąseł, możesz wykonać profesjonalny zabieg higienizacji. Obserwuj dziąsła i monitoruj ich stan pod okiem dentysty – im wcześniej, tym lepiej, ponieważ ciąża stopniowo może zaostrzać objawy;

- oprócz regularnych wizyt, pilnie umów się do dentysty, jeśli: boli cię ząb, dziąsła często krwawią , a ból powoduje duży dyskomfort, zauważyłaś ruchomość zębów lub podejrzane zmiany zapalne w ustach.

Źródło: Guarana PR

ikona1234kobieta-kopia
ikona1234kobieta-kopia

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.