strapiona modelka
karolina
10/12/2018

Jak złagodzić bolesne miesiączki?

Bóle podczas okresu nie należą do rzadkości. Wiele kobiet nie przyznaje się do odczuwanego dyskomfortu, uważając, że trzeba je przeżyć bez wsparcia farmakologicznego nawet jeśli zaburzają codzienne funkcjonowanie. Bóle miesiączkowe są efektem podwyższonego stężenia prostaglandyn, co powoduje intensywne skurcze macicy, zmniejszenie przepływu krwi i zwiększoną wrażliwość nerwów obwodowych – efektem jest subiektywne odczuwanie bólu.

- Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest zespołem bólowym, który spotyka co szóstą, ósmą kobietę w okresie reprodukcyjnym, czyli występuje często. Ma różne nasilenie i to nasilenie uzależnione jest od wielu czynników. Nie ma jednego sposobu leczenia. Bóle miesiączkowe związane są nie tylko z grą hormonalną, ale również z czynnikami zewnętrznymi takimi jak stres, zaburzenia neurowegetatywne – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog i endokrynolog, ekspertka kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”.

Jednymi z najbardziej skutecznych tabletek antykoncepcyjnych, które wpływają na zmniejszenie bólu podczas miesiączki, są te, które zawierają octan chlormadynonu (CMA) oraz małą dawkę etynyloestradiolu (EE). Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych ograniczają wytwarzanie prostaglandyn i tym samym wpływają na zmniejszenie skurczy macicy i związanych z tym bóli.

Wyniki przeprowadzonych badań pokazywały, aż sześciokrotny spadek liczby kobiet cierpiących na bóle menstruacyjne po 6 cyklach stosowania tabletek antykoncepcyjnych z octanem chlormadynonu. Pozwala to na zmniejszanie przez kobiety liczby stosowanych tabletek przeciwbólowych, które mogą wywoływać skutki uboczne. Doustna antykoncepcja hormonalna przynosi dobre efekty również w leczeniu objawów towarzyszących bólom miesiączkowym: bólów pleców, nudności i wymiotów, biegunki czy wahań nastroju.

Bóle menstruacyjne dzielą się na pierwotne i wtórne. Przed rozpoczęciem terapii hormonalnej warto zatem odkryć jakie podłoże ma ból. Pigułki hormonalne pomagają w leczeniu pierwotnych bólów miesiączkowych. Bóle o charakterze wtórnym  mogą być wywoływane przez m.in. endometriozę, stany zapalne miednicy mniejszej, chorobę zrostową, mięśniaki macicy czy wady rozwojowe macicy i pochwy.

Nie ma jednego skutecznego sposobu całkowitej eliminacji bólów miesiączkowych. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które pozwalają je łagodzić i zmniejszać dolegliwości. Wspólnie z lekarzem ginekologiem można znaleźć rozwiązanie i dopasować terapię do indywidualnych potrzeb. Pozwoli to na uniknięcie strachu spowodowanego bólami menstruacyjnymi, a także uniknięcie przekładania planów ze względu na zbliżającą się miesiączkę.

Źródło: Newsrm.tv

strapiona modelka
strapiona modelka

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 17/07/2019 18:12

    CytujSkomentuj

    O, idealnie coś dla mnie. Wiadomo, że dziewczątkiem nastoletnim już nie jestem ;) a wręcz przeciwnie, ale czasem – na początku raczej – boli tak, że naprawdę można się totalnie wkurzyć na błędy Matki Natury. Ale co… biorę tabletkę i nospę i żyje się dalej

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.