123nowezdrowie5
Kalina Samek
16/04/2013

Cukrzyca a wzrok

Na cukrzycę, zaburzenie metaboliczne, które objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi, cierpi na świecie około 285 mln osób. Liczba nowych zachorowań rośnie jednak w tak dramatycznym tempie, że Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, iż w 2030 r. liczba ta wyniesie 438 mln

W ciągu każdej doby 55 osób na świecie traci wzrok w wyniku tej choroby. Cukrzyca powoduje 3.8 milionów zgonów rocznie, obejmując 6 proc. całkowitej śmiertelności na świecie. Całkowite koszty leczenia cukrzycy i jej powikłań wynoszą od 2.5 proc. do 15 proc. rocznych budżetów ochrony zdrowia. Cukrzyca może powodować zaburzenia funkcji, a nawet niewydolności wielu narządów.

Cukrzycy bardzo często towarzyszy retionopatia cukrzycowa, która jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku pomiędzy 20 a 60 rokiem życia. -Jest to choroba małych naczyń w siatkówce. Siatkówka, to część oka, która odbiera obrazy ze świata zewnętrznego. Gdy prawidłowo funkcjonuje możemy czytać, oglądać TV, rozróżniać osoby i oglądać świat wokoło nas. Retinopatia cukrzycowa doprowadza do uszkodzenia siatkówki, niedotlenienia, powstania krwotoków, a w schyłkowym stadium rozwija się nieprawidłowa tkanka łączna (tzw. proliferacje i dochodzi do odwarstwienia siatkówki). Zmiany te zwykle rozwijają się powoli, początkowo mogą być niezauważalne przez pacjenta. W końcowym etapie doprowadzają do trwałej,  częściowej lub całkowitej utraty widzenia  – tłumaczy dr Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus, specjalizująca się w diagnostyce okulistycznej. U diabetyków,  częściej niż u innych osób występuje jaskra.

Ryzyko zachorowania jest związane z wiekiem i czasem trwania choroby. Powoduje ona uszkodzenie  nerwu wzrokowego, czyli tej część oka, która przekazuje obraz z oka do mózgu.  Także zaćma występuje sześciokrotnie częściej u osób chorych na cukrzycę.  Jednak po latach trwania choroby, zmiany mogą występować w całej gałce ocznej. – Chorzy na cukrzycę, mają zmniejszoną odporność na infekcje i częściej występują u nich stany zapalne (np.zapalenia brzegów powiek, jęczmienie). Mogą wystąpić również wady wzroku, u połowy pacjentów występuje zespół suchego oka, a niektórzy mają zaburzenie rozpoznawalności barw w zakresie niebieski-zielony- wyjaśnia dr Iwona Filipecka z Kliniki Okulus. Wielu pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że są chorzy na cukrzycę, a okazuje się to przy okazji innych badań, np. u okulisty  – Pamiętam pacjenta ok. 40 letniego, który przyszedł do mnie z zaburzeniami widzenia. Raz widział dobrze, a raz miał zamazane obrazy. Okazało się, że w badaniu stwierdziłam wadę refrakcji – minus 2 dioptrie (pacjent nigdy nie nosił okularów i widział dobrze). Dopytałam czy ma zwiększone pragnienie (to częsty objaw niewyrównanej cukrzycy), potwierdził, że tak. Ze względu na te objawy i młody wiek pacjenta nie przepisałam okularów, tylko skierowałam pacjenta na badania krwi w kierunku cukrzycy. Okazało się, ze pacjent chorował na cukrzycę o której nie wiedział. Miał poziom cukru we krwi bardzo wysoki, ale włączeniu i unormowaniu poziomu cukru wszystkie objawy okulistyczne minęły, łącznie z wadą wzroku- mówi dr Iwona Filipecka.

Wiele osób myśli, że cukrzyca polega wyłącznie na kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Jednak często wiąże się z podejmowaniem koniecznych zmian w dotychczasowym stylu życia. Przede wszystkim należy przestrzegać diety i utrzymywać odpowiedni poziom glikemii, hemoglobiny glikowanej oraz innych parametrów gospodarki węglowodanowo-tłuszczowej, a także prawidłowe ciśnienie tętnicze. Każdy pacjent z rozpoznaną cukrzycą powinien zgłosić się do okulisty i regularnie uczęszczać na badania kontrolne. Gdy już retinopatia cukrzycowa zostanie stwierdzona koniczne jest wykonanie laseroterapii siatkówki, a w zaawansowanych zmianach zabieg operacyjne. Laseroterapia, to sprawdzona metoda ograniczania zmian cukrzycowych w siatkówce. Może być ogniskowa, gdy niszczone są wybiórczo tylko obszary uszkodzonej siatkówki lub tzw. pan fotokoagulacja, gdzie aby zapewnić funkcjonowanie tzw. plamki żółtej( czyli tej części siatkówki, która odpowiada za dobre widzenie, rozpoznawanie kolorów, czytanie) niszczona jest większość powierzchni siatkówki. Pamiętać jednak należy, że bez prawidłowo uregulowanej cukrzycy leczenie okulistyczne nie uchroni przed utratą wzroku.

123nowezdrowie5
123nowezdrowie5

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.