cyckiosteomed_ikona
Ela Prochowicz
14/11/2012

Esencja kobiecości

Kobiece piersi wzbudzają u płci przeciwnej fascynację i są obiektem pożądania. Warto, by także mężczyźni nie pozostawali obojętni na profilaktykę raka piersi i wzięli sprawę w swoje ręce. Dosłownie i w przenośni

Współczynnik zachorowalności na raka piersi stale wzrasta. Obecnie w Polsce rozpoznano raka piersi u ponad 15 tysięcy kobiet. Według Krajowego Rejestru Nowotworów liczba ta za 10 lat może powiększyć się nawet do 22 tysięcy. Niestety, mimo alarmujących prognoz, w dalszym ciągu pozostajemy obojętni na profilaktykę, a właśnie ona mogłaby zatrzymać niepokojące tendencje.

Panowie najwyższa pora
Piersi, przez wielu uważane za esencję kobiecości, stale przyciągają spojrzenia mężczyzn. Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wiktorii w Wellington (Nowa Zelandia), 47 proc. mężczyzn w kontakcie z kobietą swoje pierwsze spojrzenie kieruje w stronę biustu.
Skoro piersi odgrywają w męskim świecie tak znaczącą rolę, dbałość o ich zdrowie powinna leżeć w męskim interesie. Brak wiedzy na temat profilaktyki sprawia jednak, że panowie często nie potrafią pomóc swoim partnerkom. – Nigdy nie badałem piersi mojej dziewczyny, bo nie byłem świadomy, że moja Anka powinna coś takiego robić – przyznaje Michał z Kielc. – Ale interesuje mnie jej zdrowie i nie chcę być obojętny – zapewnia.

Klucz do sukcesu
Takich mężczyzn jak Michał – chętnych do pomocy, ale bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności – jest zapewne więcej. To głównie do nich skierowane zostało hasło – Dotykaj ich. Bądź pewny, że nie znikną – którym czeska organizacja Breast Unit Prague promowała profilaktykę raka piersi. Celem kampanii było nie tylko uświadamianie problemu, ale też nauczenie mężczyzn badania damskich piersi.
Edukacja mężczyzn z zakresu profilaktyki nowotworu piersi może prowadzić do zmniejszenia liczby zachorowań – Partnerzy, mężowie – w wielu przypadkach to właśnie panowie jako pierwsi wyczuwają i zauważają guzki nowotworowe w piersiach kobiet. Ale panów, którzy są świadomi tego, co mogą zrobić dla swoich kobiet, jest ciągle za mało – mówi Rita Tomczyk, lekarz ginekolog z ośrodka medycznego Osteomed w Krakowie.
Do wyjątków potwierdzających regułę zalicza się Pan Wojtek, który dwa lata temu wykrył guzki z piersi swojej żony – Poczułem coś, wyczułem jakieś zgrubienie, zapytałem małżonki, czy to normalne, bo nigdy wcześniej tego nie wyczuwałem pod palcami. Poszła do lekarza i okazało się, że ma guzki w prawej piersi. Jednak wcześnie zostały wykryte i usunięte. Moja żona ma się dobrze, od tamtej pory razem badamy się w każdym miesiącu – zapewnia.

Nie tylko badanie
Mężczyzna posiadający wiedzę na temat profilaktyki raka piersi może pomóc swojej partnerce na różne sposoby. Może choćby wpływać na nią, by nie zaniedbywała kluczowych badań. Może też przypomnieć albo nawet umówić wizytę u lekarza. Już samo okazywanie troski o zdrowie partnerki zazwyczaj bardzo pozytywnie wpływa na klimat w związku.
Profilaktyka raka piersi może ocalić zdrowie wielu kobiet. Tym ważniejsze jest, by do działań zapobiegawczych przekonać także panów. Jak dotąd, podobnie jak pan Wojtek, wykrywają oni guzki w piersiach swoich partnerek głównie przez przypadek. Wyposażenie ich w odpowiednią wiedzę i umiejętności mogłoby doprowadzić do wykrycia wielu niepokojących zmian, które obecnie wychodzą na jaw zbyt późno. A zatem panowie – weźcie sprawy w swoje ręce.
Paulina Świder, Redakcja

cyckiosteomed_ikona
cyckiosteomed_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.