fot. 123
Żylaki są problemem wielu kobiet / fot. 123
Kalina Samek
31/07/2012

Jak nie dać się żylakom?

Wysokie obcasy, długotrwałe stanie, siedzący tryb pracy, a w efekcie – żylaki. Poznaj wroga, żeby wiedzieć, jak zapobiec jego atakom, zamiast z nimi walczyć już po fakcie

Najczęściej powstają na łydkach. Od kostki do pachwiny przebiega najdłuższa żyła u człowieka zwana żyłą odpiszczelową i właśnie w obrębie tej żyły oraz jej dopływów najczęściej powstają zmiany żylakowe. Powstawaniu żylaków sprzyja długotrwałe stanie, siedzenie, otyłość, stałe chodzenie w obuwiu na wysokich obcasach, nadmierna ekspozycja na ciepło, czyli długotrwałe opalanie się na słońcu czy w solarium.

A zatem praca w charakterze sprzedawcy w sklepach, kelnera, recepcjonisty, długie godziny siedzenia przed komputerem, ciężka praca fizyczna w statycznej, niekorzystnej dla organizmu pozycji, otyłość, przebyte poważne operacje, zaburzenia hormonalne, tarczycy oraz cukrzyca – to wszystko przyczynia się do zmian żylnych.

U kobiet zaburzenia te występują ponad dwa razy częściej niż u mężczyzn – zaznaczają lekarze. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi, z zażywaniem leków antykoncepcyjnych.

Wiele kobiet skarży się na ciężar nóg podczas ciąży, gdy zbliża się miesiączka lub okres klimakterium. Na ścianach żył znajdują się komórki – receptory, które wychwytują hormony płciowe i reagują na ich rodzaj i stężenie. Wtedy też wzrasta ryzyko pojawienia się żylaków. Dlatego znacznie obniżono ilość estrogenów w jednej tabletce – w dużych dawkach zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy i jej powikłań.

Warto więc zapamiętać radę lekarzy i specjalistów od fitness. Dłuższe stanie i siedzenie szkodzi, natomiast leżenie i chodzenie oraz każdy aktywny ruch pomagają. Pomocne jest także stosowanie różnego rodzaju preparatów o działaniu miejscowym (żele, maści, kremy), noszenie profilaktycznych lub leczniczych pończoch uciskowych czy stosowanie odpowiedniej diety.

fot. 123
fot. 123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.