ból
Anna Chodacka
13/10/2011

Co piąty Polak będzie miał raka

- Skala zachorowań onkologicznych w Polsce bije wszelkie możliwe rekordy. Poziom wyleczeń sytuuje nas na przedostatnim miejscu w Europie. Statystyka jest wymowna – uważa prof. Marek Pawlicki z Instytutu Onkologii UJ

Profesor jest zdania, że sytuacja jest na tyle poważna, że każde zaniedbanie schorzeń onkologicznych prowadzi do przerzutów i przedwczesnych zgonów. Stąd tak ważne są badania przesiewowe i diagnostyczne, umożliwiające wykrycie raka w pierwszym stadium choroby, gwarantujące jej całkowite wyleczenie, bez dodatkowych powikłań. Każde zaniedbanie raka jest kosztowne i wymaga długotrwałej, często bolesnej, terapii.

Ekspansja nowotworów

- Od tego jak do tego podejdziecie i jak często będziecie się badać, zależy stan zdrowia i możliwości  skutecznej terapii – powiedział na jednym ze swoich wykładów prof. Pawlicki. Z badań profesora wynika, że co drugi chory zgłasza się do lekarza dopiero w 6-7 miesiącu od momentu zauważenia pierwszych objawów choroby. Tymczasem zagrożenie chorobami od raka płuca, żołądka, sutka (1/3 kobiet przeżywa dzięki regularnemu poddawaniu się mammografii), jamy ustnej, skóry (czerniak), prostaty (dotyczy 1/3 populacji mężczyzn),  do nowotworów całego układu anatomicznego, jest w Polsce bardzo duże. Wpływają na to zaniedbania ekologiczne (wymuszające wdychanie zanieczyszczonego powietrza), niehigieniczny tryb życia, nadużywanie tytoniu i alkoholu, zła dieta, przebyte choroby, otyłość i inne czynniki. Nowotwór złośliwy powstaje często pod wpływem uwarunkowań genetycznych.

Poziom wykrywalności raka zależy, w pierwszej kolejności, od lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa i onkologa. Stomatolog dokładnie widzi raka w jamie ustnej i powinien zawsze reagować, ponieważ każde wcześniejsze wykrycie nowotworów przez lekarzy pierwszego kontaktu, stomatologów i dermatologów  zwiększa szanse przeżycia i  wyleczenia pacjenta.  Wraz z postępem medycyny i farmakologii skuteczne leczenie schorzeń onkologicznych  staje się  możliwe. Dlatego już od wczesnej młodości trzeba systematycznie się badać, zwłaszcza że diagnostyka – w ostatnim czasie – też czyni ogromne postępy.

Co znaczy zachorować na nowotwór złośliwy ?

W 1995  roku można było wyleczyć zaledwie 45 procent zachorowań w USA, 35 proc. w Europie i zaledwie 22 w Polsce. Obecnie poziom wyleczeń uległ znacznej poprawie na świecie i wynosi ponad 72 procent wyleczeń w Stanach Zjednoczonych. U nas nadal się obniża. Od czego to zależy.  Przede wszystkim od lekarzy rodzinnych, mających bezpośredni kontakt z pacjentem. Często zdarza się, że  lekarze ci  „wyłapują” raka zbyt późno, przeważnie w zaawansowanej postaci, i kiedy są nikłe szanse na wyleczenie. Zaledwie co 10 pacjent z chorobą onkologiczną, jest zauważony przez lekarzy rodzinnych. kiedy przeważnie jest już za późno na skuteczną terapię.

- Namawiam do regularnych wizyt w gabinetach specjalistycznych, ponieważ nie wszyscy lekarze pierwszego kontaktu są w stanie rozpoznać raka. Pacjenci często też lekceważą zauważone objawy, bo nie mają czasu, ani ochoty, na poważne badania – radzi prof. Marek Pawlicki. – Istotne dla zdrowia są regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych.. To właśnie nasi stomatolodzy są w stanie uratować dziesiątki tysięcy ludzi  przed konsekwencjami ciężkich zachorowań. Dlatego troszcząc się o uzębienie, prośmy stomatologa o dokładne zbadanie jamy ustnej. Często  gnieżdżą się w niej groźne nowotwory widoczne gołym okiem doświadczonego dentysty i bez dodatkowych badań -  uczula prof. Pawlicki.

Czym jest chemioterapia ?

Jest to powszechnie stosowana metoda leczenia nowotworów złośliwych za pomocą leków cytostatycznych, lub hormonalnych w celu całkowitego usunięcia komórek rakowych z organizmu, zapewniająca skuteczność leczenia, często jednak narażająca pacjenta na szereg komplikacji zdrowotnych i osłabiająca odporność organizmu. Chemioterapia prowadzi zwykle do niszczenia wszystkich (zdrowych i chorych) komórek organizmu i licznych, często nawet śmiertelnych, powikłań.

ból
ból

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.