ikonawpis28
Anna Chodacka
20/08/2013

Dieta to ciężka praca

O niedozwolonych środkach przyspieszających odchudzanie, podstawach zbilansowanej diety i trudnościach w chudnięciu mówi Barbara Bugaj, dietetyk

EksMagazyn: Dlaczego młode dziewczęta sięgają po ekstremalne i zakazane środki odchudzania, jak np. tabletki tasiemca czy tabletki spalające tłuszcz?
Barbara Bugaj, dietetyk:
Bardzo często szukamy łatwych i szybkich rozwiązań naszych problemów z masą ciała. Łatwiej i wygodniej zażyć tabletkę i otrzymać szybki efekt, niż poświęcić czas na przygotowywanie oraz spożywanie 5 razy dziennie zdrowych i lekkostrawnych posiłków. Prawidłowa dieta redukcyjna jest procesem długotrwałym, a zdrowe efekty, jakie możemy na niej uzyskać to 2-3 kg miesięcznie. Obecnie w Internecie zalewani jesteśmy bardzo dużą ilością różnych specyfików wpływających na redukcje masy ciała, które mają nam zapewnić szybki efekt bez skutków dla naszego samopoczucia. Wśród tych środków często znajdują się produkty zakazane w sprzedaży, które na swoich opakowaniach nie mają żadnej informacji dotyczącej producenta oraz składu produktu. Tych specyfików powinniśmy unikać, gdyż produkty te nie zostały legalnie wprowadzone do sprzedaży, czyli spożywanie ich może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu lub nawet śmierć.

Ile czasu potrzeba, żeby przestawić się na nowy, redukcyjny system odżywiania?
Jest to sprawa bardzo indywidualna, niemniej, zwykle potrzeba ok. 2-3 tygodni na przyzwyczajenie się do stałych godzin posiłków, zaopatrzenie naszej kuchni w niezbędne produkty, wprowadzenie nowych dietetycznych posiłków. Wprowadzenie zdrowego menu to długi proces, ale to dzięki niemu możemy osiągnąć długotrwały efekt.

Co jest najtrudniejsze w diecie redukującej wagę?
Utrzymanie systematyczności posiłków, co jest związane głównie z trybem pracy. Osoby pracujące w systemie zmianowym lub wykonujące pracę związana z obsługą klienta, bardzo często spożywają posiłki w pośpiechu o nieregularnych porach.

Czy dieta redukcyjna powinna wykluczać któreś ze składników? np. węglowodany?
Dieta redukcyjna, to dieta z ograniczeniem kaloryczności posiłków, a nie wykluczaniem składników odżywczych. Każdego dnia nasz organizm potrzebuje dostarczenia wszystkich składników pokarmowych (węglowodany, białko, tłuszcze, składniki mineralne i witaminy, woda) do prawidłowego jego funkcjonowania. Usunięcie choćby jednego z nich spowoduje niekorzystne skutki w jego funkcjonowaniu (bóle głowy, osłabienie, bóle brzucha itp.).

Czy zawsze do schudnięcia wystarczy silna wola czy niestety dla niektórych jedzenie jest uzależnieniem i sama dieta nie wystarcza?

Silna wola to podstawa, a także świadomość tego, że chcemy zrobić to dla siebie, nie dla męża/żony, dziewczyny/chłopaka, mamy/taty, tylko dla własnego dobra i zdrowia. Jest to bardzo trudne i wymaga od nas samych bardzo dużej siły i samozaparcia, ale tylko takie podejście pozwoli nam na osiągnięcie wymarzonego celu. Pamiętajmy jednak, aby ten wymarzony cel był realny oraz dostosowany do naszego organizmu. Jeśli jednak zauważymy, że jest nam ciężko i mimo odpowiedniej dobranej diety nadal trudno nam jest wyeliminować podjadanie lub tzw. niekontrolowane napady na lodówkę, to zawsze możemy porozmawiać z psychologiem. Dzięki takiej rozmowie możemy dowiedzieć się, co jest przyczyną trudności w osiągnięciu wymarzonego celu.

ikonawpis28
ikonawpis28

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.