seks4_ikona_123_2014
Edyta Nowicka
08/12/2016

Cukrzyca wtrąca się w sprawy łóżkowe

Choć cukrzyca nie jest zakaźna to coraz szybciej się rozprzestrzenia. Ktoś, kto boryka się z tą chorobą wie, że wpływa ona na wiele aspektów naszego życia. Co ciekawe, również na sprawy łóżkowe

Cukrzyca zazwyczaj w ogóle nie kojarzy nam się z problemami dopadającymi nas w sypialni. Jest ona bowiem chorobą metaboliczną charakteryzującą się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, który spowodowany jest nieprawidłową produkcją lub działaniem insuliny. To z kolei może powodować uszkodzenie i niewydolność różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, serca i naczyń krwionośnych. Gdzie w tym wszystkim kłopoty związane z seksem?

Niestabilny oraz podwyższony poziom cukru we krwi prowadzi do uszkodzenia komórek budujących naczynia krwionośne, co uniemożliwia prawidłową cyrkulację krwi w organizmie. Gorsze ukrwienie narządów płciowych oznacza ich mniejszej wrażliwości, a więc słabsze odczuwanie bodźców intymnych. Cukrzyca ma też negatywny wpływ na działanie układu nerwowego. Długotrwałe podwyższenie poziomu cukru we krwi prowadzi do upośledzenia włókien nerwowych, przez co informacje dochodzące z narządów płciowych w trakcie seksu przekazywane są przez nerwy zbyt wolno lub nawet wcale.

Zdarza się zatem, że diabetycy mają znacznie mniejszą ochotę na seks. Niejednokrotnie te problemy wiążą się również z czynnikami psychologicznymi. Panie mające cukrzycę często borykają się z nadwagą, a to sprawia, że czują się mniej atrakcyjne. Pewności siebie nie dodają im również siniaki będące efektem wstrzykiwania sobie insuliny. Co więcej, cukrzyca to bezdyskusyjnie poważna choroba, więc może towarzyszyć jej dodatkowy stres, który nie wpływa pozytywnie na chęć do zbliżeń.

U pań mierzących się z cukrzycą od czasu do czasu pojawia się także suchość pochwy, która potrafi wywołać uczucie dyskomfortu podczas stosunku. Jak wynika z badań, kobiety chorujące na cukrzycę typu 1 borykają się z problemem suchości pochwy dwa razy częściej niż kobiety zdrowe.

Nie są to wyimaginowane problemy. Dotykają wielu chorych na cukrzycę. Co istotne, liczba chorych z roku na rok drastycznie rośnie. Według badań, co jedenasta osoba w Polsce cierpi na cukrzycę. Niestety, statystyki pokazują, że aż 1 na 3 osoby z cukrzycą nie jest świadoma swojej choroby.

Źródło: Profile

seks4_ikona_123_2014
seks4_ikona_123_2014

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.